Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi? 

eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi

Acil kredi ihtiyacınız veya kredi kartı başvurusu yapmak gibi bir niyetiniz olabilir. Ancak eşinizin kredi notu oldukça düşük de olabilir, bu gibi durumlarda da aklınıza eşinizin kredi notunun sizi nasıl etkileyeceği gelebilir. Bu yazımızda da sizlere eşinizin kredi notunun etki edip etmeyeceğini anlatacağız. Bankaların kredi ve ürün değerlendirme kriterleri birbirinden farklıdır ve sürekli olarak değişiklik gösterebilir. Bazı kriterler de size ilginç gelebilir ancak bu durum maalesef böyledir. Peki eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi sorusuna hep beraber yanıt arayalım.

Aslına bakacak olursak bu sorunun cevabı kişinin çekeceği kredi türüne de değişkenlik göstermektedir. Özellikle de miktarı, başvuru yapılan tür, sizin kendi kredi notunuz da kredi çekme oluşumuna etkiler gösterdiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte de her koşulda eşiniz ve hane halkınızdan yakın akraba olan bir bireyin sahip olduğu düşük kredi notunun kredi çekme durumunda etkiler oluşturduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü kredi notu sistemi, kişisel olmakla birlikte bütününe genel bir şekilde kurulan yaklaşımla da şekillenmektedir. Peki bu olumsuzluk, kredi başvurularınızı doğrudan etkiler mi? Eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi?

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?

Basit yoldan konuşmak gerekirse, eşinizin kredi notu sizin başvurularınızı doğrudan etkilemez. Çekeceğiniz kredinin tutarı kullanabileceğiniz tutardan yüksekse banka bu gibi durumları göz önüne alabilir. Bu durum haricinde sizin kredi notunuz da, eşinizin ki gibi düşüş trendinde olabilir ve banka bu durumu göz önüne alarak kredi başvurunuza onay vermeyebilir. Yani şöyle ki, doğrudan etkilemese bile başvuru sürecinin ilerleyişine göre etkileri olduğu söylenebilir. Ancak sizin kredi notunuz yüksek, eşinizin kredi notu düşükse bu durum herhangi bir etki oluşturmayacaktır. Sizin ödemelerinizin düzenli olması, kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Eşin Yasal Takipte Olması Kredi Notunu Engeller Mi? 

Öncelikle eşin kredi borcu ödememe durumlarda haciz ve bloke gibi etmenlerin de kredi çekimine etkide bulunduğunu söylemek isteriz. Yani bu tarz bir yasal takip süreci içerisinde sizlere kredi verecek olan kurumların yapacağı değerlendirmeler de değişkenlikler göstermiş olacaktır. Bu da eşinizin sahip olduğu düşük kredi notuyla birlikte çok daha farklı bir konuma dönüşebilir. Ancak şunu da belirtmek isteriz ki, değerlendirme sürecinde kredi notu düşük olan kişi kendisi olmadığından dolayı kredi alma ihtimali da daha fazla yüksek olabilir. Bu konuda az önce de belirttiğimiz gibi mevcut kredinin konumu ile miktarı önem taşımaktadır. Az önce söylediğimiz doğrudan etki durumu burada ortadan kalkabilir. Eşinizin borcunun yasal takibe girmiş olması bankalar tarafından farkedilmesi halinde olumsuz etki yaratabilir. Peki kredi notu nasıl düzene sokulur?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilmeli? 

Tüm bunların yanı sıra kredi çekimini sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirmek adına kredi notunuzu yükseltmeniz için bir takım adımlar izlemenizde de yarar görüyoruz. Bu noktada şu adımları açıklayarak ilerleyelim; 

1.Adım: Yasal Takip Kapatılmalı 

Eğer ki eşinizin açıkta bir yasal takibi var ise, bu açık bir an önce kapatılmalıdır. Aksi halinde kredi notu düzelmeyeceği için kredi veren kurumlar için hep risk hali söz konusu olacaktır.  

2.Adım: Bankalarla Düzenli Çalışmalar Başlatılmalı 

Yasal takip kapatılmasının ardından kredi veren bankalarla düzenli bir çalışma başlatılmalı. Bu aktif çalışma olmadığı sürece kredi notunun yükselme olasılığı da olmayacaktır. Bundan dolayı otomatik ödeme talimatları, düzenli fatura ödeme ve mümkünse limiti düşük dahi olsa kredi temin edilerek ödeme yapılmalıdır.  

3.Adım: Beklemek 

Bu süreçte kişi kredi notu yükselene kadar kredi başvurusunda bulunmamalıdır. Yani not belli bir seviyeye gelene kadar bekleyişte kalırsanız eğer, mevcut başvuru sonucunda çok daha verimli bir şekilde etkisini göstermiş olacaktır.  

Eğer bu gibi seçenekler sizin için zaman kaybı ise, mevcut kredi notunuz üzerinden kredi veren bankaları araştırabilirsiniz. Örnek vermek gerekecek olursa da sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar isimli yazımızı okuyabilir ve aydınlatıcı makalemiz sayesinde bu adımlara takılmadan kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları da altta bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın