eski mahkumlara kredi

Eski mahkumlara kredi veren bankalar, eski mahkuma kredi veren bankalar, eski mahkumlar kredi kullanabilir mi? Eski hükümlülere kredi veren bankalar ve hızlı onay alma taktikleri yazımızın devamında yer alıyor. Çeşitli sebeplerden cezaevine girmiş ve daha sonrasında tahliye olarak hayata tutunmaya çalışan bireyler, öncelikle kendi işini kurmak için bazı arayışlara girebiliyor. Bunların en başında ise nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için banka kredilerine başvurmak ve iş yeri sahibi olabilmek için yeterli finansmana ulaşmak geliyor. Peki cezaevinden yeni çıkmış mahkumlara kredi veren bankalar var mıdır? Eski mahkumlara kredi veren bankalar hangileridir? Eski hükümlülere kredi veren bankalar hakkında bilgiler yazımızın devamında.

Eski Hükümlülere Kredi Veren Bankalar 2019

Cezaevinden yeni çıkmış veya şartlı tahliye olarak denetimli serbestlik kapsamında salıverilen bireyler, hayatlarına devam edebilmek için bir uğraş bir iş arayışına girebilirler. Sabıka kayıtlarının bulunması sebebiyle de iş bulmaları normal bireylere göre daha düşük olduğu için öncelikli arayışları kendi işlerini kurabilmek olmuştur. Durum böyle olunca da ilk akla gelen soru hükümlülere kredi veren bankalar var mıdır olacaktır.Cezasının durumuna ve işlediği suçun durumuna göre çeşitli hesaplamalar sonucu bazı bireyler denetimli serbestlik yasasından faydalanarak çeşitli sektörlerde işlere sokulur. Açık cezaevlerindeki bireyler bu şekilde değerlendirilir ve belirli ücretler karşılığında belirlenen günlerde devlet adına çalışırlar. Örnek vermek gerekirse bir adliyenin çay ocağı, bir devlet dairesinin temizlik alanındaki işleri veya hademelik gibi görevler verilerek bu bireylerin yeniden eski hayatlarına adapte olması sağlanır. Elbette bu süre belirli bir süre olduğu için, süre bitiminde kişiler kendi işlerini kurmak için bazı adımlar atmaya çalışır. Peki mahkumlara kredi veren bankalar var mıdır?

Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

eski mahkumlara kredi

Denetimli serbestlik ve şartlı tahliye kapsamında salıverilen ve hayata adapte olabilmesi için çeşitli sektörlerde işe başlatılan mahkumlar, daha sonrasında iş hayatına adım atabilirler. Bankalardan önce devletin de destek verdiği mahkumlar, İşkur’un Eski Hükümlülere Hibe kredi kapsamından faydalanabilir ve bu hibe kredi sayesinde iş hayatlarına kendi iş yerini kurarak adım atabilirler. Ancak bu bilgi şuan için henüz hayata geçirilmiş olmasa da, çok kısa süre içinde hayata geçirileceği konusunda bilgi verebiliriz.

Tavsiye Makale: Kesin Onaylı Kredi Veren Bankalar

Eğer bankalardan kredi kullanarak kendi iş yerinizi kurmak istiyorsanız da, öncelikle sicilinizin düzgün olması gerektiğini söyleyebiliriz. Keza mahkumlara özel kredi kampanyası sunan bir banka bulunmadığını söylemek de doğru olacaktır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda mahkumlar için özel bir banka kredisi desteği bulunmasa da, sicili düzgün olan bireylerin bankalardan sıkıntısız bir şekilde kredi kullanabildiğini söyleyebiliriz. Ancak denetimli serbestlik boyunca tekrar yeni bir suça karışmamanız, bankalar arası sicilinizi düzenli tutmanız ve cezaevine düşürecek etkilerden uzak durmalısınız. Denetimli serbestlik ve hükümlülere hibe kredi girişiminin asıl amacı da bu bireyleri cezaevlerinden uzak tutmaktır.

İşkur Eski Mahkumlara Hibe Kredi 2019 Kampanyası

Yazımızın ilk bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi, eski mahkumlara kredi veren özel banka kampanyaları bulunmuyor. Ancak eski mahkumları yeniden hayata döndürmek ve iş hayatında başarı elde ederek suç işlemekten uzak tutmak amacıyla devletin yapmış olduğu bazı girişimler bulunuyor. Bu girişimlerin genel amacı ve temeli projelerden oluştuğu için öncelikle projeler hazırlamak durumunda olduğunu söyleyebiliriz.

eski mahkumlara kredi

Eski Hükümlülere Hibe Projeleri;

  • Eski hükümlüler için mesleki eğitim projeleri,
  • İş bulmalarını kolaylaştırmak için teknoloji projeleri,
  • İşe başladıktan sonra uyum sağlamak için gerekli projeler,
  • İş yerinizi açabilmeniz için gerekli destek projeleri,

belli başlı projelerdendir. Bu projeler genellikle adalet bakanlığı denetiminde gerçekleştirilip, yine aynı denetim altında tamamlanır. Projeden kasıt, daha çok eğitim tarzında geçeceğinden, bu projelere yaptığınız katılımlar sonrası da bir Uygulamalı Eğitim Sertifikası elde edeceksiniz. Bu sertifika, Hibe Krediye başvurmak için gerekli bir belgedir. Eski hükümlülere hibe kredi başvurusu yapmak için sizden daha başka bazı belgeler de talep edilecektir.

Eski Hükümlülere Hibe Kredi 50.000 TL Gerekli Evraklar

Eski hükümlülere hibe kredi veren devlet, Adalet Bakanlığı denetimi altında yürütülen girişimler sayesinde 50.000 TL’ye kadar hibe kredi sağlamakta. Eski hükümlülerin istihdamı ve yeniden iş hayatına atılmaları amacıyla desteklenen bu girişime kayıt olmanız için gerekli belgeler şunlar;

Tavsiye Makale: Hibe Kredi 2019 Anında Onaylı!

  • Başvuru ve talep dilekçesi,
  • Proje ile alakalı başvuru formu,
  • Kimliğinizin fotokopisi,
  • Kurmak istediğiniz iş koluna ait bir diploma, yetki belgesi,
  • Tüm bu destekleri alabilmek için gerçekleştirmeniz gereken projelere katılım sağladığınızı ve eğitim aldığınızı gösteren Uygulamalı Eğitim Sertifikası.

Tüm bu belgeler tamamlandığında, 50.000 TL hibe krediye başvurmanız için herhangi bir engel kalmıyor. Gerek bulunduğunuz ilin İşkur müdürlüklerinden, gerek işkur internet sitesi üzerinden başvuru tarihleri ve detayları hakkında bilgi alabilir, krediye başvurmak istiyorsanız öncelikle kurslara katılım sağlamalısınız.

Hükümlülere Hibe Kredi 2019 Ne Kadardır?

eski mahkumlara kredi

Adalet Bakanlığı tarafından 2019 yılında belirlenen hibe kredi tutarı, kuruluş maliyetleri için asgari ücret üzerinden belirlenmektedir. Asgari ücretin brüt tutarı üzerinden 15 katına denk gelecek şekilde hesaplama yapılarak belirlenen bu hibe kredi, asgari ücretin artış göstermesi ile beraber daha da artacaktır. 2019 güncel asgari ücretin brüt tutarı ise 2.558 TL’dir. Buradan yola çıkarak da ortalama olarak 15 katına denk gelen 38.000 TL’lik kuruluş desteğini alabileceğinizi söyleyebiliriz.

1 Yorum

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin