EFT Saatleri

EFT saatleri, bankalar tarafından belirlenmiş, EFT işleminin yapılması gereken işlem saatlerini bildirir. Bankaların geneline bakıldığında EFT saati birbirine yakın olsa da, birbirinden çok farklılık göstermeyen saatler olarak kabul edilebilir. Bankalar, EFT işlemlerini oldukça kolay hale getirmiş olsa da, bu saatlerin dışına çıkılamıyor. Gerek mobil uygulamalar, gerek internet bankacılığı üzerinden yapılan işlemler, gerekse de şubelerden yapılan EFT için de bu durum geçerli. EFT işlemleri, resmi tatillerde de yapılamıyor. Yarım gün olarak kabul edilen resmi tatillerde bile EFT işlemi sadece yarım gün olarak kabul ediliyor. Haftaiçi mesai saatlerinin dışında kalan işlemleriniz, bir sonraki mesai saatlerinde karşı tarafın hesabına ulaşacaktır.  Bu süre zarfında para askıda bekleyecektir. Elbette paranın hesaba geçebilmesi için EFT’nin gerçekleşeceği gün hesapta para bulunması gerekiyor. Peki EFT saatleri nelerdir, tüm bankalarda aynı mıdır?

EFT Nedir, Hangi Günler Yapılır?

Parasını finans şirketleri aracılığı ile yöneten bireylerin en çok başvurduğu para transfer yöntemlerinden biri EFT’dir. EFT, farklı bankalar arasında yapılan para transferi anlamını taşımaktadır. EFT’nin açılımı ise Elektronik Fon Transferi’dir. EFT, yalnızca hafta içi mesai saatleri içinde yapılan bir transfer işlemidir. Bu işlem saatleri ise bankalar tarafından belirlenmiş olup, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.EFT, hafta içi Pazartesi günü sabah 08:00’de başlayıp, Cuma günü en geç 17:30’a kadar bitmektedir. Bankalara genel olarak baktığımızda EFT işlem saatinin en geç 17:30 olduğunu, hatta bazı bankalarda bu saati bulmadığını bile söylemek mümkün. Yine de bankaların güncel ve doğru EFT saatleri hakkında bilgi almak için alttaki tabloya göz atabilirsiniz. Tüm bankaların EFT saati;

Tüm Bankaların EFT Saatleri Nelerdir?

Tüm bankalar, kendi EFT saatlerini belirlemiştir. Bu saatler bankalar arasında farklılık gösteriyor olsa da bu saatler değişmez kuraldır. 1 dakika bile geçtiğinde, yaptığınız EFT işlemi bir sonraki güne kalacaktır. Tüm bankaların EFT saatleri;

Banka AdıEFT Başlangıç SaatiEFT Bitiş Saati
Ziraat Bankası08:3017:00
Halkbank08:0016:30
Vakıfbank09:0016:30
Yapı Kredi09:0016:45
Akbank09:0017:00
QNB Finansbank09:0017:15
Enpara09:0017:15
Denizbank08:3017:00
İş Bankası09:0017:00
TEB (CEPTETEB)09:0017:15
Odeabank08:3017:00
Garanti Bankası09:0017:15
ING Bank08:3017:15
HSBC09:0017:15
Burgan Bank09:0016:30
Kuveyt Türk Bankası09:0017:20
Şekerbank09:0015:59
Anadolubank08:0017:00
Alternatif Bank08:0017:00
Vakıf Katılım09:0017:15
Albaraka Türk09:0017:15
Tekstilbank (ICBC)08:3017:00

Bankaların belirlemiş olduğu EFT saatleri üstteki tabloda yer almaktadır. Bu tablo güncel olup, bankaların resmi internet siteleri kaynak edinerek derlenmiştir. Yapacağınız EFT işlemleri için bankanız bazı işlem ücretleri talep edebilir. Bu işlem ücretlerine de yine bankaların resmi internet siteleri üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

GEÇ EFT Nedir, Geç EFT Saatleri

Geç EFT, bankaların müşteri memnunyetiniz üst düzeyde tutma amacıyla belirlenen EFT saatlerini esneten bir çalışmadır. Yukarıda yer alan işlem saatlerinin dışında, EFT işlemi için bankalar belirli ücretler karşılığında EFT saatini uzatmaktadır. Örneğin EFT işlem saat 16:00 olan bir banka, 4 TL ek bir ücret ile EFT saatini 16:30’a kadar esnetebiliyor. Genel olarak ele alındığında tüm bankalar geç EFT işlemi için işlem saatini yarım saat kadar uzatabiliyor. Geç EFT saatleri de yine üstteki tablodan yarım saat daha fazladır.

Bankaların Havale ve EFT Saatleri Nedir?

Havale saatleri, yanlış bir tabir olarak kabul edilmelidir. Keza havale, aynı bankanın hesapları arasında yapılan bir para transferi işlemidir. Örneğin Garanti BBVA hesabınızdan, başka bir kişinin Garanti BBVA banka hesabına para göndermek isterseniz bu işlemin saat ve gün kısıtlaması yoktur. 7 gün, 24 saat boyunca dilediğiniz kanaldan havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemleri en geç yarım saat içinde hesaba aktarılır.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT iptali, bankadan bankaya değişiklik gösteren bir işlemdir. Bazı bankalar bu işlemi online olarak kabul etse de, bazıları ise doğrudan çağrı merkezi ile görüşmenizi istemektedir. Bu sebeple de EFT iptal işlemi için sizin için hazırladığımız EFT İPTALİ isimli makalemizi okuyabilirsiniz. Tüm bankalar ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Yapmış olduğunuz bir para transfer işlemi, işlemi yaptığınız saat ve güne göre değişiklik gösterir. Örneğin cuma günü EFT saatinden sonra yaptığınız bir para transferi pazartesi günü sabah saat 08:00’den sonra hesaba ulaşacaktır. İşlem üzerinden iki gün geçtiği için, pazartesi günü de hesabınızda yeterli bakiye bulunması gerekiyor.

EFT işlemi saatlerin dışında kaldığı için yapılamazsa, bu saatler dışında yaptığınız EFT askıda bekletilir. Bu süre zarfında hesabınızda bakiye tükenirse, EFT’nin gerçekleşmesi gereken gün EFT talimatınız olumsuz olarak sonuçlanır.

Gönderilen EFT Nasıl Sorgulanır?

Ne yazık ki bankaların sisteminde şu an için EFT sorgulama işlemi için pratik bir yöntem bulunmuyor. Sorgulamayı yapabilmeniz için öncelikle EFT sorgu no bilmeniz gerekiyor. Bu numara, EFT işlemini tamamlamanızın ardından çıkan onay sayfasında yazıyor. Genelde onay sonrası yazan bilgiler çok önemsenmediği için bu sayfa hızlıca kapatıldığı için sorgulama numarasını da kaydetmemiş olabilirsiniz. O halde, hesabınıza bağlı işlem geçmişine giderek yapmış olduğunuz işleme ait dekonttan sorgulama numarasına ulaşabilirsiniz. Hesap hareketlerinden dekontu çıkartabilir, dekont üzerinden rahatlıkla EFT Sorgu No’ya ulaşabilirsiniz.

EFT Saatleri hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Yine de aklınıza takılan tüm soruları altta yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilir, sorularınızı sorabilirsiniz.


4 YORUMLAR

  1. EFT saatlerini görünce veya duyunca aklıma bir üç kağıtçı tarafından kandırıldığım geliyor. Geçmiş zaman da arkadaşın birisi EFT saatleri geçti diyerek ücreti gönderdim gündüz düşer demesine rağmen, para gelmeden satışı teslim etmiştim. Ama son anda kendime geldim diyebilirim. Bu şekilde bilgilendirmeniz alışveriş yapanları çok daha fazla bilgilendiriyor.

  2. EFT Saatlerinde güncelleme mi oldu acaba? Bugün saat 17 civarlarında yaptığım bir EFT geri dönmüş. Sanırım pazartesiyi beklemek zorunda kalacağım.

    • Merhabalar,

      EFT Saatleri başlıkta anlattığımız gibi güncel durumda.

      EFT saati geçtikten sonra yapılan EFT’ler geri dönmez, bir sonraki iş gününe kadar bekletilir. İlk iş gününde EFT yapacak kadar bakiyeniz varsa ödeme karşı tarafa yapılır. Sizin yaşadığınız sorun daha farklı. Hatalı bilgi girmiş olabilirsiniz. İyi günler.

BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here