EFT ve Havale Nedir?

EFT nedir, Havale Nedir? EFT ve Havale Nasıl Yapılır? Tüm para transferi işlemlerimizi, bankalar aracılığı ile yapmaktayız. Günlük ödemelerimiz, kira ödemelerimiz, fatura ve diğer masraf ödemelerimiz bankalar aracılığı ile yapılıyor. Özellikle İnternet bankacılığının da yayın olarak kullanılmaya başlanması ile beraber bir çok işlemi oturduğumuz yerden dakikalar, hatta saniyeler içinde yapabiliyoruz. Bir kişiye para göndermek istediğimizde de yine bankanın para transfer özelliklerinden olan EFT ve havale işlemlerini tercih ediyoruz. EFT ve Havale işlemleri bankacılık sektörünün en yaygın kullanılan araçlarındandır. EFT, bir bankadan başka bir bankaya; havale ise aynı banka hesapları arasında yapılan para transferi işlemlerinin genel adıdır. Peki bu işlemler nasıl yapılır? EFT ve Havale Nedir?

EFT ve Havale Nedir?

Şüphesiz ki EFT, en çok kullanılan para transfer işlemlerinden biridir. Para transferi işlemlerini bankalar üzerinden yürüten ve farklı bankalara para transferi yapan müşteriler transfer tipi olarak EFT yapmayı tercih eder. Ortak banka kullanımı olmadığında bile EFT işlemi sayesinde hızlı bir şekilde para transferi işlemi gerçekleştirilebiliyor. Peki EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi olarak adı altında bilinen EFT, dönem dönem para transferi yapma zorunluluğu olan kişiler tarafından sürekli kullanılıyor. EFT, Havale işlemine göre saatleri nedeniyle genellikle havale işlemine göre belirli saatlerde kullanılmaktadır. EFT, ödeme yapılacak olan bankanın sizin kullandığınız bankadan farklı bir banka olduğu zaman kullanılan bir para transferi çeşididir. EFT sistemi, standart para transfer işlemi ile aynı doğrultuda çalışır ve genel olarak birbirine çok benzerlerdir. Kısaca özetlemek gerekirse havale; aynı bankalar arasında yapılan para transferleri, EFT ise; farklı bankalar arasında yapılan para transferleri için kullanılan bir transfer tipidir.

EFT Nedir? EFT‘nin açılımı, Elektronik Fon Transferi‘dir. Açılımının baş harfleri olan EFT ile anılır ve yaygın olarak EFT ismi kullanılır. EFT işlemi ile, kullandığınız bankadan farklı bir banka müşterisine son derece kısa sürelerde para gönderimi sağlayabilirsiniz.

Banka işlemleri arasında ifade edilen “Elektronik Fon Transferi”nin diğer ismi ile EFT olarak bilinir. Bir şahsın başka bankanın kullanıcısının hesabına gönderdiği para EFT olarak biliniyor. Bankalarla sürekli olarak yapılan para transfer işlemi “Elektronik Fon Transferi” olarak isimlendirilir. Bankanın ise kendine bankasına ait bir başka müşterisine de yaptığı para transferi ise havale olarak ifade edilir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT, karşı taraftan alacağınız IBAN numarası üzerinden yapılır. Hesap numarası, Şube Kodu ve diğer bilgiler EFT işleminde geçersizdir ve tarafınıza sorulmaz. EFT işlemi yaparken karşı tarafın IBAN bilgisi ve hesabı sahibinin adını soyadını yazmanız yeterlidir. Bazı bankalar ise ek bilgi olarak duruma göre kişilerin TC kimlik numarasını talep edebilirler. EFT emri ekranındaki IBAN, İsim Soyisim ve diğer tutar bilgilerini eksiksiz doldurup işleme devam etmeniz durumunda EFT emriniz en geç 15 dakika içinde tamamlanacaktır. EFT işlemleri iş günlerinde yapılabilir ve haftasonları EFT işlemi yapılamaz. Hafta içi saat 17:00’a kadar EFT yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığını kullanan kişiler bu işlemi şahsi hesaplarından yapabilecekleri gibi dileyen müşteriler ATM’den de gerekli EFT bilgilerini girerek işlemi tamamlayabilir. İkisini de tercih etmek istemeyenler ise banka veznelerinden sıra almak şartıyla EFT bilgilerine göre hesap transferi işlemini yapabilirler. Bankalar bu hesap transferlerini yapmak için de farklı miktarda komisyonda almaktadır. Bu komisyon ücretleri olarak bilinen hesap işletim bedeli ise bazı bankalar tarafında da talep edilmemektedir.

Tavsiye Bağlantı: EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Havale Nedir?

Havale, aynı banka içerisinde para gönderim yoludur. Yani bir banka içerisinde isterseniz kendinize ait başka bir hesaba ya da aynı banka da başkasına ait bir hesaba para gönderdiğinizde bu para gönderiminin adı havaledir. Kısa süre içinde göndermiş olduğunuz para karşı tarafın hesabına geçerek bildirim ulaşır. Havale, EFT sistemine göre daha hızlı çalışan bir para transferi yöntemidir. 

Havale Nasıl Yapılır?

Havale yapmak istediğinizde çalıştığınız bankanın şubesine gitmeniz ya da internet bankacılığı kullanıyor iseniz internet bankacılığına giriş yapmanız yeterlidir. Şubeden yapacağınız havale işlemi için sizden kimliğiniz ve havale başvuru formunu doldurmanız talep edilir. Bu formda sizin ad soyada havale yapacağınız hesap bilginiz, karşı tarafın adı soyadı ve hesap bilgileri ayrıca göndermek istediğiniz tutar bilgisi yer almaktadır. Bu bilgileri doldurduktan sonra banka görevlisine teslim ediyorsunuz ve işleminiz belirli bir masraf da alınarak şubeden gerçekleşmiş oluyor. 

İnternet ya da mobil bankacılığından da havale işleminizi yapmanız mümkündür. Bunun için tüm işlemler adımından para transferi menü adımına giriyorsunuz ve buradan havale seçeneğini işaretliyorsunuz. Bu adımda da sizden havale yapacağınız hesabı seçerek ilerlemeniz talep edilir, bir sonraki adımda havale yapacağınız hesabı yazarsınız ve sonrasında da ne kadar tutar gönderecek iseniz o tutarı doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. EFT ve Havale Nedir?

Sonraki adım da onay adımıdır yaptığınız havalenin özeti ekranda belirtilir ve bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz istenir bu bilgilerde bir sıkıntı yok ise onay tuşuna basıyorsunuz bu adımda cep telefonunuza bir onay kodu geliyor ve bunu ekrana girdikten sonra havale işleminiz tamamlanmış oluyor.

Bankaların EFT Ücretleri Ne Kadardır?

Evet, EFT işlemleri hemen hemen tüm bankalarda ücretlidir. Mevcut kullandığınız bankadan farklı bir bankaya para gönderimi (çıkışı) sağladığınız için müşterisi olduğunuz bankanız bu işlem için sizden ufak bir miktar işlem ücreti tahsil eder. Kimi bankalarda 2 TL, kimi bankalarda 3 TL olarak düzenlenmiştir.

Bilgilendirme
ENPARA ve CEPTETEB gibi şubesiz internet bankacılığı sunan bankalar ile EFT dahil tüm işlemlerinizi işlem ücreti ödemeden yapabilir ve kazançlı çıkabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Güncel EFT Saatleri Nelerdir?

Bankaların Havale Ücretleri Ne Kadardır?

Havale ücretleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Şubelerden yapılan havale masrafı ile internet ya da mobil bankacılıktan yapacağınız havalenin ücreti aynı olmamaktadır. Dijital bankacılıklar masraf açısından her zaman daha uygundur. Birçok banka dijital bankacılık işlemleriniz için masraf talep etmezler. Bu nedenle çok sayıda kişi şube yerine dijital bankacılıkları tercih etmektedirler. Güvenliğinize dikkat ettiğiniz sürece dijital bankacılık sizin için her zaman avantajlı olmaktadır.

EFT Ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT olarak da ifade edilen elektronik fon transferi ise bankalar arasında gerçekleşmesi sebebiyle sadece belirli saatler içinde yapılabiliyor. Bu saatler de ise bankaların açılış ve kapanış saatleri arasında yapılır. Havale işlemleri de aynı banka içinde gerçekleşmesi sebebiyle günün her saati yapılabiliyor.

EFT işlemi bankalar ile olduğu için kullanıcılardan para transferi için dönem dönem detaylı bilgiler de istenebiliyor. Havale işlemlerinde genellikle hesap numarası ile ad soyadı yeterli bir bilgidir. EFT işlemleri IBAN ile yapılacaksa genellikle daha az bilgi isteniyor, eğer EFT hesap numarasına ait işlem yapılacaksa, şube kodu, alıcı hesap numarası ve gönderim sebebi gibi bilgiler talep ediliyor.

EFT Yapma Saatleri

Bankanın yalnızca çalışma saatleri içerisinde elektronik fon transferi gerçekleşmektedir. Bu da saatler bankadan bankaya farklılık gösterebilmekle birlikte genelde 08:00-17:00 ya da 08:30-17:30 değişmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Ücretli kısımları okuduktan sonra “ben Enparacıyım” dedim ve daha sonra enpara ve cepteteb internet bankacılıklarını gördüm. Her ne olursa olsun tüm işlerimi enpara ile hallediyorum diğer şekilde 100 lira gönderip 3-5 lira kesilmesi bana çok saçma geliyor. Eğer enpara kullanmayan kişi/ler var ise kesinlikle başvurmalılar, evinize veya iş yerinize kadar geliyorlar kartı teslim edip gidiyorlar. Ayrıcalıklı bir kart olduğuna inanıyorum ve yazı da tek kelime ile muhteşem olmuş. Emeğinize sağlık

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin