Çek Kırdırma

Çek kırdırma veya diğer bir adıyla çek bozdurma işlemi, herkes tarafından merak edilen ve özellikle de ödemelerini çek karşılığında alan firmalar tarafından çok merak edilen konuların başına geliyor. Çek, bankaların sunmuş olduğu ödeme hizmetlerinden bir tanesidir. Üzerine yazılı tutar, beyan edilen tarihte bankaya ödenir ve bu işlem karşılığında alacaklı kişi, ilgili tutarı yine ilgili bankalardan tahsil eder. Çek bozdurma komisyon oranları da yine merak ettiğini konuların başında geliyor. Bankadan çek kırma gibi yöntemlerle birlikte tüm işlemleri detaylı olarak anlatacağımız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Çek her ne kadar modası geçmiş gibi görünse de hala birçok kişi tarafından kullanılan bir para ödeme yöntemidir. Özellikle söz konusu ticaret olduğunda halen daha kişiler daha iyi bir ödeme alternatifi bulamamışlardır. Haliyle bu durum da çek kırdırma nasıl yapılır sorusunu akıllara getirmektedir. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki çek kırdırma işlemleri bankalar aracılığıyla ya da bankaların kontrol ettiği faktoring firmaları ile yapılmaktadır.

Çekin karşılıksız çıkması hem çek yazan kişiyi hem de alacaklı kişiyi oldukça zor durumda bırakmaktadır. Ayrıca böyle durumlar hukuksal problemleri de beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla çek kırdırmak aslında son derece önemli bir husustur. Bu yazıda nasıl çek kırdırabileceğinizi, bu işlemleri nasıl yapacağınızı adım adım tartışacağız.

Çek Cirolama Nedir?

Eğer çek kırdırma işleminden söz ediyorsak çek cirolama bu konuda en çok merak edilen etkenlerin başında gelmektedir. Çek cirolamayı şu şekilde özetleyebiliriz: Örneğin A kişisinden size borcu olduğu için bir çek almışsınızdır. Daha sonra bu çeki sizin borçlu olduğunuz B kişisine verebilirsiniz. Normalde çek kırdırma işlemi ile ödemeniz gerekecek olan komisyon ödemeden çek cirolama sayesinde hem alacak hem de verecek işlemlerinizi halletmiş olursunuz. Sonuç olarak birçok kişi çek kırdırmak yerine öncelikle çek cirolama üzerine düşünmektedir. Çünkü bu çok daha az uğraş verici; çok daha pratik bir işlemdir. 

Çek bozdurma işlemi konusunda bilgi sahibi değilseniz, ilk olarak bu yöntemi kullanmanızda fayda görüyoruz. Çek kırma yöntemlerine göre daha zahmetsiz olduğundan, bu yöntem işi bilmeyen kişiler tarafından daha uygun kabul edilecektir.

Çek Kırdırma Nedir?

Normal şartlarda çeklerde herhangi bir vade tarihi bulunmamaktadır. Ancak çeki veren ve çekin verildiği kişi arasında belirli bir güven temeli bulunması gerekir. Dolayısıyla çeki veren kişi çeki ödemek için vadettiği tarihte çeki ödeyecektir. Çekin verildiği kişi ise karşı tarafın kendisine belirttiği tarihte çeki bozdurmalıdır. Aksi takdirde banka hesaplarında hazırlıksız ödeme sebebiyle birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak bazı durumlarda çekin vade tarihinden daha önce bozulması gerekir. Bu işleme çek kırdırma adı verilmektedir.

Çekin üzerinde yer alan bilgiler; 

  • Banka
  • Ödeme tarihi
  • Tutar
  • Alacaklı firma
  • Ödeme yapacak firma

Kişi banka ya da banka tarafından onaylı faktoring şirketine giderek çekinizi bozdurabilirsiniz. Elbette bu durumda banka ya da faktoring firması çek bozdurma işlemi sebebiyle komisyon alacaktır. Komisyon oranı için belli bir oran vermek doğru olmaz. Bu oranı etkileyen birçok faktör mevcuttur. Bu faktörler arasında çeki yazan kişinin çeki ne zaman ödeyeceği, çekin değerinin ne olduğu ve çeki düzenleyen kişinin kredi notu önem arz etmektedir. Ama çek kırdırma komisyonunun %10 ila %30 arasında değiştiğini söyleyebiliriz. 

Çek Bozdurma Nasıl Yapılır?

Çek kırdırma işlemi için çeki bir faktoring firmasına ya da bankaya götürürsünüz. Firma komisyon oranını belirlemek için çeki düzenleyen kişinin kredi notunu, kredi geçmişini, kredi raporunu sorgular. Kişinin özelliklerine göre çekin kırılması durumunda ne denli bir risk alındığının hesabı yapılır ve bir komisyon teklif edilir. Teklif edilen komisyonun çek hamili tarafından kabul edilmesi durumunda çek faktoring şirketi ya da banka tarafından ciro edilir. Çek ciro edildikten sonra çek bedeli üzerinden komisyon oranı alınıp geri kalan tutar nakit olarak kişiye ödenir. Eğer çek kırdırmak istiyorsanız en iyi komisyon oranı için olabildiğince çok şirketle ya da banka ile görüşmeniz önerilmektedir.

Aynı kredi notu, ödeme geçmişi ya da çek tutarı ile bir banka daha az komisyon teklif ederken bir diğeri daha çok teklif edebilmektedir. Dolayısıyla olabildiğince karlı bir işlem yapmak istediğiniz için alternatifleri değerlendirmelisiniz. Ayrıca eğer çek kırdırma işlemi çok acil gerekli değilse her türlü durumda çek cirolamayı tercih etmenizi öneririz. Böylece komisyon ödemek zorunda kalmadan sahip olduğunuz çekleri çok daha iyi değerlendirebilirsiniz. 

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin