bankasız para gönderme

Bankasız para gönderme nasıl yapılır? Para gönderme işlemleri, günümüzde oldukça sık olarak kullanılan yöntemlerdir. Çocuğu okuyan aileler, bir sebeple farklı ildeki kişilere para göndermek isteyen bireyler veya fatura gibi ödemelerini para transferi cinsinden yapmak isteyen kişiler bankaların para transferi olan havale veya EFT işlemlerine başvrubiliyor. Ancak bazı durumlarda ise bankalar dışında para gönderme yöntemleri popüler hale gelebiliyor. Banka kullanmadan para gönderme işlemi yapmak isteyen kişilerin işi biraz zor diyebiliriz. Keza parayı göndermiş olsanız bile karşı tarafın bu paraya ulaşabilmesi için bir şube veya ATM’ye ihtiyacı olacaktır. Bu sebeple de bankasız para göndermek kolay bir yöntem değildir. Tercihleriniz arasına PTT Bank uygulamasını ekleyerek, postaneler üzerinden para gönderebilirsiniz. Ancak karşı taraf bunu yine PTT Matikler veya postanelerden çekmek durumunda kalacaktır. Elbette bazı yöntemler de var ki, banka hesabınız olmasa dahi bankaları kullanarak para transferi işlemi yapabiliyorsunuz. Bunlardan birisi çok tercih edilen cebe havale uygulamasıdır. Aynı zamanda bankaların dışında son dönemlerde Migros marketinden de Gönder Al sistemi ile para gönderip almanız mümkün. Kasalardan hızlıca işlem yapabiliyorsunuz. Tüm bu yöntemlere yazımızın ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğiz.

Bankasız Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Para transferi işlemlerinde genellikle tercih edilen bankalar, günün her saatinde ve haftanın her günü işlem yapmaya imkan tanımıyorlar. Bu nedenle insanlar bankasız para gönderme nasıl yapılır sorusuyla karşı karşıya kalıyorlar. Bankaları kullanmadan da para gönderimi yapabileceğiniz bazı yöntemleri sizler için inceliyoruz. Elbette yine EFT saatlerinin dışında kalan vakitlerde bankalar ile transfer yapabiliyorsunuz. Fakat transfer işleminin gerçekleşmesi için iki kişinin de aynı banka hesabını kullanıyor olması şart.Bankaların farklı olduğunu, bankalar üzerinden hiçbir şekilde para gönderemediğinizi düşünürsek büyük zincir marketlerden biri olan Migros ile Gönder Al sistemini kullanarak hızlıca para gönderebilirsiniz. Elbette bu işlemler ücretli olduğu gibi, göndermek istediğiniz tutara göre de değişiklik gösteren işlem ücretleri bulunmaktadır. Migros Gönder Al sistemi nasıl çalışır, hep birlikte inceleyelim.

Gönder Al Para Gönderme Yolları Hakkında

Gönder Al sistemi, son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiş bir para transferi yöntemidir. Türkiye’de 2.000’den fazla transfer noktası bulunduğu için de para alışverişi sırasında sıkça tercih edilen yerlerden birisi haline gelmiştir. En büyük noktalardan birisi de Migros olduğu için, hemen hemen her il ve ilçeden para transferi yapmanız mümkün olabiliyor. Para transferleri için ise elbette bazı işlem ücretleri bulunuyor.

Gönder Al işlem ücretleri;

Alt Gönderim LimitiÜst Gönderim Limitiİşlem Ücreti
0,00 TL100,00 TL8,00 TL
101,00 TL250,00 TL16,00 TL
251,00 TL500,00 TL17,00 TL
501,00 TL1000,00 TL24,00 TL
1.001,00 TL5.000,00 TL30,00 TL
5.001,00 TL7.000,00 TL40,00 TL

Bu işlem ücretleri tüm Türkiye için geçerli olup, bu tutarlarda yapacağınız gönderimler için geçerlidir. Para gönderme işlemi yapıldığında veya para alınırken bu tutar tahsil edilebilir. İşlem ücretleri hakkında daha detaylı bilgi Gönder Al sitesi üzerinden alınabilir.

para transfer yöntemleri

Para gönderecek olan kişi, işlemi gerçekleştirdikten hemen sonra parayı gönderdiği kişiye bir referans kodu iletecektir. Kimliğiniz ile beraber herhangi bir Migros mağazasına giderek referans kodunu kasa çalışanına iletmelisiniz. Hemen ardından cep telefonunuza gelen SMS’i de kasa yetkilisine iletmeniz durumunda paranızı anında alabilirsiniz.

Cebe Havale Nedir?

Cebe havale işlemi, dijital çağın getirisi olan bir para transfer şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayatı kolaylaştıran para transfer yöntemlerinden olan cebe transfer işlemlerinde, insanlar banka hesaplarından cep telefonuna para transferi yapabiliyorlar. Banka hesabı kullanmayan birine para gönderimi yapmak istiyorsanız, kullanacağınız en güvenli yöntemlerden birisi cebe havale olacaktır.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale, bazı bankalarda CepBank olarak adlandırılmıştır. Eğer para göndereceğiniz kişinin bir banka hesabı bulunmuyorsa cebe havale yöntemi tam olarak bir nimettir. Cebe havale işlemlerinde, takip etmeniz gereken bazı adımlar bulunuyor. 

Tavsiye Edilen Makale: Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Bu adımlar ise;

 • Bankanızın Cepbank şubesine internet bankacılığınız aracılığıyla müşteri girişi yapın.
 • Cepbank veya Cebe Havale adıyla oluşturulan menüye tıklayın.
 • Bankanız tarafından talep edilen bilgilerin girişini gerçekleştirin. Bu bilgiler arasında TC kimlik numaranız ve para transferi gerçekleştireceğiniz cep telefonu numarası yer alacaktır.
 • Bilgi kontrolü yaptıktan sonra, aktarmak istediğiniz tutarı yazın.
 • İşlem onayı verdikten sonra para transferiniz karşı tarafa yapılacaktır.

Cebe havale işlemlerinde aktarım tutarları 20 TL ile 1.000 TL aralığında yapılabiliyor. Para transferi yaptığınız kişi, kendisine SMS aracılığıyla gönderilen bilgiler eşliğinde parasını ATM noktalarından kartsız olarak çekebilmektedir.

Bankasız Para Gönderme E-Cüzdan Nedir?

E-cüzdan hesapları, internet ortamında sanal olarak oluşturulan cüzdan hesaplarını tanımlamaktadır. Bu hesaplara bankalar veya diğer bazı ödeme seçenekleriyle para aktarımı yapılabilmektedir. İnternet ortamında alışveriş yapmak, para transferi gerçekleştirmek veya ödeme yapmak anlamında kullanılabilecek en güvenli finansal araçlar arasında E-cüzdan hesapları yer almaktadır. Bu finansal aracı kullanarak sevdiklerinize para gönderimi de gerçekleştirebilirsiniz.

E-Cüzdan Hesabıyla Para Gönderme Nasıl Yapılır?

E-cüzdan hesapları da para gönderme yolları sırasında sık sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bu sebeple de e-cüzdan hesabınız bulunuyorsa altta yer alan noktalardan tercihinizi yaparak para gönderme – alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-cüzdan hesabıyla para gönderme işlemlerini yaparken izleyeceğiniz adımlar ise;

 • E-cüzdan hizmetine yer veren Jeton, Ecopayz veya benzeri online kuruluşlar aracılığıyla bir E-cüzdan hesabı oluşturun.
 • Cüzdan hesabınıza bankanız veya diğer ödeme yöntemleri aracılığıyla para aktarımı gerçekleştirin.
 • Başka bir E-cüzdan kullanıcısına para aktarımı yapmak için, gerekli menüye ilerleyin.
 • E-cüzdan hesabının sahibinin bilgilerini doldurun.
 • Yapmak istediğiniz para transferinin tutarını yazın.
 • İşleme onay verdikten sonra, E-cüzdan hesabınız tarafından para transferi işleminin yapıldığına ilişkin bildirim alabilirsiniz.
 • Bir banka hesabına E-cüzdan hesabından para aktaracaksanız, kişinin banka hesap bilgilerini kullanarak ilgili menülerde işlem yapmanız gerekecektir.

E-cüzdan hesaplarıyla para aktarımları kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Ayrıca E-Cüzdan hizmeti veren kuruluşların birçoğu, para transferi işlemlerinizde komisyon talep etmezler.

Para Transfer Merkezleriyle Nasıl Para Gönderilir?

Para transfer merkezleri olarak hizmet veren kuruluşlar aracılığıyla para gönderme işlemlerinizi yaparak, bankasız para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kuruluşlar arasında Türkiye’de de hizmette bulunan Western Union, SWIFT, MoneyGram ve Ecopayz yer alıyor.

Genellikle yurt dışına para gönderimi konusunda tercih edilen bu kuruluşlar aracılığıyla, internet üzerinden veya kurumlara yapacağınız şahsi başvurularla kolaylıkla para aktarımı yapabilirsiniz. Pek çok para birimini aktarım konusunda hizmet veren bu kuruluşlar, %10-15 aralığında komisyon talep ederler. Para aktarımında alıcı adı, ülke, transfer tutarı gibi bilgileri kuruluşlara sağlamanız gerekir. Daha sonra kuruluşlar para aktarımınızı güven içerisinde gerçekleştirmenizi sağlarlar.

Para Transferi Sade Yurt İçinde mi Geçerlidir?

Para transferi işlemlerinde kullanacağınız yöntemlere göre, hem yurt içine hem de yurt dışına para gönderimi yapabilme şansınız vardır. Bu nedenle bütün kuruluşların yalnızca yurt içinde para transferi servisi verdiklerini söylemek yanlış olacaktır. Yurt dışına para aktarımlarınızda da kullanabileceğiniz pek çok finansal kurum mevcuttur.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin