EFT Nasıl İptal Edilir? Gönderilen EFT İptal Etme İşlemi

EFT iptali nasıl yapılır?

EFT iptali, bankalarda sık sık başvurmamız gereken başlıca yöntemlerden birisi. Bildiğiniz üzere bankaların en yoğun kullanılan işlemlerinden birisi de para transferleridir. Eğer bir banka hesabınızdan, başka bankada hesabı olan birine para göndermek isterseniz bu işlemin adının EFT olduğunu da biliyorsunuzdur. Bazı durumlarda yapılan hatalı girişler, hatalı isim bilgileri veya farklı problemler yüzünden EFT askıda kalabiliyor ve ortaya şu soru çıkıyor; EFT nasıl iptal edilir? Bir çok yöntem olduğu gibi, bu yöntemlerin kullanılması için sorgu numarasına ihtiyacınız olacağını da söylemeliyiz. EFT sorgulama isimli yazımızda da bahsettiğimiz yöntemler sayesinde sorgu numarasına ulaşabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. EFT iptal etme işlemleri için başvurabileceğiniz yöntemlerden bazıları şunlardır;

 • İnternetten EFT iptali (her bankada aktif değildir)
 • Müşteri hizmetlerinden
 • Şubelerden

EFT Nasıl İptal Edilir?

Bir banka hesabından, farklı bir banka hesabına para göndermek istediğimizde kullanmamız gereken işlemin adı EFT’dir. Yanlış işlem yaptığımız durumlarda ise bu işlemin iptalini isteyebilir, yeniden tekrarlamak üzere paramızı hesaba geri talep edebiliriz.

Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de EFT işleminin mevcut durumudur. Eğer göndermiş olduğunuz EFT’yi iptal etmek istiyorsanız, bu işlemin henüz Banka Genel Müdürlüğü ve Merkez Bankası tarafından onaylanmamış olması gerekiyor. Eğer EFT işlemi onaylanmış ve para transferi tamamlanmışsa işlemin iptali mümkün değildir.

 • Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız EFT yaptığınız menü gibi bekleyen para transferleri alanında onaylanmamış olan EFT emirlerinizi görebilirsiniz.
 • Yanlış olduğunuz EFT işlemi eğer karşı tarafa henüz ulaşmadıysa direkt olarak iptal edebilirsiniz.
 • Aynı şekilde telefon bankacılığı ile de EFT işlemlerinizi iptal edebilirsiniz. İşlemi yaptıktan hemen sonra eğer o EFT emrinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız hemen bankanızı arayabilir ve bekleyen EFT emrinizin iptal edilmesini istediğinizi söyleyebilirsiniz.
 • EFT karşı tarafa ulaşmadığı sürece EFT emriniz anında iptal edilebilir.

EFT’nin karşı tarafa ulaştığı durumlarda ise maalesef yapacak başka bir işlem bulunmuyor. Dilerseniz banka ile daha detaylı görüşerek bu durumda ne yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Karşı Tarafa Ulaşan EFT İptal Edilir Mi?

Yaptığınız EFT talimatı tamamlanmış, yani karşı tarafa ulaşmışsa bu işlemin iptali oldukça zor görünüyor. Para karşı tarafa ulaştığı için artık bu işlemin iptal edilmesi mümkün olmuyor. Hatalı bir işlem yaptığınızı düşünüyor ve iptal etmekte ısrarcı oluyorsanız bankalar arası işlemler yapılması gerekebilir ama bu durumda bile EFT’nin iptal garantisi yoktur.

Paranın karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığından emin değilseniz, bunun için de EFT’nin durumunu sorgulamanız gerekebilir. Neden diyecek olursanız, bazı durumlarda IBAN veya alıcı bilgileri yanlış girilebiliyor. Bu gibi durumlarda bilgiler yanlış olduğu için paranız askıda kalacak ve aslında kimseye ulaşmamış sayılacaktır. Bu durumda iade alabilirsiniz.

EFT İptali Nasıl Yapılır? (Telefon Bankacılığı)

En yaygın kullanılan ve pratik olarak kabul edilen yöntemlerin birincisi tahmin edeceğiniz üzere telefon bankacılığı; yani çağrı merkezi. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak EFT’nin iptal edilmesini hızlıca talep edebilirsiniz. Bu işlemlerde para karşıya ulaşmadan işlem yapmanız gerektiğinden, ne kadar hızlı hareket ederseniz o kadar faydalı olacaktır.

Eğer para karşı tarafa ulaşmamış veya işlem hatalı olduğu için askıda bekletiliyorsa, müşteri hizmetleri hızlı bir şekilde paranın hesabınıza aktarılmasını sağlayacaktır. Bazı durumlarda veya yoğunluk sebeplerinden ötürü paranın hesaba aktarılması 24 saati bulabiliyor.

İnternetten EFT İptali Yapılır Mı?

Böyle bir seçenek de bulunmuyor. İnternet üzerinden EFT talimatlarını görebilir, dekont çıkarabilir veya işlemin tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem bankalar arası olduğu için ve özellikle Banka Genel Müdürlüğü tarafından onaylı bir işlem olduğu için EFT iptali internet bankacılığı veya mobil uygulamadan yapılamıyor.

Bunun yerine müşteri hizmetlerini arayabilir, imkanınız varsa şubelere gidebilirsiniz. Ancak şubelerde oldukça vakit kaybedeceğiniz için tavsiyemiz çağrı merkezi ile görüşmenizdir. Çağrı merkezini aramadan önce de internet bankacılığı veya mobil uygulamadan EFT referans numarasını almanız gerekecek. Bunu da dekont çıkartarak tamamlayabilirsiniz.

EFT iptal etme işlemi sırasında istenebilecek bazı bilgiler;

 • EFT referans numarası
 • EFT sorgu no
 • Kimlik bilgileri
 • Gönderilen tutar
 • Alıcı ad soyad

EFT Referans Numarası Nedir?

EFT referans numarası, talimat sonrası dekont üzerinde yazan ayırt edici bir numaradır. EFT sorgulama işlemleri veya EFT iptali sırasında banka personeli size bu numarayı sorabilir. Bu numarayı internet bankacılığından alacağınız EFT dekontu üzerinde bulabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Kelnock avatarı
  Kelnock

  eftyi gönderdikten sonra da iptal edebilir miyim, para karşı tarafta olabilir.

  1. Mert avatarı
   Mert

   İşleminizde bir hata olduğunu düşünüyorsanız banka ile iletişime geçmelisiniz.

 2. Kelaynak avatarı
  Kelaynak

  eftmi iptal etmiş oldu mu ben?

 3. Sofi avatarı
  Sofi

  Parayı yanlış gönderince ne yapmamız gerekiyor?

Yorum yapın