Evlilik Kredisi Veren Bankalar (Hesaplama ve Başvuru)

Evlilik kredisi veren bankalar

Evlilik kredisi, yeni yuva kurmak isteyen vatandaşlarımızın düğün masraflarını karşılaması için bankaların sunduğu ürünlerden birisi. Özellikle yeni ev kurmak isteyen, düğün için masrafların altından nasıl kalkacağını kara kara düşünen vatandaşlar, devlet destekli düğün kredileri ile aradığını bulabilir. Bu bankacılık ürünleri, özellikle devlet destekleri ile birleştiğinde çok daha iyi imkanlar sunuyor diyebiliriz. Gerek ödeme imkanları, gerek öteleme seçenekleri ile birçok konuda avantajı olan bu kredi tipi şimdilik sadece şubelerden başvuru yapabileceğiniz şekilde düzenlenmiş durumda. Düğün kredisi veren bankalar, özellikle devlet bankalarından oluşuyor ve aynı zamanda özel bankaların da ihtiyaç kredisi teklifleri ile incelenebiliyor.

Evlilik kredisi veren bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • VakıfBank
 • Halkbank
 • Garanti BBVA
 • Türkiye Finans
 • Kuveyt Türk

Şimdi evlilik kredisi nedir ve nasıl çekilir hakkında bilgiler verdikten sonra, üstteki bankaların güncel kredi kampanyalarını ve evlilik kredi hesaplamalarını inceleyelim.

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlenmek isteyen, düğün yapmak isteyen ve maddi imkanları yeterli olmayan müşterilerine bankalar çeşitli kampanyalar dahilinde evlilik kredileri ve düğün kredileri gibi paketlerde kredi kampanyaları sunabiliyor. Ancak bu durumda da her evlenen kişinin ve her düğün yapmak isteyen bireyin kredisi onaylanacak anlamına da gelmiyor. Bu gibi durumlarda acil onaylı bir krediye ihtiyacınız varsa, daha çok devlet destekli evlilik kredileri hakkında bilgi almalısınız.

Bankalar tarafından düğün masraflarını karşılayamayan bireylere verilen kredilere düğün kredisi adı da verilebilir. Bu kredilerde evlenecek olan çiftlerin düğün, balayı, eşya ve diğer masraflarını karşılamasında yardımcı olabilmek hedeflenir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devletin evlenen çiftlere sunduğu avantajlar doğrultusunda düzenlenmiş kredi imkânıdır. Devlet destekli evlilik kredisi hakkına sahip olmak için gerekli şartlar mevcuttur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan kredi için gerekli şartlar;

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları

 • En az 18 yaşında olmaları, en çok ise 24 yaşında olmaları gerekmektedir. Bu şart üniversite mezunları için en çok 26 olarak değiştirilmiştir.
 • Sicilinin temiz olması, herhangi bir ağır suç bulunmaması gerekmektedir.
 • Maddi imkânsızlığı anlatacak nitelikte komisyon belirlenmelidir.
 • Çiftlerin daha önce evlenmemiş olmaları gerekmektedir.

Şartlara uyum sağlanıldığı takdirde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına evlilik kredisi için başvuruda bulunulabilir. Devlet destekli evlilik kredisi özellikleri;

 • İlk yıl geri ödeme zorunluluğu yoktur.
 • Evlilik kredisinde en fazla 10 bin TL çekilebilmektedir.
 • 36 ay vade imkânı sunulmuştur.
 • Devlet, evlilik kredisini düşük faizli olarak vermektedir.
 • İlk yıl çocuk olduğu takdirde çiftlerin devlet destekli düğün kredisini bir yıl daha erteleme imkânı mevcuttur.

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şubelerinden yapılabilmektedir. Aynı zamanda alttaki bağlantıdan resmi sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

Üstte bahsettiğimiz şartları karşılayan tüm çiftler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerinden başvuru yapabilirler. Devlet desteği, şimdilik sadece 10.000 TL ile sınırlı olduğu için, ilave masraflarınız için alttaki özel bankalardan kredi çekebilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik kredisi veren bankaları aşağıda listeledik. Bazı bankaların değişik belge talepleri olması durumunda listeden gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz. Bankaların başvuru sürecinde istemiş oldukları belgeler ve faiz oranları ile beraber verilmiştir.

VakıfBank Düğün Kredisi Hesaplama ve Başvuru

VakıfBank, 18 aya kadar vade imkânı sunmaktadır. Vakıfbank evlilik kredisi verirken kefil istememektedir. En üst kredi çekme limitini 20.000 TL ile sınırlandırmıştır. En yüksek faiz oranı %1,55’dir. Vade süresi ise 1-36 ay arasında olarak belirlenmiştir.

VakıfBank krediye başvuru şartları;

 • Gelir belgesi,
 • Gerekli görülürse ikametgah belgesi,
 • Nüfus cüzdanı veya ehliyet.

KuveytTürk Evlilik Kredisi Hesaplama

Vade SeçenekleriFaiz Oranları
12 ay%1,63
24 ay%1,64
36 ay%1,65
48 ay%1,66
60 ay%1,68

En yüksek kredi tutarı 100.000 TL ile sınırlamıştır. Vade oranları 60 ay vade olarak sınırlanmıştır. Tüm evlilik kredilerinde bu sınır olmak zorundadır. Aynı zamanda KuveytTürk ile yapacağınız işlemler doğrultusunda belirli kampanyalar da uygulanmaktadır. Örneğin evlilikten 3 sene önce bu bankadan bir düğün hesabı açarak birikim yapmaya da başlayabiliyorsunuz.

Türkiye Finans Bankası Düğün Kredisi

Vade SeçenekleriKatılım Payı (Kâr Payı)
12 ay%1,63
24 ay%1,64
36 ay%1,65
48 ay%1,66
60 ay%1,68

Türkiye Finans ile faiz oranı ödemeden, kar payı ile katılım sağlayarak kredi çekebileceğinizi biliyor muydunuz? Türkiye Finans, katılım bankası olması sebebiyle faiz oranı yerine kar payı hizmeti veriyor ve aynı zamanda helal bankacılık adı altında da işlem yapabiliyor.

100.000 TL’ye kadar kredi başvurularınızı 60 ay vade seçenekleri ile değerlendirebiliyorsunuz. Üstteki tabloya göre de ne kadar katılım payı ödeyeceğinizi görebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası İhtiyaç Kredisi Seçenekleri

Kredi TutarıVade SeçenekleriAylık Taksit TutarıToplam Geri Ödeme
30.000 TL60948,61 TL56.916,18 TL
40.000 TL601.264,81 TL75.888,37 TL
50.000 TL601.563,55 TL93.813,60 TL
60.000 TL601.876,27 TL112.575,62 TL
70.000 TL602.188,98 TL131.338,44 TL
80.000 TL602.466,98 TL148.019,16 TL

Yapı Kredi bankasına başvuru yaparak 80.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Güncel olarak evlilik veya düğün kredisi adı altında bir kampanyası bulunmasa da; sunmuş olduğu düşük faiz oranları ile tercih edebileceğiniz bankalar arasında yer alıyor.

Yapı Kredi düğün kredisi başvuru şartları ve gerekli belgeler;

 • Maaş Bordrosu,
 • Esnaflar için gelir durumunu gösteren belge / vergi levhası,
 • Emekliler için maaş gelir belgesi,
 • Herhangi bir dış geliri olan (kira, ödenek) kişilerin bu geliri belgelemesi.

Garanti BBVA Evlilik Kredisi Başvuru ve Hesaplama

Garanti evlilik kredisinde en yüksek kredi çekme limiti 85.000TL olarak belirlenmiştir. Vade oranı her banka ile aynı olmakla beraber, getirilen zorunluluk kapsamında 36 aydır. Garanti BBVA güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları;

 • 1.000- 25.000 TL için, %1.59 faiz oranı
 • 25.000-50.000 TL için, %1,49 faiz oranı
 • 50.000-75.000 TL için ise %1.39 faiz oranı uygulamaktadır.

Düğün kredilerinde şartlar, faizler ve limitler bankalara göre değişiklik göstermektedir. Fakat belli başlı kurallarda mevcuttur.

 • Vade oranları en fazla 36 ay ile sınırlıdır.
 • Çekilmek istenen kredi tutarı, bireyin gelir durumuna göre belirlenmektedir.
 • İhtiyaç kredisi kapsamına girdiği için birey, KKDF ve BSMV vergilerine tabii tutulmak zorundadır.
 • Taksit erteleme imkânları mevcuttur.
 • Çiftler birbirlerine kefil olabilmektedirler.

Evlilik Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evlilik kredisi ile ihtiyaç kredisi aynı mıdır?

Evet, aynıdır. Özel bankalar, dönemsel olarak yaptıkları kampanyaları bu şekilde adlandırabiliyor. Evlilik kredisi adı altında kullanacağınız kredi aslında bir ihtiyaç kredisi olacaktır. Devlet destekli olarak kullandığınız da aynı şekilde.

Devlet desteği var mıdır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düğün kredisi desteği sunulmaktadır. Maksimum 36 ay, 10.000 TL seçenekleri ile devlet desteği alabilirsiniz.

Düğün kredisi geri ödemeleri ertelenebilir mi?

Bu da bir ihtiyaç kredisi olduğundan, ertelemeli kredi kullanma imkanınız bulunuyor. Bunun için banka ile görüşerek taksit öteleme seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

Başvuruları nereden ve nasıl yapabilirim?

Düğün kredisinde ilave belgeler talep edilebileceğinden, internet üzerinden başvuru ekranı bulunmuyor. Bunun yerine şubelere giderek birebir başvuru oluşturmanız gerekiyor. Dilerseniz bankaların internet sitelerini ziyaret ederek ihtiyaç kredisi veya diğer kredi türlerinden başvuru oluşturabiliyorsunuz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. jale avatarı
  jale

  devlet destekli mi bunlar

 2. Arzum avatarı
  Arzum

  bende kullanarak evlenebilir miyim her şeyi karşılıyorlar mı

Yorum yapın