EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? (EFT Sorgu No)

EFT sorgulama

EFT sorgulama, Türkiye’de en çok kullanılan para transferi işlemi öğrenme yöntemidir. Bunlardan birincisi, aynı bankaya ait hesaplar arasında para alıp göndermenizi sağlayan “havale’’; ikincisi ise farklı bankalara ait iki banka arasında para transferi olanağı sağlayan elektronik fon transferi, yani EFT. Havale ile işlem yaptığınızda mesai saatleri dışında bile olsanız anında para karşı tarafın hesabına iletiliyor.

Ancak EFT ile yapılan işlemlerde süreç biraz daha uzun. Dolayısıyla para gönderdikten sonra miktarın karşı tarafın hesabına geçip geçmediğini öğrenmek için EFT sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Asıl sorun da bu noktada ortaya çıkıyor: çoğu kişi sorgulamanın nasıl yapılacağını bilmiyor; bankalar bu konuda müşterilerini pratik bir şekilde yönlendirmiyor.

Aslında EFT sorgulama işlemi oldukça basit, dakikalar içinde bilgi alınabilecek bir işlemdir. Özellikle müşteri hizmetleri numarasını arayarak dakikalar içinde yardım alabilir ve merakınızı giderebilirsiniz. Yapmış olduğunuz EFT’nin durumunu öğrenenebilir, herhangi bir sorun olup olmadığını tüm detayları ile sorabilirsiniz. Peki EFT sorgulama nasıl yapılır, Sorgu NO nerede yazar?

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ne yazık ki bankaların sisteminde şu an için EFT sorgulama işlemi için pratik bir yöntem bulunmuyor. Sorgulamayı yapabilmeniz için öncelikle EFT sorgu no bilmeniz gerekiyor. Bu numara, EFT işlemini tamamlamanızın ardından çıkan onay sayfasında yazıyor. Genelde onay sonrası yazan bilgiler çok önemsenmediği için bu sayfa hızlıca kapatıldığı için sorgulama numarasını da kaydetmemiş olabilirsiniz.

O halde, hesabınıza bağlı işlem geçmişine giderek yapmış olduğunuz işleme ait dekonttan sorgulama numarasına ulaşabilirsiniz. Hesap hareketlerinden dekontu çıkartabilir, dekont üzerinden rahatlıkla EFT Sorgu No’ya ulaşabilirsiniz. EFT sorgu no, müşteri hizmetleri ile kullanılabilir.

Numarayı bulduktan sonra sorgulama işlemi bankadan bankaya değişiklik gösterecektir. En pratik yöntem mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden sorgulama yapmaktır. Ama ne yazık ki bankaların tamamı buna olanak tanımamaktadır. O halde uzun yoldan giderek EFT işlemini yapmış olduğunuz bankanızın çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisinden bilgi almanız gerekir. Hani bankanın sorgulama işlemi için hangi yöntemi desteklediğini öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

İnternetten Online EFT Sorgulama

İnternet üzerinden rahatlıkla sorgulama yapabileceğiniz çok fazla banka bulunmuyor. Bankalar, eft sorgulama yapma işlemlerini daha çok şubeler veya müşteri hizmetleri kanalıyla gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Yine de bazı bankalar varki, mobil ve internet bankacılığı üzerinden EFT Sorgu No ile sorgulama yapabiliyorsunuz. Bankanızı arayıp böyle bir özellik olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İnternetten EFT Sorgulama yapmaya izin veren bankalar;

  • Garanti BBVA
  • Yapı Kredi Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • QNB Finansbank
  • VakıfBank
  • Halkbank

Peki EFT sorgu no nedir, nerede yazar? Birlikte bakalım.

EFT Sorgu No Nedir, Nasıl Öğrenilir?

EFT Sorgu No Nedir

Bankalar EFT sorgulama işlemleri için henüz pratik bir uygulama sunmadığı için, ilk etapta EFT işleminin ardından meydana gelen EFT sorgu numarasına ulaşmamız gerekiyor. Bu numara dekontta veya mobilden transfer yapıldığında transferin hemen ardından ekranda yazan koddur. Bu numara bazı bankalarda EFT Sorgu No, bazı bankalarda ise Referans Kodu, Referans Numarası olarak adlandırılmaktadır. Dekont üzerinden bu numaraya ulaşmalısınız.

Vakıfbank EFT Sorgulama İşlemi

Vakıfbank’ta istediğiniz her saatte 7/24 EFT yapabilirsiniz. Ancak saat 09:00 – 17:15 arasında yaptığınız gönderim ile bu saatler dışındaki gönderimler farklı sürelerde işleme alınacaktır.

Mesai saatleri arasındaki EFT işlemlerinde paranın alıcıya ulaşması 10 dakika sürerken, mesai saatleri dışında bu süre yoğunluğa göre artmakta olup 30 dakikayı bulabilmektedir. Bu da göndermiş olduğunuz paranın hesaba geçip geçmediğini merak etmenize ve Vakıfbank EFT sorgulama işlemi yapmaya ihtiyaç duymanıza yol açmaktadır. Peki bu nasıl olur?

Sorgulamayı yapabilmeniz için ilk olarak Vakıfbank EFT sorgu numarasına ihtiyacınız olacaktır. İşlem onayı sonrası bu numarayı kaydetmeyi unuttuysanız, hesap bilgilerinizden ilgili işleme ait dekonttan öğrenebilirsiniz. Sonrasında herhangi bir Vakıfbank şubesine giderek bilgi alabilirsiniz. Ya da daha kolay bir şekilde 0850 222 0724 numarasını arayarak müşteri temsilcisinden de bilgi alabilirsiniz. Paranın hesaba geçmesinde herhangi bir sorun olması durumunda bankayla birebir görüşmeniz gerekebilir.

İş Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş Bankası EFT sorgulama işlemini mobil bankacılık ya da internet bankacılığı kanalları ile yapmanıza izin vermemektedir. İş Bankası’ndan yaptığınız EFT işlemleri alıcı bilgileri doğru bir şekilde girildiği ve hesabınızda yeterli tutar olduğu müddetçe anında karşı tarafın hesabına geçmektedir. Verilen bilgilerde bir hata olması durumunda banka ile iletişime geçerek sorunu çözebilirsiniz.

EFT alıcısı olduğunuz durumlarda İş Bankası EFT sorgulama işlemi için ise 0850 724 0724 numarası üzerinden telefon bankacılığı ile sorgulama yapabilirsiniz.

Bu durumda müşteri temsilcisi sizden işleme ait EFT sorgu no İş Bankası bilgisini isteyecektir. Gerekli numaraya gönderici onay sayfasından ya da hesap geçmişinden ulaşabilir. Bir diğer seçenek ise banka şubelerinden birine giderek bilgi almaktır. Ancak bu seçenek çok pratik olmadığı için genelde tercih edilmemektedir. Ancak paranın herhangi bir sorundan ötürü hesaba geçmemesi gibi durumlarda çağrı merkezi ile çözüm bulmanız mümkün değildir. Bu durumda muhakkak bankaya giderek müşteri hizmetlerini bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Yapı Kredi EFT Sorgulama İşlemi

Yapı Kredi bankası EFT işlemlerini en hızlı şekilde gerçekleştiren bankalardan biridir. Genelde para gönderildikten sonra birkaç dakika içerisinde karşı tarafın hesabına geçebilir. Ancak sistem yoğunluklarından ötürü bazen gecikmeler yaşanması da normaldir.

Alıcı bilgilerini, IBAN No, hesap no, şube bilgisi, tutar gibi bilgileri doğru şekilde girdiğinizi düşünüyorsanız ancak para hala karşı tarafa aktarılmamışsa Yapı Kredi EFT sorgulama yapabilirsiniz. Yapı Kredi EFT işlemi sorgusunu internet bankacılığı aracılığıyla yapabileceğiniz nadir bankalar arasındadır.

Bunun için, internet şubesine giriş yaparak Para Gönder kategorisi altındaki sorgulama butonunu kullanabilirsiniz. Bu kısımdan ayrıca para transfer işlemi henüz tamamlanmamışsa işlemin iptalini de gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise 0850 222 0444 numaralı çağrı merkezini aramaktır.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama Seçeneği

Ziraat Bankası EFT işlemlerini mesai saatleri arasında gerçekleştirmekte olup, sonrasında yapılan işlemler ertesi güne sarkmaktadır. Ertesi gün ise hesapta yeterli bakiyenin bulunması gerekmektedir. İşlemin gerçekleşmemesi ve paranın alıcıya ulaşmaması gibi hususlarda Ziraat EFT sorgulama seçeneğini merak edebilirsiniz ve uygulamanız da gerekir.

Ziraat Bankası sorgu için internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden hizmet sağlamamaktadır. Bu sebeple daha az pratik olarak seçenekleri kullanmak zorundasınız.

Tavsiye Edilen Makale: Ziraat Bankası EFT İptali

Hala hesaba geçmeyen paralar için EFT sorgulama Ziraat Bankası’nda 0850 220 00 00 numaralı telefon bankacılığı üzerinden yapılabilir. Bankaya bağlanarak müşteri temsilcisinden EFT’nizin ne durumda olduğuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Ya da sizin için daha kolay olacaksa bankaya giderek şube personelinden bilgi almak da alternatif bir yöntemdir.

Halkbank EFT Sorgu Nasıl Yapılır?

EFT işlemi yaparken müşterisi olduğunuz bankanın EFT saatlerine dikkat etmek de önemlidir. Bankaların işlem için izin verdiği mesai saatleri arasında yapılan işlemler genelde bir iki dakika içinde alıcısına ulaşacaktır. Halkbank’ta EFT işlem saati 08:00- 16:30 arasındadır.

Bu saatler dışındaki para transferleri ilk iş günü içinde işleme alınacaktır. İlk iş gününde paranın hala alıcıya ulaşmaması durumunda Halkbank EFT sorgulama yapmak için 0 850 222 0 400 çağrı merkezini arayarak işleminizin durumunu öğrenebilirsiniz. Paranın gönderilmesi ile ilgili herhangi bir sorun varsa da sorunun sebebi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın