garanti bankası eft iptali

EFT, bankalar arası para transferi için kullanılan bir transfer yöntemidir. Elektronik Fon Transferi adının kısaltması olan EFT, hemen hemen tüm banka kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir bankadan, farklı bir bankanın hesabına para gönderimi yapacağımız zaman EFT işlemini kullanıyoruz. EFT, bankalara göre bazı masraflar içeren işlemdir. Şubesiz, dijital bankalar EFT ücreti almasa da, normal bankaların tamamı yapacağınız EFT işlemlerinden ücret almaktadır. Garanti Bankası EFT ücretlerine ise altta verdiğimiz tablodan ulaşabilirsiniz. Bazı durumlarda ise, yaptığımız EFT’yi iptal etmemiz gerekebiliyor. Bu sebeple garanti bankası eft iptal etme nasıl yapılır gibi sorular da ortaya çıkıyor. Bu yazımız ile detaylı bir şekilde Garanti EFT iptali hakkında bilgiler vereceğiz. Garanti Bankası EFT iptal etme işlemi nasıl yapılır?

garanti eft iptal etme

EFT KanalıEFT Ücreti
Düzenli Ödeme EFT (Garanti BBVA Mobil /İnternet /Şube)4.05 TL
Garanti BBVA ATM – Başka Banka Kart Borç18 TL
Garanti BBVA ATM EFT18 TL
Garanti BBVA ATM EFT (Geç İşlem Ücreti)20 TL
Garanti BBVA Mobil EFT6.75 TL
Garanti BBVA Mobil EFT (Geç İşlem Ücreti)9.75 TL
Gişeden Başka Banka Kredi Kartı Ödeme15 TL
Kredi Kartından EFT – Garanti BBVA Mobil10 TL
Şubeden EFT (Hesaptan)75 TL
Şubeden EFT (Kasadan)80 TL

Garanti Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Bankalarda en sık yapılan işlemlerden biri de EFT’dir. EFT basit tanımıyla; bankalar arası yapılan para transfer işlemine verilen isimdir. Garanti Bankası müşterileri de elektronik ortamları kullanarak EFT işlemi yapabilirler. İsteyen müşteriler bağlı bulundukları Garanti Bankası şubelerine giderek de EFT işlemi gerçekleştirebilirler. Ancak; çoğu kişi banka şubesine gidip sıra numarası alarak saatlerce beklemeyi tercih etmez. Bu nedenle çok daha pratik olan elektronik ortamları kullanarak işlem yapmayı daha avantajlı görülür.Elektronik ortamlarda yapılan EFT işlemlerinde zaman zaman yanlışlıklar ve hatalar yapılabilmektedir. Para transferi başka bir alıcının hesabına yapılabilir. Böyle durumlarda garanti bankası EFT iptali nasıl yapılır konusu önem kazanmaktadır. EFT işlemi yapıldıktan sonra iptal edebilmek için elbette dikkat etmeniz gereken bir çok nokta da bulunuyor. Bunun için EFT yaparken de dikkatli olmanız, bilgileri doğru girmeniz gerekiyor.

Garanti Bankası EFT İptal Etme

Garanti bankası, müşterilerine çeşitli platformlar üzerinden işlem yapma imkanı tanıyan bir bankadır. Gerek ürünler için gerekse hizmetler için internet ortamından birçok işlem yapılabilmektedir. İnternet ortamından yapılan işlemlerde pek çok yanlışlık da yaşanabiliyor. Müşterilerin bir anlık dalgınlığı ya da unutkanlığı bu hatalara sebep oluyor. Söz gelimi fark edilmeden yanlış bilgilerin girilmesi ve işlemin onaylanmasıyla istenmeyen bir işlem gerçekleşmiş oluyor. Böyle durumlarda Garanti Bankası işlemi iptal etme şansı tanıyor. EFT işleminin iptal edilmesi için farklı birkaç yöntem mevcut.

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri EFT İptal

Garanti Bankası müşteri hizmetleri konusunda başarılı hizmetler vermektedir. 7/24 aktif olan müşteri hizmetleri her konuda olduğu gibi EFT işlemleri ile ilgili her sorunu da çözüyor. Garanti Bankası’nın 444 0 333 numaralı Alo Garanti müşteri hizmetleri aranabilir. Müşteri hizmetleriyle bağlantı kurulduktan sonra EFT işleminin iptali için talepte bulunulur. Müşteri hizmetleri yetkilisi müşteriden gerekli bilgileri aldıktan sonra ekranında bazı kontroller yapar. Daha sonra işlem talebini değerlendirir ve iptal işlemini gerçekleştirir.

Tavsiye Edilen Makale: Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Garanti Bankası Mobil Uygulama EFT İptali

Garanti Bankası EFT iptali ile ilgili ikici yöntem ise mobil uygulama yöntemidir. Oldukça pratik bir yöntem olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Müşteri öncelikle, müşteri numarasını ve TC Kimlik numarasını girerek mobil uygulamaya ulaşım sağlar. Uygulamaya girildikten sonra EFT iptal işlemi kısmına girerek buradan EFT işlemini iptal eder. Şubelerde yapılacak EFT iptal işlemine göre çok daha hızlı gerçekleşir.

Garanti Bankası İnternet ile EFT İptal Etme

Müşteri internet üzerinden de EFT iptal işlemi yapabilir. Bunun için https://sube.garanti.com.tr adresine giriş yapılması gerekir. Bu adres üzerinden internet bankacılığına giriş yapılmalıdır. Sayfaya girildikten sonra müşteri kendi yapmış olduğu işlemi sayfadan görebilir. Sayfada yer lan işlem iptali bölümünden EFT iptalini gerçekleştirebilir.

Garanti Bankası EFT İptali İşleminde Bilinmesi Gerekenler

Müşterilerin en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi de EFT iptal işlemlerinden bir ücret talep edilip edilmediğidir. Garanti Bankası EFT işleminin iptali için müşterilerinden hiçbir ücret talep etmez. Müşteri istediği metodu kullanarak EFT işlemini iptal edebilir.

EFT işlemlerinde dikkat edilecek bir hususu da belirtmek gerekir. Burada garanti bankası EFT iptali nasıl yapılır sorusunun en önemli cevaplarından biri; hızdır. EFT hızlı bir işlemdir. Müşteri EFT işlemini yaptığı anda tutar alıcının hesabına aktarılır. Eğer EFT iptali yapılacaksa alıcı bankadan parayı çekmeden hemen iptal işlemini gerçekleştirilmesi gerekir. İptal işlemi gerçekleşmeden alıcı tutarı bankadan çektiyse banka çalışanları alıcı ile iletişime geçer ve onay talep ederler. Alıcı onay verirse tutar tekrar EFT işlemini yapan müşterinin hesabına yatırılır. Ancak; bu gibi uzun işlemler olmaması ve alıcının onay verip vermeme riskinin yaşanmaması içim hızlı olunması gerekir. Zira alıcı onay vermeyebilir. Böyle durumlarda mağduriyetler yaşanabilir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin