CVV Kodu Nedir, CVV Kodu Nerede Yazar? (Güvenlik Kodu)

cvv kodu nedir

CVV kodu nedir diyorsanız, doğru yerdesiniz! CVV, banka kartları ve kredi kartı markalarının kendi içinde farklı farklı isimler verdiği kredi kartı güvenlik ve bilgi doğrulama kodudur. CVV kodu girilmeden herhangi bir internet alışverişi yapmak da mümkün değildir. Sadece CVV kodu değil, diğer bilgilerin de eksik ve hatalı girilmesi durumunda hata vermesi muhtemeldir. Bunun için alışveriş yaparken kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu yani CVV tamamen doğru ve uyumlu yazılmalıdır. Bu sayede banka tüm bilgileri karşılaştırarak kredi kartının doğrulamasını yapar ve 3D Security adı altında tarafınıza SMS göndererek alışverişin tamamlanmasını sağlar. Peki CVV nerede yazar?

CVV Kodu Nedir?

CVV kodu, bir diğer adıyla güvenlik kodudur. Card Validation Value kelimesinin kısa hali olup, Kart Doğrulama Kodu türkçeye çevirilmiş halidir. Bankalar, bazı doğrulamalar yaparken “Kredi kartınızın arkasında yer alan güvenlik kodunun son 3 rakamı” gibi bir tabir kullanır. Burada yer alan rakamların son 3 hanesi güvenlik kodu yani CVV olarak karşımıza çıkıyor.

Bildiğiniz üzere bazı banka kartları üzerinde Mastercard, Visa gibi markalar görüyoruz. Bu markalar da kendi içlerinde CVV kodunu farklı farklı isimlendirebiliyor. Bu isimler farklı olsa da genel olarak bu kod evrensel olup, her kart üzerinde aynı yerde yer almaktadır.

Markaların verdiği isimler şöyle;

  • Mastercard: CVC
  • Visa: CVV
  • American Express: CID

Bankalar ve kredi kartı markaları bu koda kendi içlerinde farklı farklı isimler vermiş olsa da aslında bizler genelde hangi marka kredi kartını kullanıyor olursak olalım bu koda CVV diyoruz. Türkiye’de yaygın olarak da Güvenlik Kodu olarak kullanılıyor.

CVV Kodu Nerede Yazar?

CVV kodu nedir sorusuna yanıt bulduktan hemen sonra sıra geldi CVV kodunun nerede yazdığı konusunda yardımcı olmaya. Kredi kartı üzerinde yer alan tüm bilgiler, evrensel olarak belirlenmiş olup bankadan bankaya farklılık göstermez. Kart numarası, CVV, son kullanma tarihi ve marka logosu her tip kredi kartında aynı yerde yer almaktadır.

Kart üzerinde yer alan numaralar şunlardır;

Güvenlik kodu yani CVV kodu kredi kartının arka yüzünde imza şeridinde yer alan numaraların son 3 hanesidir ve bu son 3 rakam ayrı olarak yazılmıştır. Alışveriş yaparken sizden istenilen güvenlik kodu burada yer alan son 3 hanedir.

Elbette kredi kartı şifresi, kart numarası gibi bilgiler kesinlikle 3. şahıslarla paylaşılmamalıdır. Bu bilgiler başka kişilerin eline geçerek kullanıldığında çok uzun bir iptal süreci sizleri bekliyor olacak.

CVV Kodu Ziraat Genç Kart

Ziraat Bankası genç kart, üniversite öğrencileri tarafından yaygın olarak kullanılan bir kredi kartı. Bu kredi kartı isterseniz özelliği sonradan açılabilir şekilde 2 kart bir arada olarak gönderiliyor ve hem kredi hem de banka kartı olarak kullanılabiliyor.

CVV Kodu Ziraat Genç Kart

2 kart bir arada olduğu için de arka yüzünde normalden farklı olarak 2 farklı CVC kodu yer alıyor. Bu kod banka ve kredi kartı numarası için farklı olacağı için, arka yüzünde ayrı ayrı belirtiliyor. Bir üstte verdiğimiz görsele bakarak da Ziraat genç kart CVV kodu görebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın