bireysel emeklilik iptali telefon numarası

Bireysel emeklilik iptali telefon numarası 2019, BES iptali, BES iptal etme telefon numarası ve bireysel emeklilik sistemi iptal etmek hakkındaki tüm bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Bireysel Emeklilik Sistem, bazı bankalar tarafından maaş müşterilerine zorunlu kılınmıştır. Devlet desteği ile beraber emeklilik dönemi için yatırım yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Ancak bazı durumlarda bu sistem de can sıkıcı bir hal alabiliyor. Eğer siz de haberiniz olmadan otomatik bireysel emeklilik sistemine dahil olduysanız, yazımızı okuyarak tüm bankalardaki bireysel emeklilik sistemi iptal edip paranızı geri alabilirsiniz. Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası nedir?

Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası 2019

2019 yılında bireysel emeklilik iptali telefon numaraları bireysel emeklilik sistemine dahil olunan bankadan bankaya göre değişmektedir. 2017 yılında başlatılan devlet destekli zorunlu bireysel emeklilik sistemi 12 milyondan fazla kamuda çalışan 45 yaşın altındaki 4a ve 4c’liyi kapsam içine almıştır. Özellikle ödenen tutara ek verilen devlet desteği ile ilgi gören zorunlu bireysel emeklilik sistemi, çalışanların maaşından %3’lük kesintilerle normal emekliliğe ek ilerleyen yaşantılarında kamu çalışanlarına ikinci maaş hakkı elde etmeyi öngörüyordu. Fakat aradan geçen zamanda bu kapsama giren kamu çalışanlarının %60’ı zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılmış ve yatırmış oldukları paraları devlet desteğinden yararlanmadan çekmişlerdir. Bu sebeple bankalara ait otomatik BES iptali telefon numarası oldukça merak edilmektedir.Bireysel Emeklilik Devlet Desteği Ne Kadardır?

bireysel emeklilik iptali telefon numarası

İster zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olunsun isterseniz de dışarıdan ödeme yapılarak bankalara ait bireysel emeklilik sistemleri tercih edilsin her iki durumda da devlet tarafından %25’lik devlet desteği sağlanarak bireysel emeklilik sistemleri teşvik edilmektedir. Devlet bu kapsamda;

 • Emeklilerin ilerleyen yaşlarda ek gelir elde etmelerini
 • Yaşlandıklarında ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmelerini
 • Çalışırken sağladıkları standartları emekliyken de sağlayabilmeleri

İçin bireylerin yapacakları birikimleri hem teşvik olarak desteklemekte hem de kişilerin birikimlerini ister devlet bankaları ister özel bankalarda olsun devlet güvencesine almaktadır. Devletin de sunmuş olduğu birikim destekleri ile beraber kazancınızın yüksek olacağını söylemek de yanlış olmayacaktır. 

Bireysel emeklilikte devlet desteğinden yararlanılabilen üst tutar limiti 2019 yılında belli olmamakla birlikte 2018 yılında bir kimsenin yararlanabileceği en üst BES katkı payı 6.088,5 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarda devlet desteğinden yararlanmak için aylık en az 2029,5 TL BES ödemesi yapmak gerekmektedir.

Zorunlu BES’te Devlet Katkısından Yararlanabilmek İçin Sistemde Ne Kadar Kalınmalıdır?

bireysel emeklilik iptali telefon numarası

Bireysel emeklilik iptali para iadesi şayet sistemde 3 yıldan az kalınmış ise devlet katkısından yararlanmadan yatırılan paranın iade edilmesi şeklinde olmaktadır. Bu durumda zorunlu BES’te çalışandan kesilen miktarın maaş hesabına iade edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

İster zorunlu BES’te ister belli bir ücret yatırılarak dahil olunan emeklilik sisteminde olsun devlet desteğinden yararlanmak için en az geçmesi gereken süre 36 ay olarak belirlenmiştir. %25’lik Devlet katkısından;

Tavsiye Makale: Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

 • 36 ay ile 60 Ay arasında değişen sürelerde sistemde kalanlar verilmiş devlet desteğinin %15’inden
 • 60 ay ile 120 ay arasında bireysel emeklilik sisteminde kalanlar devlet desteğinin %35’inden
 • 10 yıldan fazla bireysel emeklilik sisteminde kalıp emekliliği hak etmeyenler verilmiş devlet desteğinin %60’ından
 • 10 yıldan fazla kalarak emekliliği hak edenler ise hesaba yatan devlet desteğinin tamamından

Yararlanıp bireysel emeklilik sistemine devlet tarafından yatırılan devlet teşviklerine sahip olmaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali İçin Bankaya Gitmek Gerekir Mi?

bireysel emeklilik iptali telefon numarası

Katıldığınız bireysel emeklilik sisteminin iptal edilip sizden çekilmiş paraların geri iadesini istiyorsanız zorunlu BES hesabınızın bulunduğu bankaya ait herhangi bir şubeye giderek bireysel emeklilikten çıkma talebi iletebilir ve paranızın iadesinin banka hesabınıza yapılmasını isteyebilirsiniz. 

Fakat çoğu banka, müşterilerinin zorunlu BES sisteminden çıkma talebinde bulunmasını göz önüne alarak belirlediği BES iletişim numarası ve müşteri hizmetlerinden sunmuş olduğu hizmetler ile bireysel emeklilik iptali işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapmanıza yardımcı olmakta ve maaşınızdan kesilerek bireysel emeklilikte biriken tutarları hesabınıza aktarmaktadırlar. Yine de işlemlerinizi telefon ile halledemiyorsanız bankaların ilgili şubelerine başvurabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Zorunlu BES İptal Etme Telefon Numaraları Nelerdir?

Zorunlu BES’e dahil edilen kişilerin yarısından fazlası kendi istekleriyle bu sistemden ayrılmışlardır. Bu sebeple bu işlemin hızlı gerçekleşmesi hem banka hem de müşteri açısından önem arz etmektedir. Bazı devlet bankalara ait bireysel emeklilik iptali telefon numarası;

 • Ziraat Bankası BES iptali için 0850 222 97 00’ı arayarak bireysel emekliliğinizi iptal edebilir,
 • Halk Bankası BES iptali için 0850 222 0 400’ü arayabilir ve sistemden çıkma talebini iletebilirsiniz,
 • Vakıfbank bireysel emeklilik iptali için 444 92 37 numaralı Vakıf emeklilik sisteminden çıkma talebinizi iletebilirsiniz.

Özel bankalarda bireysel emeklilik sisteminin bir parçasını oluşturmaktadır. İster zorunlu olsun isterse isteğe bağlı özel bankalarda bulunan bireysel emeklilik hesabını kapatmak ve bireysel emekliliğinizi iptal etmek için ihtiyaç duyacağınız telefon numaraları;

 • Garanti Bankası BES iptali için 444 0 336 numaralı Garanti Emeklilik işlem merkezini arayabilir,
 • Akbank Avivasa BES iptali için 444 25 25 numaralı iletişim merkezine ulaşabilir,
 • İNG Bank BES iptali için 444 1 666 numaralı İNG emeklilik müşteri hizmetlerini arayabilir,
 • Yapı Kredi BES iptali için 0850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi müşteri temsilcileriyle iletişime geçebilir,
 • Denizbank BES iptali için 0850 222 0 800 numaralı Denizbank müşteri hizmetlerinde iptal işleminizi gerçekleştirebilir,
 • İş Bankası Anadolu Hayat Emeklilik BES iptali için 0850 724 55 00 numaralı bireysel emeklilik işlemleri bölümüyle irtibata geçebilir,
 • QNB Finansbank bireysel emeklilik telefonuna 0850 222 0 900 numaralı hattan ulaşabilir,
 • Türkiye Finans BES iptalini 0850 222 22 44 numaralı müşteri hizmetlerinden gerçekleştirerek

Yukarıda vermiş olduğumuz bankalar ve Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası yardımıyla kısa sürede dahil olduğunuz sistemden ayrılabilirsiniz. Aynı zamanda BES para iadesi talebinde de bulunabilirsiniz. Yine işlemlerinizde banka şubelerini de tercih edebilirsiniz. Sizde BES sisteminden kolayca çıkış yapabilir ve yatırmış olduğunuz paraları kısa süreler içinde toplu olarak çekebilirsiniz.

Tavsiye Makale: Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin