Faizsiz Kredi

Faizsiz kredi, bankalar ile çalışma içinde olan herkes tarafından tercih edilen ve sıklıkla aranan bir durumdur. Faiz olmadan kredi çekmek mümkün müdür, sıfır faizli kredi veren bankalar hangileri gibi bir çok soru müşteriler tarafından sorulmaktadır. Bankalar, belli bir kar amacı güderek müşterilerine kredi kullandırdığı için özel bankalardan faizsiz kredi kullanma ihtimalinizin oldukça düşük olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Devlet bankaları da yine kar amacı güttüğünden, düşük faiz oranları sunsa da faizsiz kredi imkanı sağlama konusunda aynı durumdadır. Ancak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen, helal bankacılık olarak da nitelendirilen Katılım Bankaları sayesinde sıfır faizli kredi kullanma ihtimaliniz bulunuyor. Katılım payı adı altında, faiz olmadan belli bir ortaklık yapısı ilerleyen sistemleri bulunan katılım bankalarını kullanarak faiz olmadan kredi kullanabilirsiniz. Yazımızda sizlere tüm katılım bankaları hakkında bilgi vereceğiz!

Faizsiz Kredi Veren Bankalar (GÜNCEL)

2019 ve gelecek 2020 yılında 0 faiz kredi veren bankalar gerek kredi maliyeti, gerekse faiz hassasiyeti olan müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak finansmanlarını karşılamasına yardımcı oluyor. Dini olarak da hassasiyeti bulunan, faiz ödemek istemeyen kişiler özellikle helal bankacılık olarak nitelendirildiği için katılım bankalarını tercih edebiliyorlar. Bahsi geçen faizsiz kredilerin kullanılabilmesi için; • Bankaların maaş müşterisi veya fatura otomatik ödeme talimatı vermeniz halinde düşük limitli kredi kullanımı,
 • Katılım bankalarını seçmeniz halinde ihtiyacınız olan finansmanı faiz yerine kar payı eşliğinde kredi kullanımı.

Şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Bankaların kar amacı güden kuruluşları olması nedeniyle faizsiz kredi kampanyalarına nadir olarak rastlanılmakta, özellikle Dini hassasiyetleri nedeniyle faizden uzak durmak isteyen vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu bankalar ile ticari ilişkiler kurmaktan kaçınmaktadırlar. 2019 yılında faizsiz kredi veren bankalar mevcut olduğu gibi 2020 yılında da benzer bankalara başvuru yapan vatandaşlarımız, bankanın belirlediği şartları taşımaları halinde faizsiz kredi kullanımı gerçekleştirebileceklerdir.

Hemen hemen tüm bankalar, geçtiğimiz dönemlerde bazı kredi faiz düzenlemesi yaptılar ve kredi faizlerinde çeşitli indirimler sağladılar. Durum böyle olunca bir çok banka müşterisi, kredi kullanabilmek için bankalarının şubelerine başvurdu. Bu kampanyalar ile beraber başvuru sayısı ne kadar artsa da, kredilerden korkan ve banka kredilerine yanaşmayan bir o kadar büyük bir kitle var. En çok dini sebepler ile, dinimizde faizin haram olması ile beraber öne gelen durumlar bireylerin banka kredisi kullanmalarına engel oluyor. Bu durumda da bireylerin karşısına Katılım Bankaları çıkıyor. Faizsiz Kredi Veren Bankalar olarak örnek gösterebiliriz. Peki Faizsiz Kredi Veren Bankalar hangileridir? Katılım Bankaları Kredi Verir mi?

0 Faizli Kredi, Sıfır Faizli Kredi Çekmek (1.000 TL)

Denizbank ve Vakıfbank, düzenledikleri kampanyalar ile müşterilerine bazı şartlarda 1000 TL tutarında faizsiz ve masrafsız kredi kullandırmaktadır. Küçük ihtiyaçların karşılanması amacıyla verilen 1000 TL faizsiz kredi 2020 kampanyasından faydalanmak isteyenler;

 • Denizbank müşterisi olmaları ve 2 adet otomatik ödeme fatura talimatı vermeleri halinde Denizbank şubelerinden 1000 TL tutarında 12 ay taksitli faizsiz ve masrafsız kredi kullanabilirler.
 • Vakıfbank müşterisi olmaları ve World Kredi Kartı kullanmaları halinde bankalarından aldıkları kampanya SMS’i sonrası Vakıfbank ATM’lerinden 1000 TL tutarında faizsiz ve masrafsız krediyi 4 ay taksitle kullanabilirler.

Hangi Bankalar Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir?

faizsiz ihtiyaç kredisi

Kamu ve özel bankaların müşterilerine dönemsel olarak düzenledikleri düşük limitli kampanyalar haricinde bankalar faizsiz ihtiyaç kredisi sunmamaktadır. Dini hassasiyetlerden dolayı nakit ihtiyacı için faiz ödemekten kaçınan vatandaşlarımız faizsiz ihtiyaç kredisi 2019 veren katılım bankalarına yönelmek durumundadır. Katılım bankaları ise faiz yerine kar payı ile çalışarak müşterilerine finansman hizmeti sunmaktadır. Hac, eğitim, sağlık, vb. nakit ihtiyaçlarınızda faizsiz ihtiyaç kredisi için katılım bankalarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Ziraat Katılım Bankası: Beyaz eşya, eğitim, tadilat, hac ve umre için oluşan nakit ihtiyaçlarınızda 36 ay taksit ve %2,40 kar payı oranıyla nakit ihtiyaçlarınız için finansman sağlayabilirsiniz.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası: Seyahat, eğitim, sağlık, evlilik, hac ve umre için ihtiyaç duyduğunuz finansmanı 36 ay taksit ve %2,25 kar payı oranıyla Kuveyt Türk’ten temin edebilirsiniz.
 • Albaraka Türk Katılım Bankası: Sağlık, eğitim, evlilik, hac ve umre için oluşan nakit ihtiyaçlarınız için Albaraka Türk’ten %3,30 kar payı oranı ve 36 aya varan taksitlerle tüketici finansmanı sağlayabilirsiniz.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası: 36 ay taksitle ve %2,21 kar payı oranında ihtiyaç finansmanı için Türkiye Finans şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankası, faiz olmadan müşterilerine hizmet verme prensibini ilke edinerek çalışan, bu ilkere dayanarak her türlü bankacılık faaliyetini aynı diğer bankalar gibi gerçekleştirebilen bankalardır. Kar ve zarar politikasına göre katılım payı üzerinden müşterilere fon oluşturan ve ortaklık yapısı biçiminde çalışan bankalardır. Faizsiz bankacılık olarak ve helal bankacılık olarak da nitelendirilen bankalar arasında yer almaktadır.

Tavsiye Edilen Makale: Katılım Bankası Nedir?

Hangi Bankalar Faizsiz Taşıt Kredisi Verir?

Katılım bankaları satın almak istediğiniz 0 km ve 2.el araçlarınız için faizsiz araç kredisi veren bankalar farklı vade ve kar payı seçenekleriyle sizlere ihtiyacınız olan faizsiz araç finansmanını sunmaktadır.

 • Ziraat Katılım Bankası: Kaskonuzu Ziraat Katılımdan yaptırmanız halinde 0 km ve ikinci el araç alımlarında 48 aya kadar taksitle %2,30 kar payı oranlarında nakit ihtiyacınız için finansman sağlayabilirsiniz.
 • Vakıf Katılım Bankası: Satın alacağınız 0 km veya 5 yaşa kadar ikinci el araçların %70’i için 36 aya varan taksitlerle %2,85’den başlayan kar payı oranlarında finansman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası: 0 km ve 8 yaşa kadar satın alacağınız ikinci el araçların kasko değerinin %70’i tutarında nakit ihtiyacınız için Kuveyt Türk’ten %1,95 faiz oranıyla 48 aya varan taksitlerle araç finansmanı kullanabilirsiniz.
 • Albaraka Türk Katılım Bankası: Satın alacağınız 0 km ve 5 yaşa kadar olan araçların kasko değerinin %70’i oranında finansmanı %3 kar payı oranı ve 48 ay taksitle Albaraka Türk’ten sağlayabilirsiniz.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası: 0 km ve 2.el araç satın almak istediğinizde %2,17 kar payı oranı ve 48 aya varan taksitlerle finansman sağlayabilirsiniz.

Faizsiz kredi veren araç markaları ise; Fiat, Ford, Renault, Opel, BMW, Mercedes-Benz, Nissan, Toyota gibi listelenebilir. Bu firmalar yan kuruluşları olan finans şirketlerinden sıfır faizli kredi kullanmanıza yardımcı oluyor.

Hangi Bankalar Faizsiz Konut Kredisi Verir?

Faizsiz konut kredisi veren bankalar 2020 listesi katılım bankalarından oluşmaktadır. 120 aya varan vade ve farklı kar payı seçenekleriyle şartlarını kabul ettiğiniz katılım bankasından satın alacağınız sıfır veya ikinci el konutlar için faizsiz finansman sağlayabilirsiniz.

 • Ziraat Katılım Bankası: Satın almak istediğiniz evin %80’i için finansman ihtiyacınız duyduğunuzda Ziraat Katılımdan 120 ay vadeli %2,10 kar payı oranı ile finansman temini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Vakıf Katılım Bankası: Satın almak istediğiniz evin %80’i tutarında 120 ay taksitli %2,50 kar payı oranında konut finansmanı için Vakıf Katılıma başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası: Satın almak istediğiniz konutun %80’i tutarında nakit ihtiyacınız için Kuveyt Türk’ten 120 ay taksitli %1,89 kar payı oranında finansman sağlayabilirsiniz.
 • Albaraka Türk Katılım Bankası: Satın alacağınız evin tamamı için 120 aya varan taksit ve %2,15 kar payı oranıyla finansman sağlayabilirsiniz.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası: Satın almak istediğiniz ev için farklı ödeme koşullarında, 120 aya varan taksit ve %2,08’den başlayan kar payı oranlarıyla finansman sağlayabilirsiniz.

Sıfır Faizli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sıfır faizli kredi kullanmak istiyorsanız, öncelikli tercihinizin katılım bankaları olduğunu söylemiştik. Katılım bankalarını tercih ederek bir çok alanda, taşıt ve konut kredisi de dahil olmak üzere tüm bankacılık ürünlerini faizsiz olarak kullanabilirsiniz.

Öncelikle hangi katılım bankası ile çalışacağınıza karar verebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, çalıştığınız bankanın katılım bankacılığı uzantısı varsa bunları tercih edebilirsiniz. Mesela Ziraat Bankası ile çalışan bir müşteri, Ziraat Katılım Bankasını tercih edebilir. Çalışma mantığı normal bankalar ile aynıdır ve farklılık yoktur.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

emeklilere faizsiz kredi veren bankalar

Aynı şekilde emeklilerimiz de katılım bankalarını kullanarak “Emeklilere Faizsiz Kredi” kampanyalarından yararlanabilirler. Elbette emeklilerin de kredi kullanabilmesi için bankaların belirlemiş olduğu ve kredi değerlendirmesi yaparken dikkate aldığı bir çok kriter bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Kredi notu: Kredi çekmek isteyen emeklinin kredi sicili düzgün, kredi notu ortalama seviyede olmalıdır. Daha önce çekmiş olduğu kredilerin idari takip altında olmaması, gecikme ve düzensiz ödeme olmaması gerekir.
 • Yaş sınırı: Yine kredi kullanmak siteyen emeklinin yaşının da ilerlememiş olması gerekiyor. 75 ve 80 yaşın üzerindeki emeklilerin kredi kullanabilmesi pek mümkün olmuyor. Elbette bu yaş sınırı da bankalara göre değişim gösterebiliyor.
 • Çalışan emekli: Kişi emekli olmuş fakat halen çalışmaya devam ediyorsa, çalıştığı yerden gelir belgesi talep ederek başvuru yaparsa kredi başvurusunun onaylanma ihtimalini oldukça yükseltebilir.
 • Vade sınırı: Emekliler kredi başvurusu yaptığında bu kredi maksimum 36-48 ay olmalıdır. Bankadan bankaya bu vade oranı değişmektedir. Eğer bir üst adımda bahsettiğimiz gibi bir gelir belgesi ibraz edebilirseniz hem vade hem kredi tutarını diğer bankalara göre daha da arttırabilirsiniz.
 • İpotek durumu: Kişi kredi kullanırken bankaya bir gayrimenkulu ipotek ettirmek isterse, eşinin de onayını alarak imzalı bir kağıt ibraz etmesi gereklidir.

Üstte listelediğimiz şartları ve kriterleri yerine getiren tüm emekli bireyler faizi olmayan kredi başvurusu yapabilirler. Faizsiz kredi kullanabilmek için bu kriterler yeterlidir.

Tavsiye Bağlantı: Katılım Bankası Nedir? Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışır?

Peki Faizsiz Kredi Nedir? Faizsiz Krediyi Kimler Verir?

Yazımızın da asıl amacı olan Faizsiz Kredi, Katılım Bankaları ve normal bankalar tarafından müşterilerine sunduğu kredi sistemidir. Katılım Bankaları müşterilerine faizsiz, kâr payı üzerinden işlem uygulayarak kredi verebilir. Normal bankalar ise müşterisine kullandığı bireysel veya ticari kredilerden faiz talep etmeyebilir. Bankalar çeşitli dönemlerde kendi bünyesine veya devlet destekli kampanyalar sunabilir.

Normal bankalar, faizsiz kredi veriyorsa bu krediyi kısa sürede geri talep eder. Yani kredinizin vadesi çok düşük olur ve aylık ödeme gücünüzün biraz yüksek olması gerekir. Aksi halde her kredide olduğu gibi bu vade süresi uzadıkça kredinin faiz oranı ortaya çıkacak ve aynı orantıda yükselecektir. Aynı zamanda bankaların dışında bazı otomotiv sektöründe hizmet veren firmalar kurmuş olduğu yan şirketler ile müşterilere faizsiz kredi verebilir. Örneğin 30.000 TL peşinat ile araba alacakken yanında 30.000 TL’lik sıfır faizli kredi kullanma imkanınız da olabiliyor.

Faizsiz kredilerin diğer çeşidi de, katılım bankalarının vermiş olduğu krediler. Bankaların kâr payı uygulamasına katılmanız bu işletmenin kar – zarar durumu göz önünde bulundurulmadan yapılır. O işletmenin gelirinde olacak olan herhangi bir değişim, bu bankaya yatırdığınız paranın eksilmesine de sebep olmaz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin