Döviz Yatırımı

Döviz, yabancı para birimlerine verilen isimdir. Ülkemizin yapmış olduğu yurtdışı alışverişleri ve gerçekleştirilen tüm ticaretler, ticaret yapılan ülkenin para birimi yani dövizleri ile gerçekleştirilir. Hal böyle olunca bu ticaretlerde kur değişimlerinden dolayı kar ve zarar oranları da belirlenir. Yani zarar etme olasılığı da ortaya çıkmış olur. Ancak biz bu durumun yatırım ve kâr bölümlerine odaklanacağız. Kaldı ki döviz, yatırım olarak çok sık tercih edilen bir yöntemdir. Peki Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

Eskiden döviz bürolarından yürüyen bu işlemler, teknolojik gelişmeler ile beraber cep telefonlarımıza kadar girdi. Herhangi bir döviz bürosuna gitmeden, internet bankacılığı üzerinden direk olarak döviz işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Bankamızın resmi uygulamaları üzerinden yapacağınız döviz işlemlerinde de dolandırılma ihtimalinizin gerçekten çok düşük olduğu da kesindir. Farklı ve bilmediğiniz site ve uygulamalardan işlem yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Döviz Nedir?

Kısaca Döviz, ülkemizin dışında kullanılan para birimlerine verilen addır. En doğru ve en basit açıklaması budur. Bu durumu genele yaymak gerekirse, nakde çevirilebilir olan enstrümanlar döviz olarak sayılır. Bu enstrümanlar; sigorta poliçeleri, çekler, hisse senedi, tahvil ve bono gibi sıralanabilir.

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

Döviz Yatırımı, para birimlerinin üzerinden pariteler şeklinde gerçekleştirilir. Dünya genelindeki para birimleri; majör, minör ve egzotik olmak üzere likit artışlarına göre 3 farklı grupta incelenir. Amerikan doları, Euro, İngiliz sterlini, Japon yeni, Avustralya doları, Kanada doları ve İsviçre frangı para birimleri hem ticari hemde yatırım faaliyetleri alanında kullanıldıkları için majör para birimlerindendir. Bu birimlerin dışındakiler ise minör ve egzotik birimlerdir. Ülkemizde kullanılan TL, minör grubunun içerisinde yer alan ve genelde majör dövizler ile oluşturulan paritelerle işlem görür.

Parite kavramı ise, iki farklı döviz biriminin birbirine olan karşılığını ifade etmekte. Örneğin USD/TRY paritesinde Amerikan dolarının, Türk lirasına olan değeri sorgulanırken; TRY/USD döviz çiftinde TL’nin dolar karşılığı hesaplanmaktadır. Genelde daha çok fiyatların belirlenmesinde majör birimleri esas alınır. Bu sebeple döviz yatırımcılarının dikkat etmesi gereken püf nokta paritenin içerisinde yer alan para birimini etkileyen durumlardır. Çünkü döviz kurlarında yaşanan değişim ve iniş çıkışlar sonucunda kar veya zarar edilir. Doğru adımlar atabilmemiz içinse gelecekte karşımıza çıkabilecek fiyat değişimlerini önceden kestirmemiz gerkekiyor.

Bu sebeplerle yatırım yapacağınız dövizi iyi tanımalı ve en önemlisi iyi takip etmelisiniz. Ülkesindeki güncel olayları ve gelişmeleri takip etmeli, bunların para piyasalarına yansıyıp yansımayacağını iyi analiz etmelisiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin