Borç Para Veren Hayırseverler (Vakıflar, Dernekler)

Borç Para Veren Hayırseverler

Borç para veren hayırseverler var mıdır? Günlük hayatın koşuşturmacası arasında hemen herkes zaman zaman borç paraya ihtiyaç duyabilir. Eğer düzenli bir geliriniz yoksa ya da daha önce bankalardan borç alıp ödeyememişseniz kredi çekmek bu durumda çözüm olmayacaktır. Özellikle de ihtiyacınız olan para yüksek miktarlarda ise, kredi kurumları ve bankalar zaten size borç para vermeye pek yanaşmaz. Bu durumda alternatif yollar aramak gayet normaldir. Borç veren hayırseverler sayesinde, ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde anlatarak ihtiyacınız olan parayı borç olarak alabilirsiniz. Sonrasında maddi durumunuz düzeldiğinde aynı şekilde borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ancak bu hayırseverleri nasıl bulacaksınız? Ulaşmak kolay mıdır, para verirken ne gibi şartlar ararlar?

Borç Para Veren Hayırseverler

Eğer şirketiniz, vakfınız, derneğiniz için paraya ihtiyacınız varsa, finansal borç araması yapmadan önce, kuruluşunuzun vergi dairesinden gelen ilgili onayları aldığından emin olmalısınız. Ayrıca kişisel olarak da para alıyorsanız, öncelikle ödeme gücünüzü de belirlemelisiniz. Keza ödeme gücünüzden çok daha fazla borcun altına girerseniz maalesef bu durumda yine aynı çıkmazın içine sürüklenebilirsiniz.Tavsiye Edilen Makale: Senetle Kredi !!!

Bunun için de doğru kararlar vermeli, hesabınızı iyi yapmalısınız. Tam olarak ihtiyacınız nedir, öncelikle bunu belirlemelisiniz. Eğer ihtiyacınızdan fazlasını alabiliyorsanız, yine de buna el uzatmamalısınız. Tam ihtiyacınız neyse onu almalı, ihtiyacınızı görüp ödemelerinizi de düzenli olarak yapmaya dikkat etmelisiniz. Peki borç veren hayırseverler var mıdır?

Borç Veren Hayırseverler (Vakıflar, Dernekler)

Projenizi veya nakit ihtiyacınızı finanse edebilecek vakıfların kısa bir listesini yapın. Maddi olarak kişileri, fikirleri ve projeleri destekleyen yüzlerce oluşum vardır. Hatta sadece Türkiye’den değil, tüm Dünya’dan hayırseverleri bulma şansına bile sahipsiniz. Bu kişi ya da oluşumlarla irtibata geçerek kendinizi, çalışmalarınızı ve ihtiyaçlarınızı anlatabilirsiniz. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi öncelikle ihtiyacınızı belirlemelisiniz.

Eğer bir proje veya iş için yatırımcı arıyorsanız, dernekler ve vakıflar yerine daha çok bireysel kişilere yönelmelisiniz. Halk arasında melek yatırımcı olarak da adlandırılan kişiler büyük veya küçük çaplı projelere destek olarak kalkınmalarını sağlamaktalar.

Vakıf ve Derneklere Başvuru Gönderin

Kurallarına uyduğunuzdan emin olarak her bir kuruma ve kişiye ayrı ayrı başvurun. Son bir başvuru taslağınız olduğunda, başvurunuzla ilgili görüşmek üzere ilgili kurumu aramak yararlı olabilir. Kurumu aradığınızda ya da mail attığınızda beklediğiniz şekilde ilgili bir geri dönüş alamayabilirsiniz. Böyle durumda direkt olarak borç veren hayırsever kişiye ulaşmayı deneyebilirsiniz. Seçtiğiniz kişinin iletişim bilgilerini internette bulmanız zor olabilir. Ancak iş mailine bile durumunuzu açıklayan bir mail atsanız, göreceğinden emin olabilirsiniz. Durumunuz ilgisini çeker ve size yardımcı olmak isterse geri dönüş sağlayacaktır. Ancak cevap alamadığınızda kişileri taciz edercesine rahatsız etmemelisiniz.

Borç Para Veren Hayırseverler

Kar amacı gütmeyen işletmeler genellikle hayırsever fonlara erişememektedir, çünkü hayırsever kişiler ve vakıflar yalnızca hayır işlerini finanse etmek için kanunla sınırlandırılmıştır. Kar amacı gütmeyen bir işletme için finansman arıyorsanız, devlet teşvikleri ve yardım programlarını takip etmenizi öneririz.

Kişisel Finansman Sağlayan Kişiler

Ancak eğer kişisel borçlarınızı ödeyemediğiniz, kumar borcunuzu kapatmak ya da kredi borcunuzu ödemek için borç para almanız gerekiyorsa, çok fazla kişinin size yardımcı olmak isteyeceğini ummamalısınız. Hayırseverler, para yardımı yaparken hem iyilik yapmak isterler hem de karşılarındaki kişiye faydalı olmayı amaçlarlar. Keyfi borçlarınızın ödenmesi herhangi bir hayırseverin ilgisini çekmeyecektir.

Böyle durumlarda çoğu kişi tefeciler gibi diğer çözüm yollarına başvurmaya kalkmaktadır. Ancak böyle bir girişimin sonuçlarının son derece riskli olabileceğini ve başınıza daha çok iş açılabileceğini bilmelisiniz. Bu sebeple borç para almak için tefecileri bir çözüm yöntemi olarak görmemelisiniz. 

Para Yardımı Yapan Kişilere Nasıl Ulaşırım?

Vakıfların yasal yapılarına ve teminatlarına bağlı olarak farklı yasal kısıtlamaları bulunmaktadır. Vakıflara yalnızca belli başlı yardım onaylarından birine veya ikisine birden sahip olan kuruluşları finanse etme izni verilir. Bu yüzden bulduğunuz kişi ya da vakıf normal şartlarda borç veren bir yapıya sahip olsa dahi sizin durumunuz kendi ilkelerine uygun olmadığı için borç alamayabilirsiniz. Finansman fonlarınızın tamamını, hatta büyük bir kısmını hayırsever vakıflardan ve kişilerden temin edemeyeceğinizi unutmayın. Çoğu hayır kurumu, fonlarının yüzde 10’undan daha azını hayırseverlik işleri için harcamaktadır. Bu yüzden, ne kadar ihtiyacınız olursa olsun verilen borçlardan yararlanan kişi siz olamayabilirsiniz.

Kendiniz veya Başkaları İçin Fon Aramak

Hayırsever iş adamları ve vakıflar, yalnızca hayır kurumlarını finanse etmek için kanunlara bağlıdır ve yasal olarak bireylere hibe veremez. Bireyler için mevcut hayırsever fonların çoğu burs, arkadaş bursları, araştırma teşvikleri veya seyahat teşvikleri şeklinde olmasına rağmen, gittikçe daha fazla sayıda kitle fonu kaynağı bulunmaktadır. Hane halkı faturalarının ödenmesi veya acil durum fonları gibi kişisel masraflara yardımcı olmak için finansman arıyorsanız, bir yardım kuruluşundan yardım almalısınız.

Ancak durumunuza bağlı olarak eğitim, sağlık, araştırma gibi durumlarda hayırsever iş adamları ve kuruluşlar kendi kurallarını bir nebze de olsa esnetebilirler. Burada önemli olan nokta ihtiyacınızı, neden size borç para vermek isteyebileceklerini ve borcunuzu sonrasında nasıl ödeyeceğinizi ayrıntılı bir şekilde anlatabilmektir. Yalan söylemeden, samimi bir şekilde derdinizi açıklarsanız muhakkak size borç vermekle ilgilenecek kişiler bulabileceksiniz. Bu kişilere doğrudan ulaşabileceğiniz gibi, ulaştığınız herhangi biri de sizi yönlendirebilir.

Sosyal medyadan takip ederseniz, anne – babasını kaybetmiş çocuklara, nadir hastalıkları bulunan kişilere, aile içi şiddete maruz kalan insanlara maddi yardım yapmak için seferber olan çok sayıda hayırsever ünlü bulunmaktadır. Hatta bu kişilerden bazılarının yardım kampanyalarını yürütmek için oluşturmuş olduğu hayır grupları ya da dernekleri de bulunmaktadır. Bu kişilere sosyal medya aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. İlhan avatarı
  İlhan

  Covid-19 nedeni ile issiz kaldim 1000 tl ihtiyacim var

 2. BERRİN avatarı
  BERRİN

  Sadece 800 lira

 3. Recep avatarı
  Recep

  8 bin liraya ihtiyacım var kaza yaptım aracımı yaptiricam

 4. Hikmet Gungore avatarı
  Hikmet Gungore

  İki bin TL ihtiyacım var. Bankalar kredi vermiyor.

  1. BERRİN avatarı
   BERRİN

   Sadece 800 liraya ihtiyacım var korona sebebiyle çalıştığım işyeri kapandı ve ev kiramı ödemek zorundayım var mı bana yardımcı olabilecek güzel bir insan

Yorum yapın