E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır? (E-Devlet)

e haciz sorgulama

E-Haciz sorgulama, banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz işlemini öğrenmek amacıyla hizmete geçirilen servislerden birisidir. Gerek e-devlet, gerekse de GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden giriş yapılarak rahatlıkla sorgulama yapılabiliyor. Sorgulamalar ücretsiz olduğu gibi, hangi kurumun hangi gerekçeyle haciz işlemi uyguladığını 2 farklı işlem sayesinde rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz. İsterseniz E-Devlet üzerinden giriş yaparak GİB yönlendirmesine basabilir, isterseniz de GİB üzerinden e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabiliyorsunuz. E Haciz hakkındaki tüm detaylar ve e haciz öğrenme yöntemlerinin tamamı yazımızın devamında yer alıyor.

E-Haciz Nedir?

E-Haciz, adından da anlaşılacağı üzere elektronik haciz anlamına geliyor. Daha çok devlete olan ve günü geçmiş borçlarınız için elektronik haciz uygulaması yapılıyor. Diğer resmi kurumlar da bu işlemlere başvurabiliyor olsa da, şimdilik halk arasında da görülen haciz türlerinin başını vergi ve SGK borçları çekiyor diyebiliriz.

Daha fazlası için: E-Haciz Nedir?

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektronik haciz işlemi, haber verilmeden yapılan bir işlem değildir. Vergi mükellefleri veya hesabına haciz uygulanan kişiler öncesinden mutlaka haberdar edilir ki bu yasalarca gereklidir. Bir kişi asla haber verilmeksizin hesabına haciz uygulaması ile karşılaşmaz. Elbette bu bildirimleri ve tebligatları alıp almamanız ilgili kurumları pek de ilgilendirmiyor.

Gerek internet üzerinden, gerekse de posta yoluyla bir çok sefer tebligat gönderimi yapılıyor. Sisteme vermiş olduğunuz cep telefonu ve mail adresinin doğru olmasıyla beraber bu tebligatlar tarafınıza bildirim olarak iletiliyor. Eğer bu bildirimleri görmez ve okumazsanız da 15 gün sonunda tebliğ edildi olarak kabul ediliyor.

E haciz sorgulama işlemi de tam da burada ihtiyacımız olan bir işlem. Aynı zamanda haciz sorgulama ekranında tebligatlarınıza da ulaşabiliyorsunuz. Bu tebligatlarda hacze mukabil tutarı görebiliyorsunuz. Aynı zamanda e haciz öğrenme ekranında da hangi kurumun ne kadarlık bir borç için haciz uyguladığını görebiliyorsunuz.

E Haciz Sorgulama

E-haciz sorgulama yönteminde karşımıza iki farklı yöntem çıkıyor. Her iki yöntem de e-devlet üzerinden rahatlıkla uygulanabiliyor. İlk olarak yapmamız gereken e-devlet şifremiz ile turkiye.gov.tr‘ye giriş yapmaktır. Giriş yaptıktan hemen sonra;

E-Devlet ekranının üzerinde yer alan arama çubuğuna “Banka Hesapları” yazalım. Bu terimi yazdıktan hemen sonra alttaki seçeneklerde “Banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulama” yazısı gelecek. Bu yazıya tıkladığımızda bizi altta resmini verdiğimiz sayfa karşılayacak.

e-haciz sorgulama ekranı

Daha sonrasında resimdeki gibi “Uygulamaya Git” butonuna tıklıyor ve GİB.gov.tr’ye yönlendiriliyorsunuz. Bu ekranda ilk kısımda bahsettiğimiz gibi karşımıza 2 farklı seçenek gelecek. Tedbir amaçlı her iki seçeneği de sorgulayabilirsiniz.

E-Haciz Sorgulama

Her iki seçeneği de kontrol ettikten sonra karşımıza üstteki gibi bir ekran geliyorsa, banka hesaplarına veya araçlarınıza uygulanan bir haciz olmadığını söylemek mümkün.

E-Haciz Neden Gelir?

Elektronik haciz işlemi, genellikle vergi borçları sebebiyle gelir. Gerek vergi dairesi, gerek SGK borçlarınızın ödenmemesi durumunda banka hesaplarına haciz uygulanabiliyor. Vergi dairesi ve SGK sebebiyle gelen haciz tipleri ise şunlardır;

 • Trafik cezası borçları
 • Motorlu taşıt vergisi borçları
 • Kira gelir vergisine bağlı borçlar
 • Maliye borçları
 • SGK Prim Borçları

Devlete bu tipte borçlarınız bulunuyorsa, elektronik haciz kaçınılmaz olabiliyor. Daha sonrasında bu borçlar ödenmeden de uygulanan haciz işlemini kaldırmak mümkün olmuyor. E haciz sorgulama işleminden hemen sonra, ekranda yazan ilgili kurum ile görüşme yapabilir, ödeme gücünüz yoksa borcun yapılandırılmasını da talep edebilirsiniz.

E-Hacizden Nasıl Kurtulurum?

E-Haciz, banka hesaplarını bloke etme yöntemiyle çalışan bir sistemdir. Banka hesabınızdaki paraya işlem yapılmadığı gibi, aynı işlemleri siz de yapamıyorsunuz. Yani haczi uygulayan firma ve kurumlar paranıza kesinlikle bloke koyamıyor.

Hesabınız üzerindeki bu bloke işleminin kaldırılması için de mutlaka borcun ödenmesi gerekiyor. Borcu ödeyecek gücünüz bulunmuyorsa maalesef haciz kaldırma işlemi yapılamıyor. Yine hacze mukabil borç tutarını ödeyebilmek için ilgili kurumlar bazı dönemlerde taksitlendirme yoluna da gidebiliyor. Böylece daha kolay ödeme imkanları ve aylık taksite bağlatma gibi seçenekleriniz de oluyor.

Yine de yapılandırma ve taksitlendirme işlemi yapsanız bile hesabınızdaki bloke borcun tamamı bitmeden kalkmıyor. Toplam 12.000 TL olan borcunuzu 12 ay boyunca aylık 1.000 TL’lik taksitlere böldürüp ödeyebiliyorsunuz. 12 ay boyunca düzenli ödeme yapmanız gerekiyor. Borç ne zaman biterse, haciz de o zaman kaldıyor. E haciz kaldırma işlemleri için ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Nadir avatarı
  Nadir

  2 hesaptan birinde haciz varsa diğerime gelen paraya sıkıntı çıkarmı

 2. Rima Altıparmak avatarı
  Rima Altıparmak

  İlgi çekici yazıya yorum bırakmamak mantıklı değil. Kısaca başarılar dilerim.

 3. Erdinc avatarı
  Erdinc

  Adana dan 2 vergi dairesinden maaş hesabımda bloke var.ben Ankara’dayım işim de hesabımda yeni ne yapmalıyım bloke kaldırmak icin

 4. Atilla avatarı
  Atilla

  Şöyle anlatayim benim garanti bankası adına 3 hesabına 1 ine bloke konmuş diğerlerine konmamış neden bir diğer konu 6 ay geçti üzerinde n sizce diğeri’de yoldaki

 5. Errsen avatarı
  Errsen

  E haciz görünüyor üzerimde ama e devletten giriyorum gib e bakıyorum vergi numaradan da sorgulatiyorum borçlu görünmüyor um ama banka kredi başvurusu yaptığımda e haciz den dolayi red ediliyor ne yapmam gerekiyor

  1. Mert avatarı
   Mert

   Öncelikle bu hacize neden olan borcunuzu öğrenmelisiniz. Vergi borçları, yasa dışı para transferleri, yurt dışından kaçak bahis oynama ve ödeme alma gibi durumlarda hesaplarınıza haciz koyulabilir. Haciz olan banka hesabınızı öğrenerek banka çalışanları ile görüşebilirsiniz.

 6. Ahmet avatarı
  Ahmet

  Şüphesiz ki kötü bir durum ama en azından insanın bilgi sahibi olması ve ne durumda olduğunu görebilmesi adına hazırlanmış muhteşem bir yazı olmuş eline sağlık.

 7. polatemlak avatarı
  polatemlak

  hacizi sorguladık şimdi bunu nasıl kaldırabiliriz? 2 hesabımdada haciz uygulaması görünüyor.

  1. Mert avatarı
   Mert

   E-Haciz Nasıl Kaldırılır isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın