Ev Hanımlarına Faizsiz Kredi (Devlet Destekli Hibe)

ev hanımlarına faizsiz kredi

Ev Hanımları, ek gelir elde edebilmek adına veya kendi işletmelerini kurabilmek için banka kredilerine başvuru yapabiliyorlar. Bu sayede iş hayatına atılarak, hem aile gelirine destek, hem de kendi bütçelerine katkı sağlayabiliyorlar. Gerek bankalar, gerek devlet kurumları aracılığı ile de ev hanımlarına faizsiz kredi imkanı sunulabiliyor. Sizler de bu kredilerden yararlanmak istiyorsanız yazımızın tamamını okuyarak bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda bu krediler, yalnızca iş kurmak için değil, diğer temel ihtiyaçlarınızı da karşılayabilmek adına sağlanabiliyor. Gelin hep beraber faizsiz kredi imkanlarını inceleyelim.

Ev Hanımlarına Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Kendi işinin sahibi olmak isteyen ev hanımlarına faizsiz kredi imkanı devletten geliyor. Devlet tarafından sağlanan destek ile kendi işini kuran ev hanımları faizsiz bir şekilde kredi alabiliyor. Aile ekonomisine katkıda bulunmak için zor şartlar altında çalışan veya bu şartlar altında çalışması mümkün olmadığı için evde ek iş yapan ev hanımları,  devletin sağladığı ev hanımlarına faizsiz kredi imkanı ile kendi işlerini kurup birçok işsiz ev hanımı için de istihdam oluşturmuş olacak. Birçok ev hanımının evde hobi olarak yaptığı birçok iş mevcuttur. Bu hobiyi gelir elde etmek için bir iş haline getirmek isteyen bayanlar için devletin sağladığı birçok faizsiz kredi desteği mevcut.Bu destekler yalnızca iş kurmak için değil, mevcut işinizi geliştirmek veya yükseltmek amacıyla da kullanılabiliyor. Sizler de bu gibi hamleler yapmak istiyorsanız devlet tarafından veya yine devlet ve bankaların yapmış olduğu anlaşmalar sonucu sağlanan faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz. Bir çok desteğin mümkün olduğu hibelerde, destekler sayesinde ev hanımları kendi işinin patronu olan ve ekonomik özgürlüğe sahip bireyler haline gelecektir. Ev hanımlarına hibe kredi desteği ve kaymakamlık kredisi hakkında bilgiler ise şöyle;

Ev Hanımlarına Kaymakamlık Kredisi

Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı, kendi işinin sahibi olmak isteyen ev hanımlarına 15 bin lirayı bulan iş kurma kredisi sağlamaktadır. Bir yıl boyunca geri ödeme yapılmayan kaymakamlık ev hanımı kredisi 3 yılda faizsiz bir şekilde geri ödeniyor. Kredi başvurusunda aranan en önemli kriter ise kefil olarak 2 adet memur istenmesi.

Tavsiye Edilen Makale: Kadınlara Teşvik Kredisi

Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından sağlanan ev hanımlarına kaymakamlık kredisi sayesinde, evde başkaları adına yaptıkları üretimi kendilerini için yaparak hem maliyeti daha aza indirgeyerek daha çok kazanmış olacak hemde kendi paralarını kazanmış olacaklar.

Ev Hanımlarına Devletten Geri Ödemesiz Kredi

Ev hanımlarına bir kredi imkanı da KOSGEB tarafından geri ödemesiz olarak sunuluyor. İş sahibi olmak isteyen kadınlara büyük oranda destek sunan KOSGEB yapılan başvurulara göre %80’e varan destek sağlayabiliyor. Ev hanımlarına devletten geri ödemesiz kredi için kurabileceğiniz işler ise; Ev yemekleri salonu, iç giyim dükkanı, bayan ayakkabı ve aksesuar dükkanı, bayan kuaförü gibi bayanların kolaylıkla icra edebileceği türden işlerden oluşuyor. Bu krediden yaralanmak isteyen ev hanımları öncelikli 4 günlük bir eğitimden geçiyor ve bu eğitimin sonunda bir iş projesi ortaya çıkarıyor. Ortaya çıkan iş projesi ile başvuru yaparak geri ödemesiz devlet kredisinden yararlanabilir ve kendi işinizi kurarak kendi finansal özgürlüğüne sahip bayanlar arasında yer alabilirsiniz.

KOSGEB Destekleri isimli bölümden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Nedir?

ev hanımlarına mikro kredi

Ev hanımları için sunulan kredilerden bir diğeri ise mikro kredi. Peki mikro kredi nedir? Mikro kredi nasıl alınır? Mikro kredi, aynı bölgede ikamet eden ve küçük bir iş kurmak için bir araya gelen 5 ev hanımının yararlanabileceği ve ortalama 1000-3000 TL civarında sağlanan kredi desteğidir. Kredi faizsiz olup, aynı taksitler ile geri ödenir. Düşük miktarlı olsa da, bir çok iş kolunda faaliyet gösterebilirsiniz.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Aynı bölgede ikamet eden 5 ev hanımının halk eğitim merkezlerine başvurması sonucu koşullar uygunsa destek sağlanır. Birçok alanda olduğu gibi bu alanda da iyi niyeti suistimal edenler mevcut. Bu suistimalin önüne geçmek için ise yetkililer her hafta sizi denetler ve düzenli olarak imza alır. Krediyi başvuru sırasında belirtiğiniz iş dışında bir alanda kullanıyor iseniz cezai işleme tabi tutulursunuz. Mikro kredi doğru bir şekilde kullanıldığında ev hanımları için oldukça iyi bir başlangıç imkanı sunar. Öyle ki mikro kredi ile kendi işini kurup şuan birçok çalışana sahip olan ev hanımları mevcuttur.

Mikro kredi ile kurulabilecek işler şöyle;

 • Kuaför salonu (düşük bütçeli)
 • Terzi,
 • El işleri,
 • Dekorasyon,
 • Süsleme, süs malzemeleri,
 • Kına organizasyon, ekipman kiralama

Ev Hanımlarına İş Kurma Kredisi

Kendi işinizi kurarak ekonomiye katkı sağlamak ve istihdam yaratmak istiyorsunuz ama paranız mı yok? Devlet kendi işinin kurmak isteyen ev hanımlarına iş kurma kredisi sağlıyor. Örnek olarak bir bayan kuaförü açtınız. İlk etapta 50.000 TL hibeden ve 100.000 TL faizsiz krediden yararlanmaya hak kazanmış olursunuz. Daha sonra isterseniz 50.000 TL faizsiz kredi programına da başvuru yapabilir ve bu krediden yararlanabilirsiniz.

İş kurmak için sermayesi bulunmayan ev hanımlarına iş yeri açmak için 50 bin lira geri ödemesiz destek ve faizsiz 100 bin lira kredi iyi bir başlangıç için oldukça yeterli olacaktır. Geri ödemesiz 50.000 TL ile yapabileceğiniz iş imkanları;

 • Tasarım konusunda yeteneğinize ve zevkinize güveniyorsanız tasarladığınız giyim eşyalarını satabileceğiniz bir giyim mağazası açabilirsiniz.
 • Elinize makası aldığınızda harikalar yaratan biri iseniz harika modeller ortaya koyan bir bayan kuaförü açabilirsiniz.
 • Bayanların ilgisini çeken çeşitli aksesuar ve kişisel bakımları için kullandıkları güzellik bir dükkan açabilirsiniz.
 • Börek, mantı gibi müthiş ev yemekleri yapan bir dükkan açabilirsiniz.

Ev hanımlarına verilen iş kurma kredisinin yanına, bankaların ev hanımlarına sağladığı krediler eklenerek iyi bir bütçeyle güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

ev hanımları için devlet destekleri

İş kurmak için desteğe ihtiyacınız varsa ve bu desteği devlet tarafından almak istiyorsanız aşağıda belirttiğimiz kurumlardan birçok farklı desteğe başvuru yapabilirsiniz.

 1. İŞKUR tarafından sağlanan, eski hükümlü ve engelli vatandaşların yararlanabildiği 36.000 TL hibe ile kendi işinizi kurabilirsiniz. Bu hibeden faydalanmak için şartları sağlıyorsanız İŞKUR üzerinden başvuru yapabilirsiniz.
 2. Arkadaşlarıyla bir araya gelerek kendi işini kurmak isteyen ev hanımları Mikro Kredi sağlayan kurumlara başvurarak bu krediden faydalanabilirler.
 3. İş kurmak için 15.000 TL’yi bulan iş kurma kredisi için Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurabilirsiniz.
 4. Çiftçi hanımlar için 2018 yılında verilmeye başlanacak olan 50.000 TL faizsiz havyan kredisi için KOSGEB‘e başvuru yapabilirsiniz.
 5. Bir iş fikriniz veya projeniz var ama sermayeniz yok ise KOSGEB tarafından sağlanan yeni girişimci desteğine başvuru yapabilirsiniz.
 6. Şehrin yoğun yaşantısından şikayetçi ve işinizden memnun değilseniz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sunduğu köye dönüş projesine başvuru yaparak kırsal yaşama dönebilirsiniz.

Ev Hanımlarına İş Kurma Kredisi Veren Bankalar 2019

Birazdan sıralayacağımız bankalardan kredi almak için elinizde geçerli bir proje olmak zorundadır. Herhangi bir proje veya iş planına sahip değilseniz bu bankalardan kredi almanız mümkün değildir. Bunun yanı sıra sağlanan bu kredilerin geri ödemeli olduğunu belirtmekte fayda var.

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • INGBank
 • HalkBank
 • Garanti Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • İş Bankası
 • TEB
 • Akbank

Projeleriniz yine KOSGEB veya ilgili İŞKUR müdürlükleri tarafından da incelenmektedir. Her bankanın işleyişi farklı olsa da, verilecek olan destekler ve genel destek şartları tüm bankalar için aynı olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın