EFT hesaba ne zaman geçer

EFT ne zaman hesaba geçer? EFT kaç dakikada hesaba geçer? EFT işleminin hesaba geçmesi ne kadar sürer? EFT işlemi, şüphesiz en sık kullanılan para transferi işlemlerinden birisidir. Keza EFT, bir bankadan başka bir banka hesabına gönderilecek paralar için kullanılan bir transfer yöntemidir. Durum böyle olunca da banka müşterileri, karşı taraf ile aynı banka hesabına sahip olmaktansa direkt EFT işlemi yaparak işlerini halletmiş oluyor. Ancak EFT işleminin de belirli ücretleri ve saatleri bulunuyor. EFT ve Havale işlemleri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Para Transferleri isimli bölümlerimizi ziyaret edebilirsiniz. Peki EFT ne zaman hesaba geçer? EFT hesaba geçme süresi nedir?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankacılık işlemleri günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. EFT de bu işlemlerden bir tanesidir. Havale işlemine nazaran diğer bankalara da para göndermemizi sağladığı için çok daha sık tercih edilen bir para transferi yöntemi olarak kabul edilir. Öncelikle EFT’nin ne olduğunu açıklayalım.EFT açılımı elektronik fon transferidir. Bir bankadaki hesabınızdan başka bir bankadaki hesabınıza ya da başka bir kişinin hesabına para gönderimi EFT’dir. EFT’yi şubelerden internet bankacılıklarından ve mobil bankacılıklardan dilediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalarda işlem limitleri söz konusu olduğundan belirli bir tutarın üzerindeki EFT işlemleriniz için mutlaka şube ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Ancak her bankanın uygulaması farklı olabilmektedir.

EFT Hesaba Geçmesi Ne Kadar Sürer?

EFT şubelerden yapıldığı takdirde 16.30’a kadar yapılan EFT’ler aynı gün karşı bankanın hesabına geçmektedir. İnternet Bankacılığı ya da Mobil Bankacılık ile yaptığınız EFT’ler ile 16.00’a kadar yaptığınız takdirde aynı gün hesaba geçebilmektedir. EFT saatleri merkez bankası tarafından belirlendiği için bu saatlere bankalar istedikleri şekilde müdahale edemezler. EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabını bu şekilde açıklığa kavuşturmuş olduk. EFT’nin aslında hesaba tam olarak geçme süresi net değildir. Bazen sistem yoğunluğuna göre saatler sürebilir bazen de dakikalar sonra hesabınıza geçebilir. EFT kaç dakikada hesaba geçer sorusu için net bir bilgi veremiyoruz.

EFT Hesaba Geçmesi Kaç Dakika Sürer?

EFT ne zaman hesaba geçer

EFT işlemi, EFT saatleri içinde yapıldığı taktirde, bilgiler doğru girilmişse dakikalar içinde karşı tarafın hesabına ulaşmaktadır. Bazı teknik problemler, bankalar arası iletişim problemleri bu süreyi uzatsa da, bu durum oldukça nadir görülen bir durumdur. Eğer EFT kaç dakikada hesaba geçer diyorsanız, 10 ile 20 dakika arasında karşı tarafa ulaşacağını söyleyebiliriz.

Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

EFT için mesai saatleri içerisinde olma zorunluluğu bulunmaktadır. Yani EFT’nin aynı gün hesaba geçmesi gibi bir talebiniz var ise EFT’nizi mesai saatleri içerisinde yapmalısınız. Hafta sonu da EFT yapabilirsiniz. Şubeler hafta sonu kapalı olduğundan bu işlemi internet bankacılıkları ya da mobil bankacılıklarından yapabilirsiniz. Buralardan yaptığınız EFT işlemlerinin de işlem limitleri olduğunu unutmamalısınız. Çok yüksek bir tutarda EFT işlemini internet ya da mobil bankacılığından yapamayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: Hafta Sonu Açık Bankalar

Hafta sonu yaptığınız EFT’ler bir sonraki iş günü hesaba geçmektedir. EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun bir baka cevabı da bu şekildedir. EFT kaç dakikada hesaba geçer sorusunun cevabı aslında bankaların sistemine bağlıdır. Bazı bankaların sistemi çok hızlı çalıştığından herhangi bir aksamaya fırsat vermeden, yaptığınız EFT birkaç dakika içinde geçebilmektedir. Bu tamamen bankanın sistemi ile alakalıdır.

Yarım Gün Tatillerde EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bazen özellikle bayram tatillerinde idari tatil olduğu zaman bankalar yarım gün mesai yapabilmektedir. Bu gibi günlerde EFT’nin aynı gün hesaba geçmesini istiyorsanız saat 11.00’e kadar EFT işleminizi bankaya iletmeniz gerekmektedir. İnternet bankacılığında da bu işlemin saati yarım günler için aynıdır. Eğer bu saati kaçırırsanız EFT işlemini bir sonraki ilk iş günü hesaba geçmektedir.

EFT Saatlerini Değiştirebilir Miyim?

EFT saatlerini siz kendi talebiniz doğrultusunda değiştiremezsiniz. Merkez bankası tarafından belirlenen EFT saatlerine her banka uymak zorundadır. Özellikle aynı gün yapılmasını istediğini EFT işlemleriniz için bu saatlere uymak zorundasınız. Bankanız ile görüşerek bu saatleri değiştirmeniz mümkün değildir. Çünkü bankanızın kendi başına değiştirebileceği bir konu değildir. Bazı bankacılık işlemlerinde tüm bankalar ortak hareket etmek zorundadırlar. EFT de bu işlemlerden biridir.

Tavsiye Edilen Makale: Bankaların Günlük EFT Gönderim Limiti

Şubeden yapacağınız aynı gün EFT’li işlemleriniz için şubeye bir yazılı talimat bırakmalısınız. Eğer EFT saatini geçirmiş iseniz şube yetkilisi tarafından uyarılırsınız. Bu durumda EFT’niz talimatınıza istinaden aynı gün yapılır ancak ertesi gün karşı bankanın hesabına geçer. İnternet ya da mobil bankacılıklardan yapılan EFT işlemleri için talimat aranmaz. Belirli işlem limitleri dahilinde EFT’lerinizi buradan yapabilmeniz mümkündür. Burada da EFT saatini kaçırmış iseniz EFT’nizin hesaba geçebileceği tarih size önceden bildirilir, işlemi yaparken bu konuda uyarılırsınız ve ona göre size uygunsa işlemi yaparsınız.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin