Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir? (Emekli Maaşı)

emekliler ne kadar kredi çekebilir?

Emekliler ne kadar kredi çekebilir sorusu, daha çok emekli vatandaşımızın yaşı ile alakalı olan bir durumdur. Emeklilerin çektiği krediler, genellikle emekli maaşı yatırıldıktan hemen sonra maaş hesabından otomatik olarak kesildiği için, sicilde ciddi bir olumsuzluk bulunmadığı taktirde hızlıca onaylanan kredilerdir. Bu durum göz önüne alınarak, emekliler en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusu sorması gayet normal. Elbette bunun için de bankaların belirlemiş olduğu bazı sınırlar bulunuyor. Bu kriterlerden en önemlisi de karşımıza emeklinin yaşı olarak çıkıyor. Emekli vatandaşlarımız kredi çekmek istiyorsa, şanslarının daha yüksek olacağı maaş bankalarından yapmalarını tavsiye ediyoruz. Maaş alacağınız banka, kredi başvurunuza daha olumlu bakacaktır.

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Geçim problemleri, acil nakit ihtiyaçlar veya emekli maaşının yeterli gelmediği durumlarda emekli vatandaşlar, bu açıklarını kapatmak için kredilere başvurma ihtiyacı duyabiliyor. Bankalardan ihtiyaç kredisi ürününü yoğun olarak kullanılıyor ve emekliler tarafından çok daha fazla tercih ediliyor. Bir emeklinin sorunsuz bir şekilde kredi çekebilmesi için de bazı kriterlere dikkat etmesi oldukça elzem.

Emeklilerin kredi çekmesi için gerekli şartlar;

  • Sicilin düzgün olması,
  • Takipte veya avukatta herhangi borcu bulunmaması,
  • Emekli maaşına haciz gelir mi?
  • Emekli maaşının herhangi bir kesintiye uğramıyor olması,
  • 75 – 80 yaşın altında olması. (Bankaya göre değişebilir)

Gibi şartlar, ilk olarak bakılan kriterler arasında yer alıyor. Son kriter olan emekli maaşının kesintiye uğramaması durumu, farklı bir kredi veya takip yüzünden gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda, banka zaten maaşınız üzerinde bir kesinti olduğu için kredi kullanmanıza imkan tanımayacaktır. Yani maaşınızın kesintisiz olması gerekiyor.

Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Tüm emekli vatandaşlarımız, üstteki kriterleri sağlıyorsa, emekli maaşının yarısına denk gelecek taksitlerde kredi başvurusunda bulunabilir. Örnek vermek gerekirse, 1.500 TL aylık emekli maaşına sahip olan bir vatandaş, bunun 750 TL’sini kredi ödemesi için ayırabilir ve aylık maksimum 750 TL taksit tutarlı bir krediye başvurabilir.

Bu aşamada, bankanın normal bir müşterisi için değerlendirdiği tüm kriterler önem taşıyor. Kişinin kredi notu, sicilinin düzgün olup olmaması, varsa kredi kartı ödemeleri oldukça önemli kriterler arasında yer alıyor. Bu konuda da herhangi bir sakıncanız bulunmuyorsa, hemen kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Emekli maaşınızın yarısına denk gelecek şekilde başvuru yapmak istiyorsanız, bunu tüm bankalardan yapabilirsiniz. Fakat maaş aldığınız bankaya başvuru yaparsanız, bunun diğer bankalara göre çok daha hızlı onaylanacağını söylemek mümkün.

Emekliler Hangi Bankalardan Kredi Çekebilir?

Emekli vatandaşlar da, diğer vatandaşlarımız gibi istediği bankadan kredi başvurusunda bulunabilir, onaylanması durumunda kredilerini kullanabilirler.

Eğer emekli maaşınızı aldığınız bankadan kredi başvurusu yaparsanız, bu kredinin hızlı bir şekilde onaylanacağı konusunda şüpheniz olmasın. Diğer bankalardan yapacağınız başvurularda, banka başvuru sırasında maaşınızı ilgili bankaya taşımanız konusunda teklif sunabilir. Bu teklifi kabul etme zorunluluğunuz olmadığı gibi, kredinin onaylanma durumuna etki edeceğini de bilmeniz gerekiyor.

Bankaların uygulamış olduğu politikalar gereği de, kredi çekmek istediğinizde yaşınız oldukça önemli. Kredilere sigorta yapma zorunluluğu bulunduğu gibi, tedavisi devam eden bir hastalığınızın olup olmadığı da bankalar tarafından bir değerlendirme kriteridir.

Bazı bankalar emekli vatandaşlarımıza 75 yaşına kadar kredi imkanı sunarken, kimi banka bu yaş sınırını 80 olarak kabul edebiliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın