bankada unutulan para sorgulama

Bankada unutulan para sorgulama nasıl yapılır? Banka hesapları, geçmiş zamanda çok yaygın olarak kullanılmadığından ve teknolojinin bu denli gelişmemiş olmasından ötürü hesap yönetimi hesap cüzdanları ile yapılıyordu. Bu gibi süreçler ise bankadaki paramızı yönetmemize ve kontrol etmemize tam anlamıyla imkan sağlayamıyordu. Banka hesabımıza para yatırma ve para çekme işlemi yapacağımız zaman hesap cüzdanı ile bankaya gitmemiz, yapacağımız işlemi de bankaya kayıt ettirmemiz gerekiyordu. Durum böyle olunca da bankada unuttuğumuz, çekmeyi unuttuğumuz bir çok para da ortaya çıkabiliyordu. Yapılan güncellemeler ile beraber, devlet bankada unutulan para için bazı kanunlar çıkardı. Artık bankada unuttuğunuz paranızı güncel değerinden geri alabiliyorsunuz. Peki bankada unutulan para sorgulama nasıl yapılır?

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada unutulan bir paranız mı var? Bankada unutulan paranız var ve bir vatandaş olarak herhangi bir haberiniz yok ise bunu öğrenebilmek için yeni bir hizmet açıldı. Kişiler, bundan sonra Zaman Aşımı internet sitesi adresinden bankalarda unutulan parasını sorgulayabilecek. Uzun süreler bankada parası kalan veya unutulmuş paraları artık “Türkiye Bankalar Birliği’’ sitesinden sorgulayabilecekler.Bankalarda unuttuğunuz para olduğunu düşünüyorsanız veya bundan hiç emin değilseniz, bu sorgulamayı yapabilir ve bankalarda paranız olup olmadığını detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Bu işlem ise tamamen ücretsiz olup, sorgulama için herhangi bir para talebi bulunmamaktadır. Bankada unutulan para sorgulama işlemi için aklınızda bir şüphe bile varsa bunu yapabilir, paranızı öğrenebilirsiniz.

Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankada kalan paranızı sorgulamak için ilk olarak tabi ki yukarıda belirttiğim adrese giriş yapılmalı. Karşımıza gelecek olan sayfada herhangi bir alana tıkladığınız zaman ilk adımı geçmiş oluyoruz. Daha sonra ki ekranda gerekli bilgileri girerek bankanızı ya da tüm bankaları seçebiliriz.

Belirtmiş olduğumuz adrese giriş yaparak bankadan alacaklı olduğunuz hesabınıza ulaşabilirsiniz. Alacaklı olarak görünen paranın miktarını öğrenmek için ise farklı bir işlem denenebilir. Öncelikle banka şubelerine giderek TC kimliğiniz ile ne kadar paranız kaldığını öğrenebilirsiniz.

Bankacılık Kanunu’nun 62. Maddesine göre, bankalardan alacaklardan hak sahibi herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir. Paranızın bulunduğu bankada 10 yıl boyunca herhangi bir işlem görmeden hesapta durursa bu miktar, zaman aşımına uğrayacak ve bu tutarlar devletin malı olacaktır.

Bankada Unutulan Parayı Geri Alma

İlk aşama, öncelikle belirtilen adrese giriş yaparak unutulan hesabı öğrenmek. Ayrıca hangi bankada olduğunu da öğrenip, o bankanın en yakın şubesine gidilir. Banka personeline zaman aşımı hesabınızın olduğu belirtilerek, hesaptaki miktarı çekmek istediğinizi iletmelisiniz. TC kimlik bilgileriniz incelendikten sonra, bankada unuttuğunuz miktarı kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: ATM ile Kartsız Para Transferi

Bankacılık Kanununda da belirtildiği gibi alacaklıların listesi Şubat ayı 1’inden Mayıs ayı sonuna kadar bankaların kendi sitelerinde ve Türkiye Bankalar Birliği sitesinde ilan edilmektedir. Web adresi olarak ’’www.tbb.org.tr’’ adresinden belirtilen tarihlerde listeleri inceleyebilirsiniz. Listelerde ismi bulunan hesap ya da hak sahiplerinin, hesapları ile ilgili işlem yapmak için en geç Haziran ayında belirtilen tarihe kadar ilgili banka şubelerine veya Genel Müdürlüklerine kimlik belgeleri ile müracaat etmemeleri halinde, kanunen zaman aşımına uğramış olan alacakları gelir kaydedilmek üzere Fona aktarılır.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin