Hafta Sonu Havale Yapılır Mı? (Hafta Sonu EFT Yapmak)

Hafta Sonu Havale

Hafta sonu havale yapılır mı sorusunun cevabı net bir şekilde evettir. Havale ve eft işlemleri kendi içinde bazı farklılıklar içerdiği için, bu iki işlemi birbirinden bağımsız değerlendirmek gerekiyor. Havale işlemi, bir bankanın iki farklı hesabı arasında yapılan para transferi işlemine verilen isimdir. EFT ise iki farklı banka hesapları arasında yapılan para transferi işlemi olduğu için yalnızca hafta içi mesai saatleri dahilinde yapılabiliyor. Havale işlemi ise herhangi bir gün ve zaman kısıtlaması olmadan 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz olarak yapılabiliyor. Özellikle de internet bankacılığı ve mobil uygulamaların kullanımının arttığı günümüzde hafta sonu havale işlemi oldukça kolay hale gelmiştir. Şimdi hem hafta içi, hem de hafta sonu herhangi bir kısıtlama olmadan havale ve EFT işlemi yapabilmeniz için bazı taktikler vereceğiz.

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Yazımızın giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi, havale işlemini yapmak için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Hafta sonu olsa bile başka bir hesaba rahatlıkla para transferi yapabiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hesabın aynı bankada bulunması. Eğer farklı bir bankanın hesaba transfer yapmak istiyorsanız diğer seçeneklerimize göz atmalısınız.

Karşı taraftan alacağınız IBAN veya hesap numarasını kullanarak rahatlıkla havale işlemini başlatabilirsiniz. Gönderimini yapacağınız tutar 10 – 15 dakika içerisinde karşı tarafın hesabına ulaşacak, cumartesi veya pazar günü de bu işlem değişiklik göstermeyecektir.

Eğer hafta sonu acil bir para transferi yapmak istiyorsanız da endişelenmenize gerek yok. Karşı tarafın hesabı başka bir bankadaysa, cebe havale yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Cebe havale yöntemi de kişinin banka hesabından ziyade cep telefonu numarası üzerinden yapılan bir işlem olduğu için sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Cumartesi Pazar Günü Havale Yapılır Mı?

Evet, cumartesi pazar günleri de istediğiniz bir banka hesabına havale yapabiliyorsunuz. Eğer karşı tarafın hesabı buna müsait değil, hesap farklı bir bankada bulunuyorsa da EFT işlemi yapmanız gerekiyor. EFT işlemi de hafta sonu yapılan bir işlem değildir. Yalnızca hafta içi mesai saatleri dahilinde yapılabilen bir işlemdir.

Ayrıca EFT işlemi resmi tatillerde de yapılmıyor. Bir kişinin hesabına para transferi yaparken bu durumu da mutlaka göz önünde bulundurmalı, eğer resmi tatile denk geliyorsa paranın ulaşmayacağını bilmelisiniz.

Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

En merak edilen soruların başında bu geliyor. Hafta sonu EFT yapılır mı? Maalesef, hafta sonları tatil olarak ilan edildiğinden, EFT işlemi yapılmıyor. Cumartesi veya Pazar günü yapacağınız bir EFT işlemi bir sonraki mesai saatleri başlangıcı Pazartesi günü saat 09:00’da hesaba geçiyor. Bunun haricinde hafta sonu acil para transferi yapmak istiyorsanız alternatif yöntemleri denemelisiniz. Son dönemlerde iyice popüler hale gelen bankasız para gönderme seçeneklerimize de göz atabilirsiniz.

Cumartesi Pazar Günü EFT

Cumartesi pazar günü EFT yapmak isteyen kişiler, acil para transferleri için farklı farklı yöntemlere başvuruyor. Yine en güvenilir transfer yöntemini bankalar olarak kabul eden müşteriler, banka dışına çıkmadan para transferi yapabileceği seçenekler arıyor.

Bu seçeneklerden en yaygın olarak kullanılanı ve sorunsuz olanı cebe havale yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bir kişinin banka hesabı olmasa dahi hafta sonu da dahil olmak üzere istediğiniz zaman para transferi yapabiliyorsunuz.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Neler?

EFT ve havale aynı gibi görünse de, aslında bambaşka iki işlemdir. Birisi aynı bankanın hesapları arasında yapılan para transferiyken, diğeri ise iki farklı bankanın hesapları arasında yapılan bir işlemdir. Bunun için de EFT işleminin gün ve saat kısıtlaması bulunuyor.

Hafta Sonu Havale ve Cebe Para Gönderme

Eğer hafta sonu havale yapmak istiyorsanız ve karşı tarafın banka hesabı farklı bir bankadaysa, cebe havale yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Bunun için karşı tarafın cep telefonu numarasını bilmeniz yeterli. İnternet veya mobil bankacılıktan para transferi menüsüne giriş yaparak, cebe para gönderme seçeneklerini seçmelisiniz.

Daha sonra parayı alacak kişinin TC kimlik numarası ve cep telefonu bilgilerini girerek, göndermek istediğiniz tutarı girmelisiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra karşı taraf bilgi SMS’i alacak ve parayı nasıl çekeceğine dair bilgileri öğrenecek.

Hafta Sonu Başka Bankaya Para Transferi

Hafta sonu başka bankaya para transferi yapmak isteyen kişilere detaylı bilgiler verdik. Bankalar haricinde diğer uygulamalar da bulunuyor olsa da, sıklıkla tercih edilen yine bankalardır. Bunun için transferin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için siz de bankaların sunduğu transfer seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Cebe havale yöntemi ise EFT ve havale işleminden sonra en çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan bir para transfer yöntemidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Cevap

  1. Mert avatarı
    Mert

    Evet, ilk iş günü karşı tarafa ulaşır. Aynı banka ise saat/gün farketmeden havale yapabilirsiniz.

Yorum yapın