EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Kaç Dakika Sürer?

EFT hesaba ne zaman geçer

EFT ne zaman hesaba geçer diyorsanız, bunun birden fazla cevabı olabileceğini biliyor muydunuz? EFT işlemi, bankalar arası yapılan bir işlem olduğundan, işlem süreleri bir çok kritere bağlı olmak üzere değişiklik gösterebiliyor. Yaptığınız işlem, kullanmış olduğunuz bankadan farklı bir banka hesabına iletileceği için, anlık yoğunluklar bile işlemin tamamlanma süresine etki ediyor. Durum böyle olunca da EFT hesaba ne zaman geçer gibi sorular meydana gelebiliyor. Genellikle yoğunluk olmadığında bir para transferi işleminin tamamlanması maksimum 15 dakika sürer. Bu süre zarfında herhangi bir işlem yapmanıza veya endişelenmenize de gerek yok. Ancak bu sürenin üzerine çıkmış, saatler geçmişse EFT’nin durumundan endişlenmeye başlayabilirsiniz. Bunun için de isterseniz EFT sorgulama yöntemlerini deneyebilirsiniz. Peki diğer sorunlarda ne yapmalıyım?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankalar özelinde incelediğimizde, en yoğun kullanılan işlemlerden birisi de para transferleri. Daha farklı birçok konuda hizmet veren bankalar, para transferi konusunda da müşterilerine birçok kolaylık sağlayarak hizmetlerin hızlı bir şekilde ilerlemesine yardımcı oluyor. Müşteri hizmetlerinden, ATM’lerden ve en önemlisi cep telefonlarımızdan bile transfer yapabiliyoruz.

Her durumda, karşı tarafın banka hesabının bizimkiyle aynı olması beklenemez. Yani sizin kullandığınız bankadan farklı bir bankaya transfer yapmanız gerekirse bu işlemin adı EFT’dir. Çok pratik bir işlem olduğu gibi, çoğu banka bu işlemleri ücretsiz olarak yapmanıza da imkan tanıyor. Bu bankalar hakkında bilgi almak için de alttaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda, EFT ulaşmadı gibi problemler oldukça nadir görülüyor. Bankalar arası para transferi yaptığınızda, bu işlemin tamamlanma süresi genellikle 15 dakikayı bulabiliyor. 15 dakikayı aşan süreler için ise yapabileceğiniz tek şey işlemin doğru olup olmadığını teyit etmek. Bunun için de müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

EFT Hesaba Geçmesi Ne Kadar Sürer?

EFT işlemi, eğer EFT saatleri içinde yapılıyorsa aynı gün içinde hesaba geçer. Üst bölümde de bahsettiğimiz gibi bu işlemin tamamlanma süresi genellikle 15 dakikayı geçmiyor. Elbette bazı yoğunluklar, işlem yığınları sebebiyle EFT işleminin ulaşması zaman alabiliyor. Bunun önüne geçmek için yapabileceğiniz bir işlem de bulunmuyor. EFT işlemleri, Merkez Bankası onaylı işlemler olduğu için bu yoğunluklarda beklemekten başka çare yok.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. EFT işlemi için girmiş olduğunuz IBAN numarası gibi bilgilerin doğruluğundan emin olmanız gerekiyor. İşlem sırasında bilgileri yanlış girmiş olmanız, paranın karşı tarafa ulaşmasına engel oluyor olabilir. Eğer işlemin askıda kalıp kalmadığı konusunda şüpheleriniz varsa girmiş olduğunuz bilgileri gözden geçirebilirsiniz.

 Buraya dikkat!  EFT’nin hesaba ulaşacağı süre net olarak belirlenemez. Bu durum tamamen işlem sırasındaki yoğunluğa bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

EFT Hesaba Geçmesi Kaç Dakika Sürer?

EFT ne zaman hesaba geçer

EFT’nin ne zaman hesaba geçeceği konusunda net bir cevap vermek mümkün değil. Kimi EFT işlemi anında, kimisi 10 dakika, kimisi 20 dakika içinde tamamlanabiliyor. Bazı durumlarda, özel günlerde veya anlık işlem yoğunluklarında bu süre saatleri bile aşabiliyor. İnternet üzerinden de yaptığınız araştırmalar sonucu bu bilgilere ulaşmanız oldukça doğal.

Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

Bildiğiniz üzere EFT işlemi yalnızca hafta içi mesai saatleri dahilinde yapabiliyor. Hafta sonları yapacağınız EFT işlemleri ise sadece ileri tarihli talimatlar olabiliyor. Cumartesi günü, aynı gün tarihli bir talimat oluşturmak istediğinizde banka hata verecek ve en erken Pazartesi gününü seçebileceğiniz konusunda sizi uyaracaktır. Yani sadece hafta içi günleri tercih edebilirsiniz.

EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun en büyük nedenlerinden biri de bu. EFT işlemi yapan kişiler, hafta sonu ileri tarihli EFT talimatı veriyor ve para neden hesaba geçmedi diye endişeleniyor. EFT işlemi sırasında ileri bir tarih seçtiğini farketmeyen banka müşterileri, paranın yanlış hesaba gittiğini sanıyor. Bu gibi durumlarda, EFT işlemi yaparken tüm bilgileri kontrol etmeli ve talimat tarihine de mutlaka göz atmalısınız.

EFT hafta sonu ne zaman hesaba geçer diyorsanız, Cuma mesai bitiminden sonra yapılan EFT işlemlerinin karşı tarafa ulaşması Pazartesi gününe kadar bekleyecektir.

Yarım Gün Tatillerde EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bazı resmi tatillerde bankalar yarım gün çalışabiliyor. Ancak resmi tatil kabul edilen günlerde EFT talimatı almıyorlar. Örneğin 19 Mayıs’ın Salı gününe denk geldiğini düşünerek EFT talimatı vermeye çalışırsanız, paranın karşı tarafa ulaşması Çarşamba gününe sarkacaktır.

EFT Saatlerini Değiştirebilir Miyim?

EFT saatlerinin değiştirilmesi hiçbir koşulda mümkün değildir. Ne bankalar, ne siz başvuru yaparak EFT saatlerini değiştiremezsiniz. Bu kararlar farklı kuruluşlar tarafından alındığı için, bankalar da kafasına göre süre ve zaman değişikliği yapamıyorlar. Özellikle hafta sonları yapılamayan EFT işlemi örnek vermek gerekirse hafta sonları da yapılamıyor.

Ancak BDDK tarafından tanınan haklar sayesinde, bankalar 30 dakikalık bir esneme payı bırakarak ilave komisyonlar ile EFT işlem saatlerini genişletti. Hemen hemen her bankada olan geç EFT sistemi ile, siz de EFT saatinin bittiği zaman diliminden itibaren 30 dakika süreyle EFT yapabiliyorsunuz. Bunun için bankanızı arayabilir, işlem ücretlerini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda tüm bankaların işlem saatleri için EFT saatleri başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

EFT İşlem Süreleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

EFT kaç saat sonra hesaba geçer?

EFT genellikle dakikalar içinde hesaba düşer. Yoğun olmayan saatlerde EFT’nin tamamlanması en fazla 20 dakikayı bulacaktır.

EFT hemen olur mu?

EFT saatleri içinde ve hafta içi bir günde işlem yapıyorsanız, işlemin tamamlanması dakikalar sürecektir. Hafta sonu ve mesai saatleri dışında sadece ileri tarihli işlem yapılır.

EFT hesaba geçmezse ne yapmalıyım?

Hatalı bilgi girişi veya başka sebeplerden dolayı EFT hesaba düşmüyorsa, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak para transferinin durumunu öğrenebilirsiniz. Hatalı bilgi girişi nedeniyle para askıda kalmışsa iptal edip yeni talimat verebilirsiniz.

EFT işleminin durumunu nasıl öğrenebilirim?

Bunun için EFT sorgulama işlemlerine başvurmanız gerekiyor. Bunun için de EFT sorgu numarasını kullanarak bankanızın müşteri hizmetlerini aramak yeterli olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın