e-Devlet Kredi Notu Sorgulama (ÜCRETSİZ!)

e-Devlet Kredi notu Sorgulama

E-Devlet uygulamasına gelen yeni özellik sayesinde, artık kredi notu sorgulama, çek bilgileri ve limit risk bilgilerinizi ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz. E Devlet ücretsiz kredi notu sorgulama işlemi sayesinde, ayda 1 sefer olmak üzere SMS veya mail alarak kredi notunuzu, güncel limit bilgilerinizi ve risk raporunuzu ücretsiz olarak talep edebilirsiniz. CB yardımcısı Fuat Oktay’ın yaptığı açıklamada, 14 Mart 2019 tarihinden itibaren yapılacak sorgulamalar E-Devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aracılığı ile ücretsiz olarak yapılabilecek! Peki e-Devlet üzerinden kredi notu sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet ücretsiz kredi notu sorgulama işlemleri 2019 için aşağıda sunulmuştur.

e Devlet Kredi Notu Sorgulama 2019

Kredi notu, bankalar üzerinde yaptığımız tüm işlemler için sicilimizi belirleyen bir not sistemidir. Kredi notu sayesinde bankalar, kredi vereceği kişilerin değerlendirmesini daha hızlı yapmaktadır. Bankalarda yaptığınız olumlu veya olumsuz tüm işlemler kayıt altında tutularak belirli bir not verilir, bu not da tüm bankalara iletilerek sizlerin sicili belirlenmiş olur. Bazı durumlarda ise, kredi veya kredi kartı başvurusu yaparken kredi notunu öğrenmek isteyebilirsiniz. 2019 yılında yürürlüğe giren bu sistem sayesinde artık kredi notunu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.Daha öncesinde Findeks tarafından sağlanan kredi notu sistemi, halen daha Findeks üzerinden de kullanılabilir durumda. e Devlet kredi notu sorgulama işlemi ise 2019 yılında halka ücretsiz olarak sunulmuş olup, ayda yalnızca 1 kez kredi notu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Findeks de ise sorgulama ücretli olup, dilediğiniz kadar sorgulama yapabilirsiniz. Peki ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Tavsiye Bağlantı: Kredi Notu

Ücretsiz e-Devlet Kredi Notu Sorgulama 2019

ücretsiz kredi notu sorgulama

e-Devlet kredi notu sorgulama işlemi, çıktığı günden beri aslına bakarsanız yanlış yorumlanmaktadır. E Devlet üzerinden yaptığınız kredi notu sorgulama işlemi, daha çok risk bilgileri içermektedir. Kredi notu bilgisi yer almasa da, bankalar arasındaki risk raporunuzu öğrenebilir ve limit bilgilerinizi görebilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için;

  • e-Devlet hesabınızın olması,
  • Hesabınızda e-posta ve cep telefonu bilgilerinizin onaylı olması,

gerekmektedir. Bu kriterleri yerine getiriyorsanız e-Devlet bağlantısına tıklayarak anında risk raporu bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Ancak bu rapor, anlaşılması zor ve kredi notunu içermeyen bir rapor olarak sunulmaktadır. Bu sebeple kredi notunuzu öğrenebilmek için yine Findeks.com üzerinden bir rapor ediniyor olmalısınız.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Olur?

Aslına bakarsanız internet üzerinden kredi notunu ücretsiz sorgulamak için yöntemler mevcut değil. Kişisel bilgilerinize ulaşarak sizlerin bilgilerini ele geçirmeye çalışan bazı internet siteleri kredi notunu sorgulayacağını söyleyerek TC kimlik gibi bilgilerinizi alabiliyor. Bu gibi internet sitelerine güvenmemeli, kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmamalısınız.

Çalıştığınız bir bankanın şubesine giderek, kredi çekmek istediğinizi söyleyebilir, başvuru sırasında da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız olmadan kredi başvurusu yapmak da kredi notunu düşüreceğinden, onaylanmayacağını düşündüğünüz ve ihtiyacınız dışındaki başvuruları gerçekleştirmemelisiniz. Başvuru sayısı fazla olanlara kredi veren bankaları öğrenmek için de alttaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Başvuru sayısı fazla olanlara kredi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın