e-haciz sorgulama

E Haciz sorgulama nasıl yapılır? E Haciz sorgulaması hakkında bilgiler ve e haciz kaldırma yöntemleri. E Haciz nedir nasıl sorgulanır, banka e haciz sorgulama nasıl yaplır? E haciz hakkında bilgiler ve tüm detaylar yazımızın devamında. E-Haciz, banka hesaplarına veya maaşlarınıza uygulanan bir haciz yöntemidir. Genellikle devlete olan borçlarınızdan dolayı (vergi borçları gibi) banka hesaplarınıza vergi daireleri tarafından haciz işlemi uygulanabilir ve paranıza el koyulabilir. Peki banka hesaplarınızda e-haciz olup olmadığını biliyor musunuz? E-Haciz sorgulama nasıl yapılır? E-Haciz olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Makalemizi okuyarak banka hesaplarınızdaki haciz işlemlerini kontrol edebilirsiniz.

E-Haciz Nedir?

E-Haciz, bir diğer adı ile Elektronik Haciz, yalnızca devlete ait olan borcunuz yani vergi borçlarınızdan dolayı maaşınıza veya banka hesaplarınıza uygulanan bir haciz sistemidir. Altın, hisse senedi, para, fon gibi banka ortamında bulundurulan yatırımın elektronik ortamlarda el konulması anlamına gelmektedir.

Tavsiye Bağlantı: E-Haciz Nedir?

Bunun yanı sıra maaşınıza gelebilecek haciz konusunda da bilgi alabilirsiniz. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda maaşınızın ne kadarlık bir kısmının haciz edilebileceğini öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz:E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir sabah kalktığınızda banka hesaplarınıza erişemiyor veya mevcutta bulunan paranızı çekemiyor olabilirsiniz. Vergi daireleri banka müdürlüklerine yaptıkları bildiri ile banka hesaplarınıza haciz uygulayabiliyor. Bu haciz işlemini günün herhangi bir saatinde uygulayabilir. Peki banka hesabınızda haciz varsa nasıl sorgulama yapabilirsiniz?

e-haciz sorgulama

Haciz işlemleri genellikle aşağıda listelediğimiz sebeplerden dolayı uygulanmaktadır. Eğer alttaki türden bir vergi borcunuz veya aksatılmış trafik cezanız varsa banka hesaplarınızda bloke olup olmadığını kontrol etmek çok mantıklı olacaktır.

  1. Trafik cezası borçları
  2. Motorlu taşıt vergisi borçları
  3. Kira gelir vergisine bağlı borçlar
  4. Maliye borçları

Tavsiye Bağlantı: E Haciz Nasıl Kaldırılır?

Bu türden borçlarınız varsa banka hesaplarınızda bloke var mı yok mu sorgulamak için E-Devlet ve GİB internet sitelerini kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapacağınız sorgulamalar için de sizi GİB’in sitesine yönlendirebilir. En doğru sorgulama işlemi resmi kaynaklar üzerinden yapılabileceği için sadece E-Devlet ve vergi dairesinin internet sitelerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kişisel bilgilerinizi güvenmediğiniz siteler ile paylaşmamanız gerekiyor. Bu tarz siteler kişisel bilgilerinizi kullanarak farklı işlemler yapabileceği için güvenlik açısından çok riskli olacaktır.

E Haciz Sorgulama E-Devlet: E Devlet Sorgu Ekranı

E Haciz Sorgulama GİB: GİB Sorgu Ekranı

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E Haciz sorgulaması yaptıktan sonra banka hesaplarınızda eğer haciz görürseniz bu aşamada da akıllarınıza bu hacizi nasıl kaldıracağınız gelebilir. E-haciz kaldırma konusunda çeşitli bilgiler ve detaylar bulunmaktadır. Bu detayların tamamına değindiğimiz e-haciz nasıl kaldırılır isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. E haciz kaldırma hakkında net bilgiler bulabileceğiniz makalemiz sayesinde banka hesaplarınızdaki e haciz bloğunu kaldırabilirsiniz. E-Haciz kaldırma yöntemleri hakkında bilgiler ve daha fazlası yazımızda. Aklınıza takılan tüm soruları altta bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.
Tavsiye Bağlantı: E-Haciz Nasıl Kaldırılır?


9 YORUMLAR

  1. Adana dan 2 vergi dairesinden maaş hesabımda bloke var.ben Ankara’dayım işim de hesabımda yeni ne yapmalıyım bloke kaldırmak icin

  2. Şöyle anlatayim benim garanti bankası adına 3 hesabına 1 ine bloke konmuş diğerlerine konmamış neden bir diğer konu 6 ay geçti üzerinde n sizce diğeri’de yoldaki

  3. E haciz görünüyor üzerimde ama e devletten giriyorum gib e bakıyorum vergi numaradan da sorgulatiyorum borçlu görünmüyor um ama banka kredi başvurusu yaptığımda e haciz den dolayi red ediliyor ne yapmam gerekiyor

    • Öncelikle bu hacize neden olan borcunuzu öğrenmelisiniz. Vergi borçları, yasa dışı para transferleri, yurt dışından kaçak bahis oynama ve ödeme alma gibi durumlarda hesaplarınıza haciz koyulabilir. Haciz olan banka hesabınızı öğrenerek banka çalışanları ile görüşebilirsiniz.

  4. Şüphesiz ki kötü bir durum ama en azından insanın bilgi sahibi olması ve ne durumda olduğunu görebilmesi adına hazırlanmış muhteşem bir yazı olmuş eline sağlık.

BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here