Evlilik Kredisi

Düğün kredisi veren bankalar, evlilik kredisi veren bankalar, evlilik kredisi nasıl alınır, 2019 evlilik düğün kredisi hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Düğün kredisi veren bankalar, bu krediyi evlilik kredisi olarak da tanıtmaktadır. Evlilik yolunda ilerleyen çiftler için, masraflarını karşılamak adına verilen kredi imkânıdır. Bankalar evlilik kredisini ihtiyaç kredileri kategorisinde nitelendirmektedirler. Sadece bankaların değil devletinde evlenmek isteyen çiftler için evlilik kredisi bulunmaktadır. Bu yazımızda ise sizlere hem evlilik kredisi veren bankalar, hem de devlet destekli evlilik kredileri hakkında bilgiler vereceğiz. Peki evlilik kredisi veren bankalar hangileridir? 

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlenmek isteyen, düğün yapmak isteyen ve maddi imkanları yeterli olmayan müşterilerine bankalar çeşitli kampanyalar dahilinde evlilik kredileri ve düğün kredileri gibi paketlerde kredi kampanyaları sunabiliyor. Ancak bu durumda da her evlenen kişinin ve her düğün yapmak isteyen bireyin kredisi onaylanacak anlamına da gelmiyor. Bu gibi durumlarda acil onaylı bir krediye ihtiyacınız varsa, daha çok devlet destekli evlilik kredileri hakkında bilgi almalısınız.Bankalar tarafından düğün masraflarını karşılayamayan bireylere verilen kredilere düğün kredisi adı da verilebilir. Bu kredilerde evlenecek olan çiftlerin düğünbalayıeşya ve diğer masraflarını karşılamasında yardımcı olabilmek hedeflenir. Şimdi gelelim bu desteklerin nereden, hangi bankalardan alındığına.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devletin evlenen çiftlere sunduğu avantajlar doğrultusunda düzenlenmiş kredi imkânıdır. Devlet destekli evlilik kredisi hakkına sahip olmak için gerekli şartlar mevcuttur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan kredi için gerekli şartlar;

 • En az 18 yaşında olmaları, en çok ise 24 yaşında olmaları gerekmektedir. Bu şart üniversite mezunları için en çok 26 olarak değiştirilmiştir.
 • Sicilinin temiz olması, herhangi bir ağır suç bulunmaması gerekmektedir.
 • Maddi imkânsızlığı anlatacak nitelikte komisyon belirlenmelidir.
 • Çiftlerin daha önce evlenmemiş olmaları gerekmektedir.

Şartlara uyum sağlanıldığı takdirde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına evlilik kredisi için başvuruda bulunulabilir. Devlet destekli evlilik kredisi özellikleri;

 • İlk yıl geri ödeme zorunluluğu yoktur.
 • Evlilik kredisinde en fazla 10 bin TL çekilebilmektedir.
 • 36 ay vade imkânı sunulmuştur.
 • Devlet, evlilik kredisini düşük faizli olarak vermektedir.
 • İlk yıl çocuk olduğu takdirde çiftlerin devlet destekli düğün kredisini bir yıl daha erteleme imkânı mevcuttur.

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şubelerinden yapılabilmektedir. Eğer devlet destekleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Devlet Destekleri isimli bölümümüzü ziyaret edebilir ve diğer hibe krediler ve destekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Tavsiye Bağlantı: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Bu şartlara uyum sağlayan çiftler devlet destekli düğün kredisi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuruda bulunabilir. İlk yıl geri ödeme zorunluluğu olmayan devlet destekli düğün kredisinde en fazla 10 bin TL çekilebilmektedir. 36 ay vade imkanı sunan devlet, krediyi düşük faizli olarak vermektedir. Bir yıl geri ödemesiz olan kredide, ilk yıl çocuk olduğu takdirde çiftlerin devlet destekli düğün kredisini bir yıl daha erteleme imkanı mevcuttur. Devlet destekli evlilik kredisi başvuru işlemleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şubelerinden yapılabilmektedir.

Tavsiye Makale: Dosya Masrafsız Kredi

Düğün Kredisi Veren Bankalar Listesi

Evlilik kredisi veren bankaları aşağıda listeledik. Bazı bankaların değişik belge talepleri olması durumunda listeden gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz. Bankaların başvuru sürecinde istemiş oldukları belgeler ve faiz oranları ile beraber verilmiştir.

VakıfBank Düğün Kredisi

Evlilik Kredisi

18 aya kadar vade imkânı sunmaktadır. Vakıfbank evlilik kredisi verirken kefil istememektedir. En üst kredi çekme limitini 20.000 TL ile sınırlandırmıştır. En yüksek faiz oranı %1,55’dir. Vade süresi ise 1-36 ay arasında olarak belirlenmiştir. Yine VakıfBank’ın başvuru sırasında isteyeceği belgeler;

 • Gerekli olursa ikametgah belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Nüfus cüzdanı veya ehliyet.
KuveytTürk Düğün Kredisi

Evlilik Kredisi

En yüksek kredi çekme tutarını 100.000 TL ile sınırlamıştır. Vade oranları 36 ay vade olarak sınırlanmıştır. Tüm evlilik kredilerinde bu sınır olmak zorundadır. Aynı zamanda KuveytTürk ile yapacağınız işlemler doğrultusunda belirli kampanyalar da uygulanmaktadır. Örneğin evlilikten 3 sene önce bu bankadan bir düğün hesabı açarak birikim yapmaya da başlayabiliyorsunuz.

Türkiye Finans Bankası Düğün Kredisi

Evlilik Kredisi

En yüksek kredi çekme tutarını 100.000 TL ile sınırlandırmıştır. Vade oranı her evlilik kredisinde olduğu gibi 36 aydır. Aynı zamanda Türkiye Finans internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden de anında başvuru yapabilir ve kredinizin hesabınıza geçmesini sağlayabilirsiniz. 

YapıKredi Bankası Düğün Kredisi

En yüksek kredi çekme tutarı 100.000 TL’dir. Vade oranı 36 aydır. Faiz oranları kişinin kredi tercihine göre değişiklik göstermektedir. Bankanın kredi başvurusunda onaylanması halinde talep edebileceği belgeler;

 • Maaş Bordrosu,
 • Esnaflar için gelir durumunu gösteren belge / vergi levhası,
 • Emekliler için maaş gelir belgesi,
 • Herhangi bir dış geliri olan (kira, ödenek) kişilerin bu geliri belgelemesi.
Garanti Bankası Evlilik Kredisi

Evlilik Kredisi

Garanti evlilik kredisinde en yüksek kredi çekme limiti 85.000TL’dir. Vade oranı her banka ile aynı olmakla beraber, getirilen zorunluluk kapsamında 36 aydır. Garantisi bankası faiz oranları;

 • 1.000- 25.000 TL için, %1.59 faiz oranı
 • 25.000-50.000 TL için, %1,49 faiz oranı
 • 50.000-75.000 TL için ise %1.39 faiz oranı uygulamaktadır.

Düğün kredilerinde şartlar, faizler ve limitler bankalara göre değişiklik göstermektedir. Fakat belli başlı kurallarda mevcuttur.

 • Vade oranları en fazla 36 ay ile sınırlıdır.
 • Çekilmek istenen kredi tutarı, bireyin gelir durumuna göre belirlenmektedir.
 • İhtiyaç kredisi kapsamına girdiği için birey, KKDF ve BSMV vergilerine tabii tutulmak zorundadır.
 • Taksit erteleme imkânları mevcuttur.
 • Çiftler birbirlerine kefil olabilmektedirler.
Evlilik Kredisi En Düşük Faizli Veren Banka Hangisidir?

En uygun evlilik kredisi vade, faiz ve en üst limitlere bakılarak Garanti Bankası olmuştur. Akbank ve Garanti bankası bu anlamda yarışır vaziyettedir. Garanti bankasının 20.000 TL için belirlediği faiz oranı %1,59 iken Akbank’ın 20.000 için belirlediği faiz oranı %1.19’dur. Fakat Garanti bankasının avantajlı yanı, limit arttığı takdirde faiz oranlarının yine de düşük olmasıdır. 20.000 TL için faiz oranı Akbank’tan yüksek iken, diğer meblağlarda faiz oranları diğer bankalara oranla düşüktür.

Evlilik Kredilerinin genel mantığı bu şekildedir. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi adına bakarak tüm evlenen çiftlerin kredisi onaylanacak anlamına gelmiyor. Başvuruda gerekli evrakları tamamlamanız durumunda başvurunuz detaylı olarak incelenir ve kredi kullanamaya uygun görülür herhangi bir engeliniz bulunmazsa krediniz onaylanır. Kredi notunuz da bu aşamada önemli etkenlerden birisidir. Yine de düğün kredisi hakkında aklınıza takılan tüm noktaları altta bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin