en güvenilir kart şifreleri

En güvenli kart şifreleri, güvenilir kart şifreleri. Banka kartları ve kredi kartları, şüphesiz hemen hemen herkesin kullandığı ürünlerdendir. Emeklilerin dahi maaşlarını çekebilmek için bir kartı olduğunu göz önünde bulundurursak, ne kadar yaygın bir kullanım alanı bulunduğunu da anlayabiliriz. Bunların yanı sıra, 18 yaş altındaki öğrenciler için de velilerinin onayı ile beraber kart çıkartmak mümkün olduğundan, bazı kurumlar ve okullar burs ödemelerini bu kartlar üzerinden yapabiliyor. Durum böyle olunca da kartlar ve kart şifresi güvenliği gibi sorular da akıllara geliyor. Bu yazımızda sizler için en güvenilir kredi kartı şifreleri hakkında bilgiler vereceğiz. En güvenli kart şifreleri nasıl belirlenir? Kart şifresi nasıl olmalıdır?

En Güvenli Kart Şifreleri Nasıl Olmalıdır?

Bankaların ürünlerinden olan banka ve kredi kartları, en yaygın olarak kullandığımız araçlardan birisi. Hemen hemen herkesin de ortak korkusu olan kartların çalınması, kopyalanması gibi durumlar da yok değil. Bu sebeple kredi kartı güvenliği, şifre güvenliği de sık sık tartışma konusu olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken tek şey, kredi kartı şifrelerinizi benzersiz ve tahmin edilmesi zor şifreler olarak belirlemektir. Kredi kartı şifreleri, banka personeli dahil olmak üzere kimseyle paylaşılmamalı, paylaşılması durumunda da en kısa sürede muhakkak değiştirilmeli veya kart iptal edilmelidir.Kredi kartı şifreleri belirlenirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da bulunuyor. Bunlardan en önemli olanı, hakkınızda bilgi veren şifreler olmamasıdır. Doğum tarihiniz, doğum yılınız veya kredi kartının son 4 hanesini kart şifresi olarak belirlemek, çok riskli olarak kabul edilen şifre gruplarındandır. Bu sebeple benzersiz şifreler oluşturmalı, tahmin edilmesi güç şifreleri tercih etmelisiniz.

Kart Şifresi Nasıl Olmalıdır?

Kart şifrelerinin nasıl olması gerektiği, tamamen sizin tercihinize kalmış bir durumdur. Ancak yine de bankalar, şifre oluşturduğunuz sırada basit olarak kabul edilen bazı şifreleri girmemeniz gerektiği konusunda sizleri uyarmaktadır.

Basit olarak kabul edilen şifrelerin başında doğum tarihi, doğum yılı, kredi kartı son kullanma tarihi veya kredi kartının son dört hanesi geliyor. Bunların yanı sıra, 0 ile başlayan şifreler veya arka arkaya tekrar edilen şifreler de güvenli olmuyor. Bunun için daha benzersiz, daha farklı varyasyonlar denemek kredi kartı güvenliğinizi önemli ölçüde arttıracaktır.

kredi kartı şifre güvenliği

Altta verdiğimiz tabloda, güvenli ve güvensiz olarak kabul edilen şifreler listelenmiştir. Bu şifreler tercih etmeniz için herhangi bir tavsiye niteliği taşımasa da, listeden örnekle yola çıkarak kartınıza şifre belirleyebilir, ardışık rakamlar kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

GüvenliGüvenli değil
59731111
35985454
71580100
13271996

Tabloda yer alan güvenli olmayan şifreler ve benzerleri, kart şifrelerinizin tahmin edilmesi konusunda çok riskli bir durum teşkil eder. Bu sebeple daha benzersiz, daha farklı şifreler tercih etmelisiniz. Bulunduğunuz ilin plaka kodu da güvensiz şifre olarak kabul edilebilir.

Önemli: Yapılan bağımsız araştırmalara göre gerek kredi kartı, gerek İnternet ortamındaki en güvensiz şifre 1234 olarak belirlenmiştir. Bu gibi şifreleri asla kullanmamalısınız.

Kredi Kartı Şifresi Güvenliği

Kredi kartı şifresi güvenliği için, şifrelerin düzenli olarak değiştirilmesi bankalar tarafından tavsiye edilen konulardan birisidir. Düzenli aralıklarla (ayda bir, 2 ayda bir) şifrenizi değiştirerek, her değiştirme işleminde daha farklı şifreler belirleyerek kartınızın güvenliğini önemli ölçüde artırabilirsiniz. Banka kartları için de geçerli olan bu durum, ATM’ler ve İnternet bankacılığı aracılığıyla kısa sürede halledilebilir.

Tavsiye Makale: ATM Kartımı Yuttu

Kredi kartlarının çalınması, kopyalanması gibi durumlarda ise hızlı bir şekilde kartınızı iptal etmelisiniz. Bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak Şüpheli İşlem Bildirimleri menüsünden kartınızın çalındığını veya kopyalandığını belirtmeli, anında kartınızın iptal edilmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu işlemden hemen sonra adınıza yeni bir kart basılarak, çalınan kartınız iptal olacak ve habersiz harcamaların önüne geçilecektir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin