e-haciz nedir

E-Haciz, bir diğer adı ile Elektronik Haciz hakkında son zamanlarda bir çok söylenti var. Özellikle iş yeri sahiplerine vergi borçlarından dolayı uygulandığı iddia edilen e-haciz işlemi nedir? E-Haciz nedir? E-haciz kim tarafından yapılır, nasıl kaldırılır?

E-Haciz Nedir?

E-Haciz, bir diğer adı ile Elektronik Haciz, yalnızca devlete ait olan borcunuz yani vergi borçlarınızdan dolayı maaşınıza veya banka hesaplarınıza uygulanan bir haciz sistemidir. Altın, hisse senedi, para, fon gibi banka ortamında bulundurulan yatırımın elektronik ortamlarda el konulması anlamına gelmektedir.

Bunun yanı sıra maaşınıza gelebilecek haciz konusunda da bilgi alabilirsiniz. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda maaşınızın ne kadarlık bir kısmının haciz edilebileceğini öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz:

Tavsiye Bağlantı: Maaşa Ne Kadar Haciz Gelebilir?E-Haciz Süreci Nasıl İşlemektedir?

E-Haciz işlemi uygulanabilmesi için öncelikle vergi dairelerine vergi borcu olan vatandaşlara “6183 Sayılı Kanun”un 55. Maddesine göre “Amme alacağını vadesinde ödemeyenlere, 7 gün içinde borçlarını ödemeleri veya mal bildiriminde bulunmaları lüzumu bir “ödeme emri” ile tebliğ olunur….” içeriği ile bir bildiri gönderilir. Buna da e-tebligat adı verilir. Bazı durumlarda bu posta yolu ile gönderilebilir. Bu bildiri sonrası ödeme emriniz kesinleşmiş olur. Daha sonrasında ise VEDOP (Vergi Dairesi Otomasyon Programı) uygulamaları gereğince her vergi dairesi borçlu mükelleflerinin unvanı, adı soyadı, kamu borcunun türü, tutarı, yılı, vadesi, vb. bilgileri liste halinde elektronik ortalarda bağlı bulundukları Vergi Dairesi Başkanlıklarına bildirir. Vergi daireleri de bu bilgiler ışığında kendilerine bildirilmiş olan verileri direkt olarak Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğüne bildirirler. Bu aşamadan sonra da Gelir İdaresi kendilerine borçlu olan tüm mükelleflerini bankaların genel müdürlüklerine bildirir ve bu aşamada da günün herhangi bir saati kamu borcunuzdan dolayı banka hesaplarınıza veya maaşınıza e-haciz uygulanabilir. E-Haciz işlemi de burada başlamış olur.

Tavsiye Bağlantı: E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Hangi Mal Varlığına E-Haciz Uygulanır?

E-Haciz, bir diğer adı ile Elektronik Haciz, devlete olan herhangi bir borcunuzdan dolayı maaşınıza, banka hesaplarınıza, üzerinizdeki taşınmazlara, ev ve arabalarınıza direkt olarak elektronik ortam üzerinden haciz uygulaması yapabilmektedir. Elektronik ortamlarda kaydı tutulan ürünlerinize e haciz işlemi uygulanabilir. E-Haciz nedir konulu makalemiz hakkında bilgi alabilmek için yorum bölümlerini kullanabilirsiniz.


BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here