EFT Nasıl İptal Edilir

EFT İptali, EFT nasıl iptal olur, EFT iptal etme ve para transferini iptal etme hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Para transfer işlemlerini bankalar üzerinden gerçekleştiren tüm müşterilerin şüphesiz en sık başvurduğu yöntemlerden biri de EFT’dir. EFT yaygın olarak kullanıldığı için hatalar da beraberinde geliyor. Bazen yanlış kişiye veya yanlış bir IBAN numarasına EFT yapabiliyoruz. EFT yaptıktan sonra da dekontlarımız üzerinde EFT Sorgu Numarası / EFT Referans Numarası adı altında bir numara bulunur. Bu numaraların her ihtimale karşı not edilmesi önemlidir. Peki yanlış yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? EFT işlemi iptal edilir mi? Bu yazımızda size EFT işleminin nasıl iptal edileceğini anlatacağız. EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir?

Bankalar arasında yapacağımız para transferlerinde EFT işlemini kullanırız. EFT işlemini yanlış yaptığınız durumlarda, EFT’yi iptal etmek için bazı işlemler mevcut. Müşteriler, eğer yanlış ve hatalı bir EFT işlemi yaptılarsa bunu iptal etmek isteyebilirler. Ancak bu iptal işlemini yapabilmeniz için EFT işleminin Banka Genel Müdürlüğü tarafından henüz onaylanmamış olması gerekiyor.

  • Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız EFT yaptığınız menü gibi bekleyen para transferleri alanında onaylanmamış olan EFT emirlerinizi görebilirsiniz. Yanlış olduğunuz EFT işlemi eğer karşı tarafa henüz ulaşmadıysa direk olarak iptal edebilirsiniz.
  • Aynı şekilde telefon bankacılığı ile de EFT işlemlerinizi iptal edebilirsiniz. İşlemi yaptıktan hemen sonra eğer o EFT emrinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız hemen bankanızı arayabilir ve bekleyen EFT emrinizin iptal edilmesini istediğinizi söyleyebilirsiniz. EFT karşı tarafa ulaşmadığı sürece EFT emriniz anında iptal edilebilir.

Karşı tarafa ulaşan EFT nasıl iptal edilir?

Eğer yapmış olduğunuz EFT emri karşı tarafa ulaştıysa bu emirin iptal olması biraz daha zor. Çünkü ödeme karşı tarafa ulaşmış ve parayı almış sayılır. Bankalar arası belirli yazışmalar gerekebilir. Eğer IBAN numarasını yanlış yazdıysanız ve gerçekte öyle bir IBAN numarası bulunmuyorsa EFT emri otomatik olarak geri dönecek paranız hesabınıza aktarılacaktır. Alıcı bilgilerini eksik girmeniz, hesap sahibinin adını yanlış yazmanız da EFT işleminin otomatik olarak geri dönmesine sebep olur.

Ufak yazım hatalarından ötürü doğan EFT sorunları genel olarak banka çalışanları tarafından düzeltilerek EFT işleminin gerçekleşmesi sağlanıyor. Örneğin alıcı ismi olarak Mustafa yazacakken Mustfa gibi eksik karakter kullandınız. Banka çalışanı bunu Mustafa olarak düzenleyecek ve EFT emrinin karşı tarafa ulaşmasını sağlayacaktır. Eft işlemi nasıl iptal olur hakkındaki yazımız, umarız yardımcı olmuştur.

EFT Referans Numarası Nedir?

eft nasıl iptal edilir

EFT Referans Numarası, dekontlar üzerinde yer alan bir sorgu numarasıdır. EFT işlemlerinde oluşması muhtemel sorunların önüne geçmek amacıyla EFT sorgusu yaparken banka çalışanları tarafından kullanılır. Örnek vermek gerekirse, yanlış yapılmış bir EFT işleminin iptali için müşteri hizmetlerini aradığınızda, müşteri hizmetleri sizden EFT Sorgu Numarası, EFT Referans Numarası adı altında bir numara talep edebilir. EFT iptal ederken de bu numaraya ihtiyacınız olacağı için, müşteri hizmetlerini aramadan önce bu sorgu numarasını kenara not almanızı tavsiye ediyoruz. EFT işlemlerinde kendi bankanızı arayarak da bu referans kodu ile işlemlerin sürecini takip edebilirsiniz.

Son güncelleme: 7 Ekim 2018

Tavsiye Bağlantı: Güncel EFT Saatleri Nedir? 

4 YORUMLAR

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin