bloke teminatlı kredi kartı

Bloke teminatlı kredi kartı nedir, teminatlı kredi kartı veren bankalar, blokeli kredi kartı veren bankalar hangileridir hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Kredi kartları, günlük bir çok ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olan banka ürünlerinden biridir. Fatura ödemeleri, alışveriş harcamaları gibi daha bir çok nakit gerektiren harcamaları, nakit paraya gerek kalmadan çözüme ulaştırmamızı da sağlıyor. Ancak kredi kartı almak da, her birey için sanıldığı kadar kolay bir durum değil. Bankaların belirlemiş olduğu kriterlerin karşılanması durumunda kullanılabilen kredi kartları, kredi notu yüksek kişiler tarafından alınabiliyor. Eğer kredi notunuz gereken seviyenin altında kalıyorsa, bankalar kredi kartı verirken daha çekimser davranacaktır. Peki teminatlı blokeli kredi kartı nasıl alınır. Bloke teminatlı kredi kartı nedir?

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Bloke teminatlı kredi kartı, bankalardan kredi kartı almadan önce bankaya verilecek olan mevduat taahhüdü karşılığında alınabilen bir kredi kartı türüdür. Bankaya taahhüt edeceğiniz mevduat birikimi doğrultusunda, bankadan bir vadeli veya vadesiz mevduat hesabı açarak alabileceğiniz bu kredi kartı başvuru aşamaları olarak değerlendirildiğinde diğerlerinden farklı olsa da, kullanım ve limit oranları bakımından değerlendirildiğinde normal bir kredi kartından hiçbir farkı yoktur. Başvuru yaptığınız kredi kartının markasına göre tüm özelliklerini kullanabilir, limitler dahilinde dilediğiniz şekilde taksitli alışverişler yapabilirsiniz.Banka, açmış olduğu hesaba talep ettiğiniz kredi kartı limiti doğrultusunda bir para yatırmanızı talep edecektir. Açılan hesaba yatıracağınız para, kredi kartı başvurusundan hemen sonra bloke koyularak güvence altına alınacaktır. Banka, kredi kartı borcunun aksatılması durumunda da kendini güvenceye almış olacak, ödeme düzensizliği yaşamış olsanız bile bu durum kredi kartı almanıza engel olmayacaktır. Peki Bloke Teminatlı Kredi Kartı veren bankalar hangileridir?

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Eğer sizde teminat blokeli bir kredi kartı almak istiyorsanız, öncelikle bankanız ile görüşme sağlayarak sicilinizi gözden geçirmelisiniz. Eğer bu tarz bir işleme gerek yoksa, banka bilgisi ardından normal başvuru adımlarını izleyebilirsiniz. Bloke teminatlı kartlarda herhangi bir şart bulunmadığı gibi, daha çok sicili bozuk olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bloke teminatları kart alabilmek için İnternet veya mobil kanallardan başvuru yapmak da mümkün değildir, bu kart türü için başvurular doğrudan şubelerden yapılmalıdır. Bloke teminatlı kredi kartı alma şartları ise şöyle;

 • Teminatlı kredi kartı için teminatın yatırılacağı ve paranın blokede kalacağı bir banka hesabı açılmalıdır.
 • Banka çalışanı başvurunuzu alır ve mevcut durumda bir yasal takip, kara liste durumu olup olmadığını sorgular.
 • Başvurudan sonra kredi kartı limitiniz yatırdığınız tutar üzerinden hesaplanarak belirlenir.
 • Eğer yasal takip veya bankalarda başka bir probleminiz bulunmuyorsa, banka bloke için yatırdığınız paranın %80’ine kadar bir kredi kartı limiti tanımlar.
 • Hesaba 2.000 TL yatırmışsanız, kredi kartınızın limiti 1.600 TL olarak belirlenir ve kullanıma başlayabilirsiniz.

Başvuru şartları ve başvuru süreci bu şekilde ilerlemektedir. Ancak belirtmekte fayda var ki, bu kredi kartı türü için tüm başvurular şubelerde birebir yapılmaktadır. Bu tarz SMS’ler alırsanız ciddiye almamalı, banka ile iletişime geçmelisiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

bloke teminatlı kredi kartı başvuru

Eğer siz de sicilinizin bozuk olduğunu düşünüyorsanız, teminatlı kart alarak hem ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, hem de düzenli ödemeler yaparak sicilinizi düzeltebilirsiniz. Peki teminatlı kredi kartı veren bankalar 2019 yılında hangileridir?

 • Garanti Bankası,
 • YapıKredi Bankası,
 • DenizBank,
 • VakıfBank,
 • TEB Bankası,
 • QNB Finansbank,
 • Ziraat Bankası.

gibi bankaları tercih ederek, teminat karşılığında kredi kartı kullanabilirsiniz. Kredi notunuz her ne olursa olsun, hatta yasal takipte bile olsanız, kredi notu düşük kişilere sunulan bir ürün olduğu için bu kredi kartını kullanabilirsiniz. Ayrıca hemen hemen tüm bankalar bu tarz teminatlı ürünler sunduğu için, yukarıda yer alan bankalara bağlı kalmadan kendi çalıştığınız bankalar ile de görüşerek bloke teminatlı kartlara başvuru yapabilirsiniz.

Tavsiye Makale: En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Teminatlı Kartlarda Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Eğer teminatlı bir kredi kartı aldıysanız, bu kredi kartına yapacağınız düzenli ödemelerin yavaş yavaş kredi notunuzu da yükselteceğini bilmelisiniz. Zaten kredi notu düşük olan kişiler tarafından daha çok kredi notunu yükseltmek amacıyla alınan bu kredi kartı türü, sicilinizi düzeltmeniz için de tam bir nimet.

İlerleyen dönemlerde, kredi kartının ödemelerini düzenli yaparak da bu teminattaki blokeyi kaldırmanız mümkün. Eğer bankalar arasındaki kredi notunuz, kredi kartı kullanabilecek seviyeye gelmişse bankalar ile görüşme yaparak teminatınız üzerindeki blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bazı durumlarda bankalar bu blokeyi otomatik kaldırırken, bazıları ise kaldırmak için sizden talep oluşturmanızı beklemektedir.

Teminatlı Kredi Kartı Kullandıktan Sonra Kredi Çekebilir Miyim?

Bloke teminatlı kredi kartları genel olarak bakıldığında kredi notu düşük kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu kişiler, teminatlı kredi kartı kullanarak kredi notunu ciddi oranda yükseltmektedir. Yapılan işlemler kayıt altında tutulduğu için, düzenli ödemeler yaparak kredi notunu hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz. Kredi notunuz düzenli bir seviyeye ulaştığında öncelikle blokeyi kaldırmalı, arından kredi kartınızın ödemelerini düzenli yapmaya devam etmelisiniz. Kredi notunun belirli bir seviyeye gelmesinin ardından kredi başvurusu yaparak kredi kullanabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Hızlı Kredi Kartı Veren Bankalar


BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here