banka maaş kartım gelmedi

Banka maaş kartım gelmedi, nasıl alırım? Firmalar, çalıştırdıkları personellerinin maaş ödemelerini bankalar aracılığı ile ödemektedir. Yasal gereklilikler sebebiyle bu yönteme başvuran firmalar, en uygun kampanyalar ve hizmet koşullarını sunan bankalar ile anlaşma yaparak personellerine bu bankalar üzerinden maaş ödemesi yaparlar. Yeni bir işe girdiğinizde ise firmanın anlaşma yapmış olduğu bankada hesabınız yoksa, öncelikle bu bankaya giderek bir maaş hesabı açmanız istenir. Maaş hesabını ise açmanızın hemen ardından 15 gün içinde maaş kartınız belirttiğiniz adrese teslim edilir. Ancak bazı aksamalar ve problemler nedeniyle maaş kartlarının teslim edilmesinde çeşitli problemler yaşanabiliyor. Maaş kartım gelmedi ne yapmalıyım diyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Banka Maaş Kartı Nedir?

Maaş kartı, özellikle çalışanlar ve emekliler tarafından banka hesaplarından daha kolay ve güvenli bir şekilde para çekmek veya yatırmak amacıyla kullanılan banka kartıdır. Ülkemizde kayıt dışı işçi çalıştırmanın önüne geçmek için getirilen bir yasa gereği, işletmesinde 5’den fazla işçi çalıştırmakta olan işletmeler, şirketler ve kurumlar çalışanlarının maaşlarını banka üzerinden ödemek zorundadır. Kişiler ister devlet kurumları veya kuruluşlarında isterse özel sektör şirketlerinde çalışmaya başlasın, maaşların banka üzerinden ödeneceğini öğrendikten sonra, çalıştığı şirketin anlaşmalı olduğu bankalar yardımı ile bir banka hesap açmalıdır.Tavsiye Edilen Makale: Maaş Kartı ile Alışveriş Yapılır Mı?

Kişiler söz konusu bankadan gelecek olan vadesiz hesap kartı ile, ayın belli bir döneminde yatacak olan maaşlarını bankanın bütün ATM’lerinden kolaylıkla çekebilir. Ancak maaş kartı teslimatında sorun yaşayan maaş müşterileri, maaş kartım gelmedi sorusunu da sorabiliyor. Bu sebeple de maaş kartınızın gelmemesi durumunda yapmanız gerekenleri listeleyeceğiz.

Banka Maaş Kartım Gelmedi, Ne Yapmalıyım?

Maaş kartı, genellikle banka hesabının açılması üzerine o banka tarafından müşterinin vermiş olduğu iletişim adresine, genellikle 10 günlük bir süre içerisinde kurye ile gönderilir. Ancak bazı uzak adreslere yapılan postalar neredeyse bir ayı bulur. Eğer adresinize gelmesini istediğiniz kart uzun bir süre geçmesine rağmen hala gelmediyse bankanın müşteri hizmetleri ile ya da size en yakın şubesiyle bizzat iletişime geçerek durumu bildirmeniz gerekir. Banka çalışanı, ”Banka maaş kartım gelmedi, ne yapmalıyım?” sorusuna karşılık olarak öncelikle işlemler sırasında vermiş olduğunuz adresin doğruluğunu teyit edecektir. 

Kartın ne zaman ve hangi kuryeye verildiği, teslimatın neden yapılamadığı tespit edildikten sonra kartın hangi aşamada olduğu da belirlenir. Zira kuryeye verilmiş olmasına rağmen kurye müşteriye ulaşamadığı için ilk kullanım tarihi geçmiş olan kart imha edilmişse artık yenisinin çıkarılması için gereken işlemler başlatılmalıdır.

Böyle bir durumda ”Banka maaş kartım gelmedi, ne yapmalıyım?” gibi sorular yüzünden mağdur olmamak ve maaş ödemenize daha çabuk bir şekilde ulaşmak için izlenmesi gereken yol, maaş kartını şubeden almaktır. Çünkü kişi o bankanın herhangi bir şubesine yakınsa ve maaş kartını o şubeden almayı talep etmişse kartın kurye ile gönderilmesi süreci olmayacaktır. Bankadaki yoğunluk göz önünde bulundurulduğunda en fazla bir ya da iki hafta içinde banka kartı basılarak şubede olur.

Maaş Kartını Şubeden Almak Nasıl Olur?

Maaş kartınızın adrese teslimi sırasında problem yaşadıysanız, maaş kartınızı başvuru yaptığınız şubeye de teslim edilmesini talep edebilirsiniz. Zaten banka çalışanı, hesap açılışı sırasında kartınızın ne şekilde teslim edilmesini istediğiniz konusunda soruları tarafınıza iletiyor. Bu sayede de maaş kartının şubeye gelmesini talep edebilir, maaş kartı şubeye teslim edildiğinde de bildirim alabilirsiniz.

Banka Maaş Kartım Gelmedi, Problem Yaşar Mıyım?

Banka maaş kartınız teslim edilmiş görünüyor ancak elinize ulaşmamış ise başka bir adrese veya kişiye teslim edilmiş olabilir. Bu gibi sorunlarda hemen banka müşteri hizmetlerini aramalı ve işlemleri başlatmalısınız. Banka, kartın hangi aşamada olduğunu, nereye teslim edildiğini sistemden kontrol edip tarafınıza bilgi verecektir.

Tavsiye Edilen Makale: Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Eğer kartın kime teslim edildiği belli değilse ve güvenlik sebebiyle endişeleriniz varsa, müşteri hizmetleri ile yaptığınız görüşmelerde kartın iptalini sağlayabilir, yeni bir kartın adresinize yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Kart teslimi sırasında evde bulunan birisi yoksa, kartın şubeye veya iş yerinize teslim edilmesini seçmek daha mantıklı olacaktır.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin