Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır? (HIZLI)

banka kara liste sorgulama

Banka kara liste sorgulama, bankalardaki sicilinizi ortaya döken bir işlemdir. Kara liste, halk arasında kırmızı kalem olarak da adlandırılıyor. Bankalardaki tabiri daha çok kara liste olduğu için de, bu tanımlama üzerinden ilerleyeceğiz. Bankalarda kullanıdığınız kredili ürünler sürekli olarak takip altındadır. Yaptığınız ödemeler, geç ödemeler, uzun süre ödeme yapmamak ve kart borcunu geciktirmek sicilinizi doğrudan etkileyen durumlardan bazılarıdır. Eğer bu kredili ürünleri 3 ay üst üste ödemez ve borcunuz avukatlık olursa işte buradan sonra kara listedesiniz diyebiliriz. Bankalardaki sicilinizi findeks.com üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda ödemelerinizi takip edebilir, yasal takipteki tüm borçlarınızı tek çatı altından öğrenebilirsiniz. Aslında en yaygın kara liste sorgulama yöntemi budur. Kredi notunuz da sıfırlanacağı için, kredi notunuz size ufak da olsa fikir verebilir. Şimdi ise merkez bankası kara liste sorgulama hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalarda kredili ürünleriniz bulunuyorsa, bunlara yaptığınız ödemelerin düzenli olması gerekir. 1 gün dahi geciken kredi ve kart borçlarınız yüzünden kredi notunuz ciddi anlamda düşüş yaşayabilir. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için tüm ürünlerin ödemelerini gününde yapmalısınız. Eğer çıkmaza girmiş, ödemelerde mecburi aksamalar yaşıyorsanız bunu da bankaya bildirmelisiniz. Bu sayede kart veya kredi borcunuzu yapılandırabilir, bütçenize daha uygun şekilde taksitlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Kredili ürünlere yaptığınız ödemeler Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınır. Findeks üzerinde toplanan veriler tüm bankalar ile paylaşılır ve çalışmadığınız bir banka dahi olsa T.C. kimlik numaranız ile tüm bilgilerinize ulaşabilir. Bunun için de bir bankadaki gecikmeler yüzünden yasal takip işlemleri tüm bankalara yansıyabilir. Bu durumda diğer bankalar da kredi verme konusunda çekimser davranacaktır. Bankalar arasındaki sicilinizi kontrol etmenin bir çok yolu var, bunlardan bazıları ve merkez bankası kara liste sorgulama işlemleri şöyle;

 • Findeks.com üzerinden sorgulama,
 • Bankalar aracılığı ile sicil ve kredi notu öğrenme,
 • Yine bankalar aracılığı ile Findeks raporları.

Elbette kredi notunuzu öğrenmek, hemen kendimizi kara listede ilan etmemize yeterli değil. Findeks üzerinden alacağımız verileri doğru yorumlamalı ve analiz edebilmeliyiz. Gelin raporları birlikte inceleyelim.

Kara Listede Miyim, Nasıl Öğrenirim?

Banka kara liste uygulaması içinde olup olmadığınızı anlamanın bir kaç yolu olduğunu bir üst bölümde bildirmiştik. Şimdi Findeks üzerinden yaptığınız bir sorgulamayı nasıl yorumlayacağınızı anlatmaya çalışacağız. Eğer sicil durumuzu öğrenmek istiyorsanız Findeks üzerinden notlu risk raporu talep etmelisiniz.

 • Findeks notlu risk raporu ücreti: 10 TL

Eğer bankalarda herhangi bir gecikme, yasal takip durumu bulunuyorsa notlu risk raporunu satın aldıktan sonra Findeks size “1 Adet Finansal Uyarınız Var” şeklinde bir bildirim gönderecektir. Bu bildirimin üzerine tıklayarak bu uyarıya sebep olan tüm ürünleri liste halinde görüntüleyebiliriz.

Bankalardaki kredili ürün sayısı, toplam limit ve borç oranı gibi bir çok bilgiyi yine bu ekran üzerinden görebileceksiniz. Herhangi bir bankada gecikmede olan kredi veya kredi kartından birini seçerek, ilk kullandığınız tarihten itibaren yaptığınız ödemelerin tamamını görebilirsiniz. Zamanında yaptığınız ödemeler yeşil, günü geçtikten sonra yapılan veya hiç ödeme yapılmamış ürünleriniz kırmızı olarak görünecektir.

3 aydan fazla (üst üste) gecikmeli bir kredili ürün bulunuyorsa, sıradaki bakmamız gereken yer kredi notumuz olacak. Kredi notu ciddi anlamda düştüyse, bir problem olduğunu söylemek gayet mümkün. Elbette her gecikmeye giren kredili ürün için kara listede olduğunuzu söylemek yanlış olacaktır. Kredi notunuzun da çok fazla düşüş gösteriyorsa, yine risk ekranından yasal takip sorgulaması yapmalısınız. Yasal takibe giren borçlarınız bulunuyorsa, kara listeye girdiğinizi söyleyebiliriz.

Banka Kara Liste Sorgulama (Ücretsiz)

Eğer Findeks’e ücret ödemek istemiyorsanız, bankalar aracılığı ile de kara liste sorgulama yapabilirsiniz. Bankalar, doğrudan sorgulama hizmeti vermese de bu işlemi deneme yanılma yöntemiyle yapabilirsiniz. Yasal takipte bir borcunuz varsa, muhtemelen kredi başvurularınız reddedilecektir. Herhangi bir bankaya gidip, kredi başvurusu yapmak istediğinizi söyleyerek de banka çalışanından sicil durumunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer yasal takipte olan bir borcunuz bulunuyorsa, banka çalışanı engel olan bu durumu size söyleyecektir.

Bankadan böyle bir bilgi alamazsanız bile, yaptığınız kredi başvurusu reddedildikten sonra hem çağrı merkezlerinden, hem de banka şubelerinden kredi başvurunuzun neden reddedildiğini öğrenebilirsiniz. Banka bu aşamada detaylı bilgi verecektir. Müşterisi olmasanız bile başvuru yapabileceğiniz bankalar şunlar;

 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • VakıfBank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Garanti BBVA.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

kara listeden nasıl çıkılır

Banka kara liste sorgulama yaptıysanız, şimdi de kara listeden çıkabilmek için bazı yöntemler sunacağız. Öncelikle bankalardaki gecikmeye giren tüm borçlarınızı kapatmalısınız. Eğer iptal olmadıysa kredi kartlarınızı düzenli olarak kullanmaya devam etmeli, ödemelerini de düzenli yapmalısınız. Yasal takibe girdiğini düşünürsek ve kredi kartınızın olmadığını kabul edersek, yeni bir kredi kartı başvurusu ile yola devam edebiliriz.

Bankalar, bu durumda da yeni bir kredi kartı vermeyeceği için bloke teminatlı kredi kartı araştırması yapabiliriz. Bloke teminatlı kredi kartı ile bankaya belirli bir teminat göstererek kredi notumuzu ciddi anlamda yükseltebiliriz. Bu sayede kara listeden çıkabilirsiniz. Kara liste sorgulama yöntemleri bu kadardı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Bilal sarı avatarı
  Bilal sarı

  Nasıl yaptınız

 2. recep avatarı
  recep

  kara liste sorgulaması yaptım sayenizde teşekkürler

  1. Nevzat höke avatarı
   Nevzat höke

   kara liste sorgulaması yaptım sayenizde teşekkürler

Yorum yapın