Banka Kredisi Devir Edilebilir Mi? Banka Kredisi Devretme

Banka kredisi devir

Banka kredisi devir işlemleri, bir çok banka müşterisi tarafından merak edilen ve sıkça aranılan sorgulardan birisidir. Özellikle bankalardan konut kredisi çekmiş ve ödemeye devam eden kişiler, konut kredisi devredilir mi şeklinde bir çok soru yöneltiyor. Bankalar, kredi türü ne olursa olsun başka bir kişiye devrine pek sıcak bakmıyor. Yani krediyi devretmek istediğiniz kişi çok yakın bir akrabanız dahi olsa devredemiyorsunuz. Elbette krediyi devretme imkanı olmasa da, farklı seçenekler sunulabiliyor. Bunlardan en önemlisi ve yaygın olarak kullanılanı da borç transfer kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu kredi seçeneğini değerlendirerek borç yükünüzü ve aylık taksitlerinizi ciddi anlamda hafifletebiliyorsunuz. Nasıl mı?

Banka Kredisi Devredilebilir Mi?

Bankalar, her ne olursa olsun kredi devir işlemlerine sıcak bakmıyor. Yani kredi çekmiş olduğunuz bankaya kredi devir işlemleri için başvurduğunuzda, olumsuz cevap alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu sebeple de bankalardan kredi çeken kişiler farklı yöntemler arıyor, bu yöntemlerin en başında da tahmin edeceğiniz gibi borç transfer etme kredileri geliyor. Bu krediler sayesinde aylık taksit yükünden kurtulabiliyorsunuz.

Devir işlemleri bankalar tarafında mümkün olmasa da, borç transferi yaparak mevcut kalan borcunuzu başka bankalara transfer edebiliyorsunuz. Böylece günümüz şartlarında faiz oranlarından faydalanabiliyor, yüksek olduğunu düşündüğünüz faiz oranından kurtulabiliyorsunuz. Bu işlemler de aynı yeni bir kredi başvurusu gibi ilerliyor.

Konut Kredisi Devredilebilir Mi?

Banka kredisi devir işlemlerinde en sık tercih edilen kredi tipi konut kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Ev satışı gibi durumlarda, evi satın alacak kişi kredi ödemesi yapmaya devam etmek isteyebiliyor. Ancak bu durum kesinlikle mümkün değildir. Konut satın almak isteyen kişiler, satın alacakları konuta yeni bir kredi başvurusu yapmalı.

Bu durumda da baktığımızda konut kredisinin kalan kısmı kapatılmalıdır. Yani konut kredisini kapatmadan evin satışı gerçekleşmediği gibi yeni başvuru da kabul edilmiyor.

Evi satın almak isteyen kişi tekrar kredi kullanmak istiyorsa, ilk olarak devam eden kredi borcunun kapatılması gerekiyor. Devam eden kredi borcu kapatıldıktan sonra hem evin satış işleminin önü açılmış oluyor, hem de yeni kredi başvurusuna geçilebiliyor.

Taşıt Kredisi Devredilebilir Mi?

Taşıt kredileri de aynı şekilde konut kredileri tipinde ilerleyen bir sisteme sahiptir. Konut kredilerinde uygulanan ipotek gibi, bankalar arabalar için de rehin işlemini devreye sokar. Kredi borcu bitmeden arabanın üzerindeki rehin de kalkmaz. Bunun için yapmanız gereken yine aynı şekilde kredi borcunun tamamını kapatmaktır.

Banka Kredisi Devir İşlemleri

Banka kredisi devir işlemlerinin mümkün olmadığını söylemiştik. Bunun yerine diğer bankalara borcunuzu ve kalan kredinizin tamamını transfer edebilirsiniz. Hatta birden fazla kredi borcunuz bulunuyorsa bunları da tek çatı altında birleştirebilir, ödemelerinizi planlayabilirsiniz.

Borç kapatma kredisi olarak da adlandırılan bu kredi türüne de aynı yeni bir kredi başvurusu yapıyor gibi başvurmanız gerekiyor. Bunun için bankalardan yardım alabilir, vermiş olduğumuz bağlantıları kullanarak ilgili makalelere gidebilrsiniz.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Aslında borç kapatma kredileri, devir etme işlemine pek benzer kabul edilmiyor. Bir krediyi başkasına devretmek o krediden hiçbir şekilde sorumlu olmadığınız anlamını taşıyor. Böyle bir işlem de maalesef mümkün kabul edilmiyor.

Bunun yerine borç transferi yaparak, ödemeye devam ettiğiniz borçlarınızı başka bankalara devrebiliyorsunuz. Yani aylık taksit tutarı fazla gelen, fazla faiz ödediğinizi düşündüğünüz borçlarınız varsa bunları daha uygun faiz oranı olan bir bankaya taşıyabiliyorsunuz. Bu işlemler de aynı şekilde başvurarak yapılıyor.

Bankalar borç transferi yaparken bir çok kritere dikkat ediyor. Yine aynı yeni kredi başvurusu yapar gibi siciliniz ve kredi notunuz kontrol ediliyor. Aylık gelir durumunuz da ele alınarak yapmış olduğunuz başvuru değerlendirmeye alınıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Handan avatarı
  Handan

  Abime 6.900 kredi çektim bi kaç ay ödedi şimdi 5 ay oldu ödemiyor kendi adına devretmek istiyorum bunlpnuda yardımcı olurmusunuz ailemi çok kötü etkiliyor hegün kavga gürültü yoruldum…

  1. Mert avatarı
   Mert

   Kendisi yeni kredi çekerek borcu kapatabilir. Böylece devir sağlanmış olur.

 2. Fatih avatarı
  Fatih

  bende kredimi devretmek istiyorum ne yapmam lazım

 3. Fatih avatarı
  Fatih

  bende kredi borcumu devretmek istiyorum ne yapmayın

 4. İ. Halil İÇEN avatarı
  İ. Halil İÇEN

  Merhabalar,
  Ev satın alınınca, üzerinde kredi varsa bilmiyorsanız size devredebilirler mi.
  Banka alan kişini, bu krediyi ödeyebilir mi sorusunu sormadan krediyi devredebilir mi?

 5. Özgür ASLAN avatarı
  Özgür ASLAN

  Kredimi devir etmek istiyorum ama bankalar problem çıkarıyor, ne yapabilirim?

  1. Mert avatarı
   Mert

   Ne gibi problemler yaşadığınızı aktarırsanız yardımcı olalım. İyi günler.

   1. huseyin ugraskan avatarı
    huseyin ugraskan

    mert bey merhaba
    kredi devir etmek isterken nasıl yardımcı olabilirsiniz bilgi verebilirmisiniz.

  2. huseyin ugraskan avatarı
   huseyin ugraskan

   merhaba
   yazınızı internette gezinirken gördüm. banka size ne gibi problemler çıkartıyor paylaşabilirseniz sevinirim
   selamlar

  3. zeki avatarı
   zeki

   merhaba bir arkadaşıma kredi çektim 6 ay ödedi ama şimdi ödemiyor bu borcu karşı tarafa nasıl tekrar devir yapa bilirim yardımcı ola bilirmisiniz teşekkür ederim

Yorum yapın