E-Haciz Nasıl Kaldırılır, E-Haciz Nedir?

e haciz nasıl kaldırılır

E-haciz nasıl kaldırılır sorusu özellikle 2019 yılından itibaren hayatımıza tam anlamıyla girmiş durumda. Vergi daireleri, SGK müdürlükleri borçlarını ödemeyen mükelleflerin hesabına elektronik haciz uygulamasını başlattığından beri herkesin aklında ortak bir soru oluştu; E Haciz nasıl kalkar? Elektronik haciz sadece banka hesaplarına değil, iki farklı haciz yöntemiyle de karşımıza çıkıyor. Bunlardan en yaygın uygulanan yöntem banka hesaplarına uygulanan yöntem olsa da, araçlara ve tapulara da haciz işlemi uygulanabiliyor. Bu haciz durumunu da aynı şekilde e-devlet üzerinden görüntülemek mümkün. Yine altta vereceğimiz yöntemler ile elektronik haciz türleri ve nasıl kaldırabileceğinize dair bazı taktikler vermeye çalışacağız.

E-Haciz Nedir?

E-Haciz, adından da anlaşılacağı üzere elektronik haciz anlamına geliyor. Daha çok devlete olan ve günü geçmiş borçlarınız için elektronik haciz uygulaması yapılıyor. Diğer resmi kurumlar da bu işlemlere başvurabiliyor olsa da, şimdilik halk arasında da görülen haciz türlerinin başını vergi ve SGK borçları çekiyor diyebiliriz.

E haciz kaldırma yöntemi yalnızca bireysel banka hesaplarına değil, ticari hesaplara da uygulanabiliyor. Ayrıca haciz işlemi sadece TL hesaplara değil, USD, EURO cinsi döviz hesaplarına, altın ve yatırım hesaplarına da uygulanabiliyor. Genel mantık olarak banka hesaplarına elektronik ortamlarda el konulması anlamı da taşıyor.

E-haciz ile ilgili kanun maddesi
6183 sayılı kanunun 62. maddesine eklenen hükme göre ve yine aynı kanunun 79. maddesi hükmü gereğince borçlu mükelleflerin banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz işlemidir. Paraya el konulmasa da, hesap işlemleri kısıtlanabiliyor.

İşlemler bu şekilde ilerliyor olsa da, aslında işin iç yüzü biraz daha farklı. Haciz dendiği zaman doğrudan paranın bloke olacağı anlamını çıkarıyor olmanız gayet normal. Fakat e-haciz uygulamasında banka hesabına uygulanan bloke sadece parayı kullanmanıza, çekmenize engel oluyor. Yani haczi uygulayan kurum parayı çekemiyor.

E-Haciz Olan Hesaptaki Para Ne Olur?

Hesabınıza elektronik haciz uygulanmışsa, bu durumda paranızı kullanamazsınız. Ancak ilk bölümde de ele aldığımız gibi, paranız halen daha sizindir. Burada amaç hesabınıza haciz işlemi uygulanarak borcunuzu ödemenizdir. Yani kurumlar hesabınızdaki paraya hiçbir şekilde müdahale edemez ve borç ödendikten sonra haciz kaldırılır. E-Haciz nasıl kaldırılır sorusunun aslında basit cevabını da bu şekilde vermiş sayılıyoruz.

E Haciz Nasıl Kaldırılır?

E haciz kaldırma işlemi tamamen borcun ödenip ödenmemesi ile ilgilidir. Banka hesaplarına uygulanan bir haciz işlemi olduğunu düşünüyorsanız, haczi koyan firma/kurum zaten e-devlet üzerinden de görüntülenecektir. Daha sonrasında bu firma ile görüşmeli, hacze mukabil tutarı öğrenmelisiniz. Basit yoldan cevap vermek gerekirse de, bu borcun ödenmemesi durumunda elektronik haciz işleminin devam edeceğini söylemek mümkün.

SGK E Haciz Nasıl Kaldırılır?

SGK e haciz uygulamasını yapan kurumlardan birisidir. SGK borcundan dolayı banka hesabınız bloke olmuşsa ilk yapmanız gereken SGK ile görüşmek olmalıdır. Daha sonrasında hacze mukabil tutar öğrenilerek ödeme yoluna başvurulmalıdır. Ödeme gücünüz bulunmuyorsa borcunuzu taksitlendirebilir, taksitlendirdikten hemen sonra borcun kalkması için ilgili kurumlara dilekçe verebilirsiniz.

Vergi Dairesi E Haciz Kaldırma

E haciz nasıl kaldırılır sorusuna sebep olan başlıca kurum aslında vergi daireleridir. Borçlarını ödemeyen vergi mükelleflerine defalarca elektronik ve fiziksel olarak tebligat gönderilir. Bu tebligatlar okunsa da, okunmasa da 15 gün içinde tebliğ edilmiş sayılacağından, aslında her türlü borcu kabul etmiş oluyorsunuz. Yine aynı şekilde e-devlet üzerinden gerekli sorgulamaları yaparak ödeme gücünüz bulunmuyorsa vergi dairelerinden mevcut borcunuzu taksitlendirebilirsiniz.

Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz

Eğer bankalarda hesabınız bulunmuyorsa veya başka sebeplerden dolayı araçlarınıza da elektronik haciz uygulaması yapılabiliyor. İlgili kurumlar bir veya birden fazla aracı olan mükelleflerinin borca karşılık gelebilecek araçlarına e haciz koyabiliyor. Yani sadece banka hesapları değil, arabalar da bu durumdan etkilenebiliyor. Sorgulamalar aynı sayfadan yapılabiliyor.

E-Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır?

E haciz işlemi genel hatları ile incelendiğinde, kişilerin borcunu ödemesine yönelik işlemler olarak kabul ediliyor. İlgili kurumlar, borç ödenmeden banka hesaplarına uygulanan haciz işlemini kaldırmıyor. Zaten hesaba uygulanan haciz işlemi, sadece borcu ödemeniz için bir teminat olarak kabul ediliyor. Banka hesabınız dışında kurumlara başka teminatlar da gösterebilirseniz, hesabınızdaki bloke kaldırılabilir.

Bu teminatlar ev, araba gibi taşınmazlar da dahil olmak üzere kabul edilebiliyor. Bu aşamada kurumlar borcu yapılandırıyor ve yapılandırma bitmese de teminat aldıkları için haciz işlemini durdurabiliyor. Fakat teminat gösterilmeden veya borç ödemesi yapılmadan e haciz kaldırma işlemi maalesef yapılamıyor. Tüm yöntemler dahil olmak üzere haciz öğrenme işlemlerinizi e haciz sorgulama isimli yazımızdan yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Şafak avatarı
  Şafak

  Merhaba ben emekliyim vergi dairesine borcum var yapılandırdim 2 3taksit ödedim ama sonra kaldı şimdi maaşıma e haciz koymuşlar vergi dairesinden. Bugün devlet destekli kredi kullandim para hesaba gedi ama kullanamiyorum nasıl kaldirabiliriz E hacizi acaba normalde emekli maşina haciz koyamaz diyebiliyorum

 2. Ruya avatarı
  Ruya

  2016 yılında ziraat bankasi hesabima öğrenimden dolayı bloke konmustu ben başka bi bankadan yeni hesap actim bu hesaba da para yatarsa bloke konurmu?

  1. Mert avatarı
   Mert

   Uygulanabilir fakat en sağlıklı bilgi müşteri hizmetlerinden alınabilir.

 3. Volkan avatarı
  Volkan

  Merhaba Vergi borcundan dolayı maaşıma bloke kondu fakat vergi dairesi ile görüştüm borcun yüzde otuzunu ödenmesi gerektiğini söylediler Bu da 8-9bin tutuyor bunu ödemeden bloke kalkmaz diyor herhangi bir yere itirazda bulunabilir miyiz Çünkü her ay yatan paranın hepsini el koyuyorlar mış böyle bir şey söz konusu mu

  1. Mert avatarı
   Mert

   Bu işlem e-haciz işlemi. Yani paranıza değil, banka hesabınıza uygulanıyor. Yani yatan paranın hepsine el koymuyor, sadece kullanmanıza engel oluyor diyebiliriz.

   Elbette farklı bir durum söz konusu ise belirtebilirseniz yardımcı olabiliriz.

   Ödeme yapmadan da haczin kaldırıldığına pek şahit olmadım.

   Kolay gelsin.

 4. Esra avatarı
  Esra

  Merhaba garanti bankası borcum yüzünden bütün banka kartlarıma bloke edildi borcu hemen ödedim bunun kalkması için ne yapmam lazım

 5. Kenan canik avatarı
  Kenan canik

  Merhaba vergi borclarimdan dolayi butun hesaplarima ehaciz konmus maas hesabina maas yattiginda nasil %25ini almasi konusunda itiraz edebilirim acaba

  1. Mert avatarı
   Mert

   Borcu ödemeden haciz kaldırılmıyor.

 6. iskender avatarı
  iskender

  Slm mert bey benim 3 bankaya borcum var ve maaştan hacizim faizini ödüyorum bundan nasıl düzeltirim bilmiyorum ödeme düzeni bir yol gösterirsiniz teşekkür ederim.

 7. Ali avatarı
  Ali

  Benim vergi borcum var banka e haciz koydu bakıyem bloke edildi bu parayı vergi dairesi borcumu alıyormu bankadan yoksa gidip ödeme yapmamızmı gerekiyor birde trafik cezalarına da e havuz uygulanıyormu

 8. cafer avatarı
  cafer

  vergi dairesi öğrenim kredisi borcundan dolayı banka hesabıma e haciz uygulamış bu borcu ödedim fakat başka vergi borçlarım var ve şuan için ödeyecek gücüm yok hesabımda da bir miktar param var ve paraya ihtiyacım var bu durumda e haczi kaldırmak mümkün mü

Yorum yapın