Banka Kartı AA YY Nedir? (Kredi Kartı Üzerinde AA/YY)

Banka Kartı AA YY nedir

Banka kartı AA YY nedir ve kredi kartı üzerindeki AA YY ne anlama geliyor diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Kredi kartları, bankaların müşterilerine sunduğu ve müşteriler tarafından da yoğun olarak kullanılan bankacılık ürünlerinden birisi. Eğer kredi kartı müşterisi iseniz, kartın üzerinde yer alan bilgilerin bir çoğunu merak etmişsinizdir.

Kredi kartının üzerinde sadece AA YY değil, bir çok farklı bilgi yer alıyor. Bunlar kredi kartı numarası, kart sahibi, son kullanma tarihi, güvenlik kodu ve imza şeridi gibi alanlar. Bu yazımızda odaklanacağımız bölüm ise son kullanma tarihi anlamına gelen AA YY olacak.

Peki banka kartı aa yy nedir?

AA YY Nedir? Banka ve Kredi Kartı Üzerinde AA/YY

Teknoloji, hayatımızda birçok konuda etkili. Bu durum tabii ki bankacılık hizmetlerini de değiştirmiş durumda. Her geçen gün bankalar müşterilerine daha kolay ve daha erişilebilir hizmetler sunmak için banka ürünlerine teknolojiyi dahil etmeye çalışıyorlar. Bunun bir sonucu olarak banka kartları ve kredi kartları da değişmeye devam ediyor. AA YY de kredi ve banka kartlarının değişiminin bir örneği.

Kredi ve banka kartları hayatımızda artık neredeyse paranın yerine geçiyor. Her geçen gün daha çok sayıda insan bu kartları kullanarak alışverişlerinde ödeme işlemlerini kart ile yapmaya devam ediyor Bu kartların üzerinde birçok bilgi ve numara bulunuyor. Bu bilgiler kişinin bankacılık ve kişisel bilgilerini yansıtıyor. Ancak hangi numaranın hangi işe yaradı çoğunlukla kafa karıştırıcı bir konu. O yüzden bugün banka kartı üzerinde yer alan AA YY kavramından bahsetmek ve bunun ne olduğunu açıklamak istiyoruz.

Banka Kartı AA YY Nedir?

Evden internet sitesi üzerinden alışveriş yapmak istediğinizde, birine para gönderirken ya da mağazalarda nakit para çıkarmaya üşenip kartınızla ödeme yapmak istediğinizde banka ve kredi kartları oldukça büyük bir kurtarıcı. İnternetten ödeme yaparken genelde kartın üzerindeki on 16 haneli kart numarası giriliyor. Ancak hem sizin güvenliğiniz hem de kartı bir başkasının kullanmadığından emin olmak adına başka bilgiler de soruluyor.

Bu bilgilerden bir tanesi kartın güvenlik kodu; bir diğeri ise son kullanma tarihidir. Bu son kullanma tarihi kart üzerinde AA YY olarak ifade ettiğimiz sayılarla gösterilir. Bankalar tarafından sunulan kart hizmetlerinin belli bir geçerlilik tarihi vardır. Bu tarihten sonra ilgili banka ya da kredi kartı kullanıma kapatılarak geçerliliğini yitirir. Müşteri isterse bu tarihten sonra bankaya başvurarak yeni kart talebinde bulunarak bu kullanma tarihini uzatabilir.

AA YY olarak ifade ettiğimiz kavram, işte bu kullanma tarihine denk gelmektedir. Örneğin kartınızın son kullanma tarihi Mart 2030 ise AA YY kısmında bu tarih 03/ 30 olarak gözükecektir. İster güvenli alışveriş yapıyor olun isterseniz de 3D Secure seçeneğini işaretlemeden internetten alışveriş yapın; internet siteleri online alışverişte banka kartı AA YY bilgisini sizden isteyecektir.

Kredi kartı üzerinde yazan diğer bilgiler;

Kredi Kartı AA YY Nedir?

Kredi kartı ve banka kartı için AA YY kavramı değişmemektedir. İkisinde de bu sayıların kullanımı hemen hemen aynıdır. Sayılar her iki kart biçiminde de aynı konumda yer alır. Kredi kartı AA YY bilgisi 16 hanelik kart numarasının hemen altında yazar. Sayıların başında VALID THRU yazmaktadır. Son kullanma tarihi bilgisi AA / YY şeklinde gösterilir.

Banka kartından farklı olarak kredi kartlarının son kullanma tarihi daha erken olma eğilimindedir. Aynı bankadan aynı tarihte başvurduğunuz kredi ve banka kartlarını kıyaslarsanız kredi kartı AA YY bilgisinin daha yakın bir geleceği gösterdiğini görebilirsiniz. Kredi kartları daha fazla kampanya sunduğu ve daha farklı hizmet verdiği için geçerlilik süresi daha erken bitmektedir. Elbette bankaya başvurarak bu süre uzatılabilir.

AA YY Ne Demek?

Banka ve kredi kartı üzerinde AA YY ifadesi kartın son kullanma tarihine işaret eden ay ve yılı gösterir. Ay da yıl da iki rakam halinde gösterilir. Dolayısıyla internette alışveriş yaparken de bu rakamlar 2-2 şeklinde girilmelidir. Bankalar geçerlilik tarihini ürünün verildiği tarihten 3 – 5 – 10 yıl sonrası olacak şekilde ayarlarlar. Yani Mart 2020’de kartınızı almışsanız AA YY 03 / 2023; 03/ 2025; 03/ 2030 olabilir. 10 yıllık AA YY genellikle platinum kartlarda görülmektedir.

Kredi Kartında AA/YYYY Ne Demek?

Bazı durumlarda kredi kartı ve banka kartı aa/yy durumu, aa/yyyy olarak karşımıza çıkabilir. Bu da, yine aynı şeydir. Yani “Y” harfinin iki kez yazması ile, 4 kez yazması arasında bir fark yoktur. Kredi kartları ile banka kartları, mantık olarak aynı yapıya sahiptir. Bu sebeple üzerinde yazan bilgiler de ortaktır.

Sadece özellikleri farklıdır. Şöyle ki, kredi kartında yazan AA/YY ile Banka Kartında yazan AA/YYYY bilgisi de birbiri ile aynıdır. Herhangi bir fark olmadığı gibi, tüm bilgiler son kullanma tarihini ifade eder.

Banka kartı aa yy nedir sorusunun cevabı budur. Kredi kartı veya banka kartı olmaksızın, banka kartı aa yy nedir bölümü son kullanma tarihini ifade eder. Son kullanma tarihi bilgisi her iki kartın da ön yüzünde yer almaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Bengu avatarı
  Bengu

  AA/YYYY ne demek? bende Dört Tane “Y” Çıkıyor

  1. Mert avatarı
   Mert

   Son kullanma tarihi. Yani 2021 gibi.

Yorum yapın