Devlet Bankaları

Devlet bankaları, Türkiye’de devlet bünyesinde hizmet veren ve halk arasında da Kamu Bankaları olarak adlandırılan bankalardır. Bu bankalar, tamamen devlet sermayesi ile kurulmuş ve yönetimi de devlet tarafından yapılan bankalar olarak karşımıza çıkıyor. Bankalar hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip. Hepimiz gün içinde, ay içinde ve yıl içinde birçok işlemimizi banka üzerinden hallediyoruz. En basitinden maaşımızı banka aracılığı ile alıyoruz. Dolayısıyla her birimizin en az bir tane bankada bir adet banka hesabı var. Hizmet aldığımız bu bankalar özel sermayeli ve devlet bankası olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Peki Türkiye’deki kamu bankaları hangileridir?

Çevremize baktığımızda birçok banka bulunduğunu görmek mümkün ve bu bankaların sayısı da her geçen gün artıyor. Dolayısıyla hangi bankaların devlete hangi bankaların özel sektöre ait olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Genelde devlet bankaları kişilere daha fazla güvence vaat etmekte. Müşteriler arasında bu bankaların daha güvenilir olduğu gibi yaygın bir düşünce var. Bu yüzden bu yazımızda size devlet bankalarının hangileri olduğundan bahsetmek istiyoruz.

Kamu Bankaları Hangileri?

Türkiye’de faaliyette olan birçok banka bulunuyor. Bu bankaların bir kısmı devlete ait bankalar iken bir kısmı da özel sermaye ile kurulmuş; özel işletmelere, firmalara ya da ortaklara ait bankalar. Bir de faizsiz kredi imkanı sunan katılım bankaları mevcut. Bu bankaların hemen hepsi de kişilere araç, İhtiyaç ve konut olmak üzere birçok kredi imkanı sunuyor. Bunun yanında kredi ve banka kartı ile ödemeleri daha kolay bir hale getiriyorlar.

Fatura ödeme, borç yapılandırma, para gönderme gibi birçok işlem de bankalar aracılığı ile yapılıyor. Bankalar arasında sunulan hizmetler, kredi vadeleri ve faiz oranları birbirine göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden müşteriler de genelde en iyi imkanları sunan bankalardan hizmet almayı tercih ediyor. Bankalar kıyaslandığında devlet bankalarının daha uygun faiz oranları ve daha kolay ödeme imkanları sunduğu görülmekte.

Bu yüzden devlet bankalarının hangisi olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

Türkiye’deki Devlet Bankaları

T.C. Ziraat BankasıTarım ve Hayvancılık
HalkbankEsnaf ve Kobi
VakıfBankTüm sektörler ve bankacılık işlemleri

Devlete Ait Katılım Bankaları

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

Türkiye’deki Tüm Kamu Bankaları

 • T.C. Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıfbank
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Halkbank
 • Emlak Bank
 • Türkiye Kalkınma Bankası
 • İller Bankası
 • Adabank
 • Birleşik Fon Bankası
 • Türk Eximbank

Devlet Bankaları ve Faaliyet Alanları

Devlete ait bankalar kamu bankaları ya da kamusal sermayeli bankalar olarak da adlandırılabilir. Bu bankaların tamamı devlete ait değildir. Banka hisselerinin belli bir oranı halka açıktır. Türkiye’de 6 tane devlet bankası bulunuyor. Ayrıca iki tane de devlet katılım bankası yer alıyor.

Devlet bankaları arasında en çok bilinen banka Ziraat Bankası. Bu banka genelde çiftçiyi desteklemek, düşük gelirli kişilere kredi vermek ve hayvan kredisi gibi imkanları ile tanıyor. Zaten isminden de anlaşılacağı üzere banka ilk olarak zirai kredileri ile ünlenmiş durumda. Kredi faiz oranları da oldukça makul. Bankanın tamamı başbakanlığa ait.

İkinci devlet bankası Halk Bankası. Banka genelde esnafa ve KOBİlere devlet destekli hibe ve faizsiz kredi imkanları tanıması ile biliniyor. Devlete ait çok sayıda gayrimenkul satışı ve TOKİ faaliyetleri bu banka aracılığı ile yürütülüyor. Bankanın %40 9 hissesi halka; %50.1 hissesi ise başbakanlığa ait.

Üçüncü devlet bankası Türkiye Vakıflar Bankası. Bu devlet bankasının %58 hissesi başbakanlığa ait iken %25 oranı ise halka açık. Geriye kalan % 17 ise vakıflara ait.

Hangi Bankalar Kamu Bankasıdır?

Pek bilinmese de Türkiye Kalkınma Bankası; Türk Eximbank ve İller Bankası da Türkiye’de faaliyet gösteren kamu bankaları arasında. Ayrıca katılım bankaları da kamu bankaları başlığı altında değerlendirilebilir. Bu bankalar devlet destekli olarak kurulmuş olup İslami şartlara uygun bir şekilde faizsiz kredi imkanı sunmaktalar.

Özel şahıslara ait olan katılım bankaları da mevcut ama Türkiye’de faaliyet gösteren 2 adet devlete ait Katılım Bankası bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Ziraat Katılım Bankası; diğeri ise Vakıflar Katılım Bankası. Bu bankalar müşterilere herhangi bir tereddütte kalmalarına engel olacak şekilde dini hükümlere uygun bir biçimde bankacılık hizmetleri vaat ediyor.

Kamu Bankaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Devlet bankaları hangileri?

Türkiye’de hizmet veren devlet bankaları; Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Halkbank, VakıfBank, Vakıf Katılım Bankası olarak karşımıza çıkıyor. Bunların haricinde Emlak Bank, İller Bankası, Türk Exim Bank, Ada Bank ve Türkiye Kalkınma Bankası da devlet bünyesinde hizmet veren bankalarımız arasındadır.

Devlete ait kaç banka var?

Devlete ait 11 banka bulunmaktadır. Bunlardan 3’ü mevduat bankası, 2’si katılım bankası olarak hizmet vermektedir. Halka açık olan Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank’tır.

Halkbank devlet bankası mıdır?

Halkbank, devlet sermayesi ile kurulmuş bir kamu bankasıdır. Yönetimi Türkiye Cumhuriyeti devletine aittir.

VakıfBank devlet bankası mı özel banka mı?

VakıfBank da devlet bankası olarak hizmet vermektedir.

Akbank devlet bankası mıdır?

Akbank özel bankalar arasında yer almaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi alabilmek için dilerseniz Akbank Kimin isimli yazıya göz atabilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin