Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir

Ekspertiz evin yüzde kaçına kredi verir diyorsanız, doğru yerdesiniz. Konut kredisi çekmek isteyen ve başvuru aşamasına kadar gelen kişiler, kredi tutarını belirleyecek en büyük etkenin eksper raporu olduğunu öğrenince akıllara bu soru geliyor. Eksper, evin yüzde kaçına kredi verir? İşte bu yazımız ile ekspertiz raporları ve konut kredisinin yüzde kaçına kadar kredi kullanabilirim gibi sorularınıza yanıt arayacağız. Günümüzde ev fiyatlarının da ciddi anlamda arttığını ele alırsak, artık konut sahibi olmak istediğimizde kredi kullanmadan bunu gerçekleştirmenin pek de mümkün olmadığını görebiliyoruz. İşte tam da bu sebeple hayatımızda büyük rol oynayan bankaları kullanarak ev sahibi olabiliyoruz. Bankalar, konut kredisi kullandırırken de bir çok kritere dikkat ediyor.

Konut kredisi çekmek istediğinizde, bankalar bir eksper göndererek evin değerini öğrenir. Bu değer, sadece bankanın atayacağı eksper tarafından belirlenebilir. Bankalar da bu eksperin ev için biçeceği değerin en fazla %80’ine kadar kredi kullandırabilir. Bu yasal bir zorunluluk olduğu için toplam tutarın %80’ini aşan durumlarda kredi çekmek mümkün değil. Alttaki örnek tablodan da yola çıkabilirsiniz.

Eksperin Belirlediği FiyatÇekilebilecek Kredi TutarıGerekli Peşinat
100.000 TL80.000 TL20.000 TL
150.000 TL120.000 TL30.000 TL
200.000 TL160.000 TL40.000 TL

Eksper Raporundaki Değer Nasıl Belirlenir?

Ekspertiz evin yüzde kaçına kredi verir diyorsanız, üstteki verdiğimiz tablonun da büyük ölçüde yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu tabloya göre belirlenen eksper raporundaki tutar doğrultusunda basit bir hesaplama yaparak kredi tutarını öğrenebilirsiniz.

Bankalar, kredi çekmek istediğiniz ev için sizlerin sözlü beyanını kabul etmeyerek evlere ekspertiz gönderir ve değer bu şekilde belirlenir. Evin değerini ölçmek için gelen ekspertiz evde bir çok şeye dikkat ederek bir fiyat belirler.

Evde kullanılan malzeme, bu malzemenin kalitesi ve fiyatı, çevredeki kira fiyatları ve diğer konutların değerleri; ev fiyatını belirlerken dikkat edilen kriterlerin başında yer alıyor. Ekspertiz raporu oluştururken elde edilen bu verilerin bazıları belediyelerden temin ediliyor.

Konut Kredisinde Eksper Nelere Dikkat Eder?

Ekspertizler, raporu oluştururken bir çok kriteri ele alır. Bu kriterlerden bazıları, belediyelerce temin edilir ve evin değeri de bu şekilde belirlenir. Dikkat edilen kriterlerden bazıları şunlardır;

 • Dairenin iskan (yapı kullanım izni) belgesinin olması,
 • Proje uyumu ve belediyeden proje onayının olması,
 • Konutun cins tahsisinin yapılmış olması,
 • Satışa konu konutun haciz, şerh veya ipotek durumunun olmaması,
 • Tapuda yazan m2 bilgisinin gerçek olması.

Bu kriterler temel olarak kabul edilip, genel olarak bakıldığında fiyat konusunda en belirleyici özelliğe sahiptir. Eksper evin yüzde kaçına kredi verir sorusunun cevabını oluşturan temeller aslında üstteki verilere dayanıyor. Bunun haricinde evin fiyatına etki edebilecek ve dikkat edilen bazı kriterler daha var.

 • İnşaat durumu,
 • İnşaatın tamamlanma durumu (inşaası devam eden bölümler var mı yok mu durumu)
 • Dairenin lokasyonu, çevresi ve semt bilgileri,
 • Malzeme kalitesi, malzemelerin fiyatı,
 • Dairenin yakın olduğu önemli merkezler, avm ve iş merkezleri,
 • Binanın deprem dayanıklılığı,
 • Binanın ilave özellikleri (elektrik, su, doğalgaz, asansör, bahçe, otopark, havuz, balkon, teras vb. gibi)

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak, eksperlerin evi değerlendirme biçimlerini ele almaya çalıştık. BDDK tarafından belirlenen kurallar dahilinde de, bankalar eksperin belirleyeceği tutar üzerinden en fazla %80‘e kadar kredi kullandırabiliyor.

Konut kredisi adı altında kullandığınız kredilerin hiçbiri, eksperin belirlemiş olduğu tutarın %80’ini geçemez. Bu konuda hiçbir istisna da bulunmuyor.

Ancak peşinat için bütçeniz yoksa ve yine kredi kullanmanız gerekiyorsa, bunu ihtiyaç kredisi kullanarak da halledebilirsiniz. Bu durumda da kredi notunuz ve siciliniz oldukça önem taşıyor. Aylık ödeme gücünüzü de hesaba katmalısınız. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Dairenin Tamamına Kredi isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ekspertiz Düşük Fiyat Verirse Ne Olur?

Ekspertiz, raporunda dairenin fiyatının çok altında bir fiyat verdiğini düşünüyorsanız, bu duruma itiraz edebilirsiniz. Yine banka ile görüşerek konut fiyatının belirlenmesi için yeniden değerlendirme talep edebilirsiniz. Bu durumda yeni gelecek eksperin ev için çok daha yüksek bir fiyat vereceğinin garantisi yoktur.

Yani yeniden bir değerlendirme yaptırmak, o dairenin eksper değerini yükseltecek diye bir kural yoktur. Hatta eksperin verdiği tutar aşağı yukarı doğru bir tutar ise, biraz üstü veya biraz altı şeklinde bile sonuçlanabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın