Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Geri ödemesiz hayvancılık kredisi, hayvancılık kredisi, devlet destekli hayvancılık kredisi, tarım ve hayvancılık kredisi hakkında bilgilerin tamamı yazımızın devamında yer alıyor. Tarım ve hayvancılık sektöründe çalışan vatandaşlarımız, bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına banka kredilerine başvuru yaparak acil nakit ihtiyaçlarını gidermenin yöntemlerini arıyor. Ancak banka kredilerinin dışında, devlet destekli hayvancılık kredileri de bir alternatif olarak gösterilebiliyor. Banka kredilerinde faiz oranları da yüksek olduğu için, hayvancılık sektörü ile ilgilenen bireyler gelirlerini dengede tutabilmek için öncelikle devlet destekli kredilere başvuru yapıyor. Çiftçilerimiz, IPARD-2 ile beraber 2019 yılından itibaren hazırlayacakları projeleri için 2020 yılına kadar devlet tarafından %80’e varan bir hibe desteği alacaklar. 2018 yılına kadar da 11.000 adet proje devlet tarafından 3.000.000.000 lira ile desteklendir. Peki bu kredileri nasıl alabiliriz? Geri ödemesiz hayvancılık kredisi ne nasıl başvuru yapabilirim? Tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çiftçilere Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nedir?

Geri ödemesiz hayvancılık kredisi hakkında internet üzerinde çeşitli bilgiler yer almaktadır. Ancak bu bilgilerin tamamının doğru olduğunu söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Geri ödemesiz krediler, aslında tamamının geri ödenmeyeceği anlamına gelmiyor. Projenizin durumuna ve kredinizi kullandığınız kuruma göre de değişiklik gösterebiliyor. KOSGEB, Tarım İl Müdürlükleri ve Ziraat Bankası gibi kurumlar tarafından karşılanan bu krediler çeşitli kriterler doğrultusunda kullanılabildiği gibi, çektiğiniz kredinin belirli bir tutarının hibe edildiğini söylemek mümkün olacaktır. Peki hangi kurum ne kadar kredi veriyor? Hibe kredi kullanabilmek için neler yapmamız gerekiyor?Ayrıca tarımsal işler yapan çiftçilerimiz, devlet tarafından sunulan bazı desteklerin de kapsamına girebiliyor. Devletimiz de tıpkı bankaların yapmış olduğu kampanyalar gibi çiftçilerimize çeşitli imkanlar dahilinde faizsiz kredi ve hibe kredi seçenekleri de sunabiliyor.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Veren Kurumlar Hangileridir?

Geri ödemesiz, yani HİBE olarak bazı kurumlar tarafından kredi kullanabileceğinizi, ancak bu kredilerin tamamının hibe olmadığını yazımızın ilk bölümlerinde izah etmiştik. Şimdi de bu tarz krediler veren kurumlar hakkında bilgi verecek ve ne kadarlık bir kısmının hibe edileceğini açıklayacağız. Hibe krediler genelde devlet destekli krediler olduğu için, verdiğimiz kurumlar tamamen devlete bağlı, devlet bünyesinde işlem yapan kurumlardır.

Tavsiye Makale: Devlet Destekleri

 • Belirli illerde bulunan kalkınma ajansları. Tüm kalkınma ajansları listesi ve duyuruları için buraya tıklayabilirsiniz.
 • TKDK, yani uzun adıyla Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da hibe kredi veren kurumlar arasındadır. Bu kurum %80’e varan hibe krediler sağlamaktadır.
 • Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri de hibe krediler vermektedir. Hatta bazı müdürlükler, şubelerin bütçe endekslerine göre çiftçilerimize %100 yani tamamı hibe olacak şekilde büyük ve küçükbaş hayvan desteği vermektedir.
 • KOSGEB ile de bu tarz krediler kullanabilirsiniz. Ancak ticari bir faaliyet içinde olmak şartıyla üretilecek hayvanlar için bir şirket kurmanız gerekiyor. Eğer şartlar sağlanırsa KOSGEB %60 oranında destek veriyor.
 • Ziraat Bankası da hibe olmasa da çiftçilerimiz için 100.000 TL’ye kadar sıfır faiz ile kredi veriyor. Bazı kampanyalar dahilinde taksit ertelemesi de yapılabiliyor.

Yukarıda listelediğimiz kurumların tamamı devlet kurumları olduğu için bilgiler günceldir. Tüm kurumlar hakkında yazımızın devamında detaylı bilgi verecek ve bu kredilere nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgiler de sunacağız.

TKDK %80 Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

geri ödemesiz hayvancılık kredisi

TKDK, ülkemiz sınırları içinde belirlemiş olduğu 42 ilimiz için belirli hayvancılık destekleri sunmaktadır.%75 oranında Avrupa Birliği, %25 de devletimizin fonundan aldığı pay ile çiftçilerimize en büyük ve kaliteli hibe imkanı sunan kurumların başında gelmektedir. TKDK’nın vermiş olduğu HİBE Krediler %80 oranına ulaşmaktadır. Öncelikle TKDK’nın hibe kredi vermiş olduğu illere göz atalım. Eğer listede sizin proje geliştirdiğiniz il de yer alıyorsa direkt olarak başvuru detaylarına geçebilirsiniz.

Birinci uygulama döneminde yer alan iller
Çorum, Balıkesir, Afyon, Amasya, Erzurum, Hatay, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Kars, Isparta, Malatya, Ordu, Konya, Şanlıurfa, Sivas, Samsun, Trabzon, Tokat, Van, Yozgat

İkinci uygulama döneminde yer alan iller
Ardahan, Ağrı, Aksaray, Ankara, Burdur, Bursa, Aydın, Çankırı, Denizli, Çanakkale, Erzincan, Giresun, Elazığ, Kastamonu, Kütahya, Karaman, Mardin, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Muş

Eğer projenizi geliştirmiş olduğunuz il yukarıda yer alıyorsa tek yapmanız gereken hibe desteklerinin başlamasını beklemek. TKDK belirli zamanlarda gazete, radyo ve televizyon gibi alanlardan duyurular yaparak hibelerin başladığını halka arz eder. İşinizi garantiye almak istiyorsanız da direkt TKDK’nın sitesine kayıt olarak e-posta alabilirsiniz. TKDK Üye Ol

TKDK’nın desteklemiş olduğu sektör ve tarım faaliyetleri aşağıda verilmiştir. Aşağıda belirtilen konular üzerinden seçim yapabilir ve bu faaliyetler üzerinden yeni bir çağrı almayı bekleyebilirsiniz. TKDK’ya kayıt olarak süreci hızlandırabilirsiniz.

 • 101-Tarımsal işletmelerin fiziki yapılarını iyileştirmek ( süt, et, kanatlı hayvan ve arıcılık işletmelerin modernize edilmesi )
 • 103-Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması ( Balıkçılık, süt ürünleri ile kırımızı et )
 • 302-Çiftlik faaliyetlerin çeşitlenmesi ( arıcılık ürünlerin işlenip paketlenmsi )

TKDK’nın tüm başvuru şartlarına ve süreç hakkında bilgilere TKDK’nın resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. TKDK Resmi Site

KOSGEB Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Yine aynı şekilde hibe olarak kredi kullanabileceğiniz krediler veren kurumlardan bir diğeri ise bildiğiniz üzere KOSGEB’dir. KOSGEB ile de hibe krediler kullanarak işinizi geliştirebilirsiniz. Ancak herkesin yanlış bildiği bir durum ise KOSGEB’in canlı ve cansız hayvan için destek vermediğidir. KOSGEB sadece aşağıda vereceğimiz NACE kodları doğrultusunda ticari bir amaç güdecek işletmelere destek verecektir. Bu kodlar;

Tavsiye Bağlantı: KOSGEB Destekleri

 • 10.12 Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması
 • 10.13 Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
 • 10.2 Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması
 • 10.4 Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı
 • 10.9 Hazır hayvan yemleri imalatı
 • 10.91 Çiftlik hayvanları için hazır yem imalatı
 • 10.92 Ev hayvanları için hazır gıda imalatı
 • 46.2 Tarımsal hammadde ve canlı hayvanların toptan ticareti
 • 46.21 Tahıl, işlenmemiş tütün, tohum ve hayvan yemi toptan ticareti
 • 46.23 Canlı hayvanların toptan ticareti
 • 47.23 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki balık, kabuklu hayvanlar ve yumuşakçaların perakende ticareti
 • 47.76 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çiçek, bitki, tohum, gübre, ev hayvanları ve ev hayvanları yemleri  perakende ticareti
 • 91.04 Botanik ve hayvanat bahçeleri ile koruma altındaki alanlarla ilgili faaliyetler

Yukarıda vermiş olduğumuz NACE kodları doğrultusunda size en uygun olan, kurduğunuz veya kuracak olduğunuz işletmeniz için KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz. KOSGEB başvrusu için aranan şartlardan bazıları ise şunlardır. Yeni kurulmuş bir işletme olmanız, devlete hiç vergi borcunuzun olmaması ve kendi meslek odanıza kayıtlı bir işletme olmanız KOSGEB için olmazsa olmak şartlardan sadece bazılarıdır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Nedir?

geri ödemesiz hayvancılık kredisi

Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu hayvancılık kredisinin hibe ile bir alakası yoktur. Normal bir banka kredisi gibi Ziraat Bankası şubelerinden direkt başvuru yapabileceğiniz bir kredidir ancak buna devlet desteği de eklenerek bu krediler tamamen faizsiz olarak siz çiftçilerimize sunulmaktadır. Çiftçiler ve hayvancılık işi ile uğraşan kişiler eğer kendilerine hibe desteği bulamıyorsa kendisine en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek anında bir kredi kullanabilir. Geri ödemesiz hayvancılık kredisi ile alakalı vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Aklınıza takılan tüm soruları altta yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin