Ev Hanımlarına Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

ev hanımlarına kredi

Ev hanımlarına kredi veren bankalar olduğunu biliyor muydunuz? Çalışmayan, evde oturan veya evden iş yapan kadınların da kendine özel ihtiyaçları olabiliyor. Evde oturduğu yerden iş yapmak için veya hane bütçesine katkı sağlamak için ihtiyaç kredisi çekip çekemeyeceğini de merak ediyor. Özellikle de evden iş yapmak için sermaye arayan kadınlar, evden ayrılmadan yapabilecekleri işler için ufak miktarlarda sermaye edinebilmek için bankaların yolunu tutuyor. Bazı bankalar devlet desteği ile, bazı bankalar ise çeşitli teşvik kredileri ile hanımların evden oturduğu yerden kazanç sağlaması için yardımcı olabiliyor. Biz de bu yazımız ile ev hanımına kredi veren bankalar hangileridir bunların tamamını ele alacağız.

Teşvikli ve teşviksiz olarak ev hanımlarına kredi:

 1. Ziraat Bankası
 2. Halkbank
 3. Vakıfbank
 4. TEB
 5. Garanti Bankası
 6. İş Bankası
 7. Denizbank
 8. ONB Finansbank
 9. HSBC
 10. Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Bankalar kredi başvurularında gelir belgesi, teminat gösterilebilecek bir taşınmaz veya kefil talep ederler. Bu seçeneklerin sadece biri talep edilebileceği gibi hepsi de istenebilir. Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterir. Herhangi bir geliri olmayan ev hanımlarına kredi imkanı sunan bankalar bulunmaktadır ancak bu bankalar bir taşınmazın ipotek olarak gösterilmesini isterler. Tabi bu da zorunlu bir durum değildir.

Yani kısaca bankalar kredi başvurularında gelir başvurusu isterler ve gelir belgesi olmayan ev hanımları sadece ipotek göstererek kredi sahibi olabilir. İpotekli kredi sadece ihtiyaç kredisi için geçerlidir, taşıt ve konut kredilerinde kullanılmaz. Ancak bazı bankalar ve özellikle devlet destekleri kullanılarak da ev hanımlarının kredi çekme ihtimali yükselebiliyor.

Ev Hanımları Kredi Çekmek İçin Ne Yapmalı?

Gelir belgesi olan ve Findeks kredi notu yüksek olan ev hanımları rahatlıkla kredi başvurusu yapabilirken, gelir belgesi olmayan ev hanımları sadece ipotekli ihtiyaç kredisi aracılığı ile kredi alabilir. Çoğu bankanın ipotekli ihtiyaç kredisi imkanı bulunmaktadır.

Ev hanımları genellikle çalışmadıkları için banka kredisi kullanırken veya kredi kartı başvurusu yaparken bazı bankalarda zorlukla karşılaşabilirler. Aslında bu durum tam tersine bazı bankalarca bir reklam unsuru olarak kullanılabilmekte ve örneğin ev hanımlarına kredi kartı başvurusu konusunda bir takım kolaylıklar sağlayan bankalar birbirinin önüne geçmeye çalışabilmektedir. Bu kapsam da bazı bankalar hatta ev hanımlarına 1000 TL kredi gibi kampanyalar dahi yapabilmektedir. Zira ev hanımları da aslında bankalar için harcama potansiyeli olan ve kredi ve benzer kredi araçları açısından önemli potansiyel barındıran bir tüketici grubudur. Bu sebeple bankaların ev hanımlarını es geçmesi mümkün değildir. Dolayısıyla da tüm bankaların ev hanımlarına yönelik birçok ürün ve kampanyası mevcuttur.

Ancak belirtmeliyiz ki ev hanımlarının da kredi kullanabilmesi için öncelikle banka sicilinin düzgün ve bozuk olmaması gerekiyor. Yani eğer kullanıyorsanız kredi kartlarının ödemelerini düzenli, kredi borcunuz varsa taksit ödemelerini düzenli yapıyor olmanız gerekli. Eğer bu gibi sorunlar daha önce başınıza geldiyse siciliniz bozulmuş, kredi notunuz düşmüş demektir. Durum böyle olunca da kredi kullanma durumunuz biraz daha zora girebilir.

Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

İpotekli kredi imkanı sunan bankalar, ev hanımlarına oldukça büyük kolaylık sağlar. İpotek olarak gösterilecek olan taşınmazın kişinin üstüne olması durumunda başvuruyu bireysel olarak bankalara ait şubelerden geçekleştirebilir.

İpoteğin ortak olması durumunda ise yani taşınmaz kişinin eşi veya kardeşleri üzerine de kayıtlı ise, ipotekli kredi alabilmek için tarafların da onayının olması gerekir. Yani ev hanımlarına kredi başvurusu sadece banka şubelerinden gerçekleştirilir, diğer kanallardan başvuru yapmak mümkün değildir.

İpotekli Kredi ile Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Verilecek olan kredinin miktarı aslında ipotek edilecek olan taşınmazın ekspertiz değerine bağlıdır. Bankalar, ipotek gösterilecek taşınmazın değerini belirlemek için ekspertiz raporu ister ve bu şekilde en yüksek kredi miktarı belirlenmiş olur. Ayrıca taşıt, konut veya arsa gibi farklı ipotekler için farklı yüzdelik dilimler alınmaktadır. Örneğin Ziraat Bankası ipotekli kredide konutlarda ekspertiz değerinin %80’i, iş yerlerinde %75’i, imarlı arsalarda %50’si oranında verilebilecek en yüksek kredi miktarı belirlenir.

Girişimci Ev Hanımlarına Kredi

Son dönemde ev hanımlarının ekonomik bağımsızlığını kazanması için yapılan çalışmalar ile iş yeri kurmak isteyen ev hanımlarına kredi imkanı sunulmaktadır. Bankaların internet sitesi ve şubelerinden girişimci ev hanımlarına sundukları kredi fırsatları hakkında bilgi alabilir, başvuru şartlarını öğrenebilirsiniz. Devlet destekleri için de kamu bankalarını tercih edebilirsiniz.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı

Ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar, gelir belgesi talep etmektedir. Gelir belgesi bulunan ve bankacılık geçmişinde herhangi bir problem olmayan, borçlarını düzenli ödeyen kişiler kolaylıkla bankalardan kredi kartı alabilir. Ancak gelir belgesi olmayan kişilerin kredi kartı alması oldukça zordur. Evli olan kişiler çalışan eşlerinin onayı ve gelir belgesi ile başvuru yaparak kredi kartı temin edebilir. Bunun için başvuruların şubeden yapılması daha sağlıklı olacaktır çünkü dijital kanallardan yapılan kredi kartı başvurularında, sadece kişinin gelir belgesi ve sicil durumu incelenir. Eşi üzerinden kredi kartı alabileceği bilgisi verilmez.

Postaneden Ev Hanımlarına Kredi İmkanı

PTT, eskiden yalnızca para gönderimleri sırasında aklımıza gelse de, artık bir çok işlemi yapan ve bankacılık sektörüne de giriş yapmış bir kurumdur. Devlet tarafından idare edilen PTT bank, ev hanımlarının yaşam standardına uygun şekilde kredi kullandırmaya devam ediyor. Eğer bankalardan kredi çekmek istemiyor, farklı bir arayış içine girmişseniz, PTT Bank’ı tercih ederek düşük faizli krediler kullanabilirsiniz. Peki PTT ev hanımlarına kredi başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir?

PTT Bank, kredi kullanıdırım işlemlerini anlaşma yapmış olduğu Aktifbank üzerinden gerçekleştirmektedir. Aktifbank, aynı zamanda N Kolay Kredi adı ile de hizmet veren bir dijital bankacılık sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. PTT Bank ev hanımları için özel kredi şartları şunlardır;

 • Kefilsiz, şartsız, koşulsuz 18 yaşını doldurmuş herkes krediye başvurabilir.
 • Faiz oranı %2.29 olarak belirlenmiştir. Kredi notuna göre değişebilir.
 • Kredi tahsis ücreti bulunmaktadır. Kredinin 1000’de 5’i kadardır.
 • 30.000 TL’ye kadar kredi başvurusu yapılabilir.
 • Krediye en düşük 18, en yüksek 80 yaşındakiler başvurabilir.

PTT Bank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

PTT Bank’tan kredi çekmek istiyorsanız, öncelikle kredi kullanmaya aracı olacak bankayı da seçebilirsiniz. PTT Bank’ın anlaşmalı olarak çalıştığı 4 adet banka bulunmaktadır. Bunlar, DenizBank, Burganbank, ING Bank ve Aktifbank’tır. Bu bankalardan birini tercih ederek dilerseniz ilgili banka, dilerseniz de PTT Bank şubelerine giderek birebir başvuru yapabilirsiniz. Başvuru şartları üstteki gibi olup, herhangi bir belge talebi yoktur.

Bu kredilerde belge veya kefil talep edilmiyor olması da ev hanımları tarafından daha çok tercih edilebilir hale getirmektedir. Kredi başvurusu yaparken yanınızda kimliğinizi bulundurmanız yeterli. Aynı zamanda başvuru yapılan kredilerin değerlendirmesi kısa sürede yapılıyor olup, hemen şubeden ayrılmadan da sonuca ulaşabilirsiniz.

PTT Ev Hanımlarına Kredi Başvuru Şartları

 • Kredi başvurularında başvuruyu yapacak kişi birebir nüfus cüzdanı ile başvuru yapmalıdır. TC Kimlik numarası yazılı olan ehliyet ile de başvuru kabul edilmektedir.
 • Hangi aracı bankayı tercih ediyorsanız ilgili bankanın başvuru formu doldurulmalı ve imza atılmalıdır. (Anlaşmalı bankalar yukarıda listelenmektedir.)
 • Kredi başvurusu sırasında krediden yapılan kesintiler ve masrafların PTT Bank ile alakası olmayıp, bu kesintiler ile alakalı iade başvurularının bankalar tarafına yapılması gerekmektedir.
 • Kredi başvurusu sonrasında krediyi iptal etmek isteyen müşteriler PTT Bank’a değil, başvuru yaptığı ilgili bankalara başvurmalıdır.

PTT Bank ev hanımları için özel kredileri hakkında bilgi almak, başvuru yapmak ve diğer tüm detayları öğrenebilmek için PTT Bank’ın resmi sitesinde yer alan kredi sayfalarını inceleyebilirsiniz.

TEB Bankası İhtiyaç Kredisi Kampanyası

TEB, müşteri portföyünü genişletmek ve yeni müşteriler edinmek adına bir çok yeniliği hizmete geçiren bankalardan birisidir. Özellikle kredi faizleri konusunda bir çok yeni kampanyaya imza atan TEB Bankası, CEPTETEB hizmeti ile de müşterilerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. CEPTETEB hizmeti sayesinde herhangi bir masraf ödemeden tüm bankacılık işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

TEB Bankası’nın hoşgeldin faizli kredi kampanyasına katılmak için bazı şartlar bulunuyor elbette. Bu kampanyadan faydalanabilmek için ilk kriter, daha önce TEB bankasının müşterisi olmamış olmanız ve elbette kredi kullanıyor olmanızdır. Ev hanımı olarak kredi çekmek istiyorsanız, her bankada hesabınız olmayacağını da göz önünde bulundurarak, henüz TEB müşterisi olmayan ev hanımlarının rahatlıkla yararlanacağı bir kampanyadır.

TEB İhtiyaç Kredisi Kampanyası Katılım Şartları

Çalışmayan Kadınlara Krediler

 • TEB Bankası ile daha önce çalışmamış olmak,
 • 18 yaşını doldurmak,
 • 3 aydan, 60 aya kadar vade seçenekleri,
 • Kredi notuna göre değişiklik gösterebilen faizler,
 • Daha önce TEB’den kredi çekmemiş olmak,

Bu krediye başvuru yapabilmek için gerekli belgeler ise şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı, fotokopisi veya aslı,
 • Gelir belgesi, maaş bordrosu veya gelir bildiren bir belge,
 • Serbest meslek ise son 3 yıllık bilanço,
 • Vergi levhası örneği, imza sirküleri.[/su_list]

Ev Hanımlarına En Uygun Kredi Veren Bankalar

Ev hanımlarına kredi veren bankalar için ön plana çıkan, masraf almayan veya faiz oranı düşük olan bankaları altta listeledik. Hem listeden, hem de tablodan inceleme yaparak hangi bankanın sizin için daha avantajlı olduğunu tercih edebilirsiniz.

 • Garanti BBVA
 • İş Bankası
 • Akbank
 • TEB
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • PTT Bank
BANKAKEFİL İSTİYOR/İSTEMİYORMASRAF
DenizBankİstemiyor, SGK Gerekli0 TL
Enpara.comİstemiyor, SGK Gerekli0 TL
Ceptetebİstemiyor, SGK Gerekli0 TL
QNB Finansbankİstemiyor, SGK Gerekli0 TL
Garantiİstiyor, SGK Gerekli0 TL

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın