Dosya Masrafsız Kredi

Dosya Masrafsız Kredi, dosya masrafı almayan bankalar, dosya masrafsız kredi veren bankalar, dosya masrafı almadan kredi veren bankalar hangileridir ve dosya masrafsız krediler hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Kredi başvurularında, kredilerin onaylanması halinde para hesabınıza aktarılırken çekmiş olduğunuz kredi tutarı üzerinden dosya masrafı düşülerek banka bir hizmet bedeli tahsil etmektedir. 2014 yılına kadar bu işlemler herhangi bir yasa ile bağlanmamış olsa da, bu durum 2014 yılında yargı yoluna götürülerek yasal hale getirilmiş ve bankalar tarafından Finansman Tahsis Ücreti adı verilmiştir. Halk arasında her ne kadar dosya masrafı olarak bilinse de güncel adı Finansman Tahsis Ücretidir. Peki bu ücret olmadan kredi kullanabilir miyim? Dosya masrafı olmadan kredi veren bankalar hangileridir?

Kredilerde Dosya Masrafı Nedir?

Dosya Masrafı, 2014 yılında çıkan bir yargı kararı ile “Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” uyarınca kredi kullandırırken bankaların müşterilerinden tahsil ettiği bir ücrettir. Yasal yollardan bağlanmadan önce Dosya Masrafı olarak bilinen bu ücretler, yasal yaptırımlardan sonra yerini Finansman Tahsis Ücreti olarak değiştirse de halk tarafından halen daha Dosya Masrafı olarak anılmaktadır. Bankalar tüketicilerden kredi tutarının en fazla binde beşi kadar Dosya Masrafı tahsil edebilmektedir. Basit hesaplamalar yaparak bunun üzerine denk gelen kısımlara itiraz etme hakkına sahip olduğunuzu da unutmamalısınız.Bu ücretler tüm bankalarda mevcuttur. Yapılan bazı kampanyalar dışında dosya masrafı olmayan kredi çeşidi yoktur diyebiliriz. Ancak bu yazımızda da sizlere dosya masrafı olmadan kredi veren bankaları listeleyecek ve dosya masrafından kaçınmanızı sağlayacağız. Bunun dışında sigorta, kasko gibi ücretler dosya masrafının dışında kalacağı için bu tutar içerisine dahil olmadığını da hatırlatmakta fayda var.

Dosya Masrafı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Dosya masrafı hesaplaması aşağıdaki tabloda örnek olarak gösterilmiştir. Dosya masrafı, kredi tutarının en fazla binde 5’i kadar olabilir ve bunun dışına çıkılamaz. Basit bir hesap ile kredilerden ne kadar dosya masrafı alınabileceğini kolayca anlayabilirsiniz.

Toplam Kredi TutarıAlınacak Dosya Masrafı
20.000 TL100 TL
100.000 TL500 TL
200.000 TL1.000 TL

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Dosya masrafının ne olduğunu genel olarak anlatabildiysek, şimdi sıra geldi bu ücreti almadan kredi veren bankaları açıklamaya. Dosya masrafsız krediler her bankada olacak diye bir kural yoktur. Ama çoğu banka da bu tarz kampanyalar yaparak müşteri çekmeye çalışacağı için kredi başvurusu yapmadan önce bankanıza sorabilir ve dosya masrafı olmayan kredilere de yönelebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta ise dosya masrafı almamak için ek ücretler uygulanmamasıdır. Peki bu bankalar hangileridir?

Enpara Dosya Masrafsız Kredi

Enpara, QNB Finansbank çatısı altında şubesiz bankacılık hizmeti veren bir bankadır ve çoğu işlemlerde de masraf ve kesinti yapmamaktadır. Enpara kullanarak bir çok bankacılık masrafından muaf kalacağınızı hatırlatmakta fayda var. Enpara, hesap işletim ücreti, havale ve eft ücretinin yanı sıra sizlere dosya masrafsız kredi kullanma imkanı da tanıyor. Ayrıca Enpara ‘da hesap açmak için herhangi bir yere gitmeye gerek kalmadan, banka çalışanlarının sizin bulunduğunuz konuma gelerek hesap açmasını da talep edebiliyorsunuz.

Dosya Masrafsız Kredi

Tavsiye Makale: Enpara Nedir?

Enpara.com üzerinden minimum 1.000, maksimum 50.000 TL’lik kredinizi 36 ay vade ile anında kullanabilir ve işlemlerinizi hemen başlatabilirsiniz. Enpara dijital bir banka olduğu için para anında hesabınıza geçecek ve ATM’den çekebileceksiniz. Faiz oranları seçmek istediğiniz vadeye göre değişiklik göstereceği için ortalama %2,49 olarak belirlenecektir. Aşağıdaki tablodan detaylı bilgi alabilir ve internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

*Tabloda yansıtılan veriler 10.000 TL’lik kredi için geçerlidir. 

VADETAKSİT TUTARIMASRAF
12 AY1.006.78 TL0 TL
24 AY591,24 TL0 TL
36 AY457.22 TL0 TL

CEPTETEB Dosya Masrafsız Kredi

Aynı Enpara da olduğu gibi, CEPTETEB ile de şubeye gerek kalmadan masrafsız kredinizi kullanabilirsiniz. CEPTETEB %2,40 faiz oranları ile sıfır masraflı krediyi müşterilerine sunuyor. Aynı şekilde bu krediye de internet üzerinden online olarak başvuru yapabilir ve paranın hemen hesabınıza geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için de Cepteteb internet sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Dosya Masrafsız Kredi

CEPTETEB üzerinden kredi kullanmadan önce aşağıda paylaşmış olduğumuz tabloyu detaylı olarak inceleyebilir ve size en uygun kredi seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Aynı zamanda farklı kredi tutarları içinde dosya masrafsız kredi başvurusu yapmadan önce internet sitesinden hesaplamalar yapabilirsiniz.

Dosya Masrafsız Kredi

Masrafsız Kredi Sağlayan Bankalar

Dosya masrafsız kredi kullanabilmek için 2 farklı dijital bankayı sizler için sunduk. Aynı zamanda yalnızca kredi değil, bankalar sağlamış oldukları tüm ürünlerde müşterilerinden herhangi bir masraf almamaktadır. Bu sayede de tüm bankacılık işlemlerinizi ekstra bir ücret ödemenize gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. Peki diğer bankalar hangileridir? Farklı bankalardan da dosya masrafsız kredi kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. Diğer bankalar da aynı bu bankalar gibi müşterilerine dosya masrafsız kredi imkanı sağlamaktadır. Bazı kampanyalar düzenleyerek çeşitli bilgiler dahilinde bu kredi seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ancak bu bankalar, dosya masrafı almamak için çeşitli kriterleri de sizlerin önüne serebilir. Bunlardan bazıları sigorta, hayat sigortası, vade seçenekleri olarak da değişiklik gösterebilir. Güncel olarak dosya masrafsız kredi sağlayan bankalar ise şunlardır;

  • Ziraat Bankası,
  • HalkBank,
  • ŞekerBank,
  • Fibabanka.

Yukarıdaki bankaları da tercih ederek dosya masrafsız kredi kullanabilirsiniz. Bu bankaların faiz oranları ise aşağıda verilmiştir. Size uygun gelen kredi seçeneğine başvuru yapabilmek için ise müşteri hizmetlerini arayabilir, size en yakın banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

  • Ziraat Bankası, 1.34 faiz oranı ile.
  • HalkBank, 1.35 faiz oranı ile.
  • ŞekerBank, 1.40 faiz oranı ile.
  • Fibababanka ise 1.50 faiz oranı ile kredi imkanı sağlamaktadır.

Tavsiye Makale: Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

1 Yorum

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin