banka hesabı nasıl kapatılır

Banka hesabı kapatma nasıl yapılır? Bankalar günlük hayatımızda yaptığımız ödemeler ve her türlü para transferi işleminde kullandığımız aracı kurumlardır. Gerek fatura ödemeleri, gerek kira ödemesi için yaptığımız para transferleri, gerekse de birine para göndermek istediğimizde başvurduğumuz ilk kurumlardır. Elbette bu işlemleri gerçekleştirmek için bir bankanın müşterisi olmak ve o bankada bir vadesiz hesabımızın olması gerekiyor. Bazı durumlarda bu hesabı kapatmak veya kullanım dışı bırakmamız gerekebiliyor. Banka ile olan çalışmalarımıza son vermek istediğimizde banka hesabını kapatma talebi oluşturabilir, banka olan ilişiğimizi kesebiliriz. Dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de, kapatmak istediğiniz banka hesabının bakiyesinin sıfır olmasıdır. İçinde 1 kuruş dahi bulunsa, bankalar bu hesabın kapatılmasına engel olabiliyor. Bu sebeple kapatmak istediğiniz hesabı öncelikle boşaltmalı, bakiyenizi sıfırlamalısınız. Peki banka hesabı nasıl kapatılır? 

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Vadeli veya vadesiz olarak bankalarda hesap açtırmak son derece kolaydır. Fakat bankalar, müşterilerin hesaplarını kapatması aşamasında bu kadar kolay işlemler yapılmasına izin vermiyorlar. Hesap kapanışını müşteri kaybetmek olarak kabul eden bankalar, hesabı kapatırken işlemleri yokuşa sürüyor diyebiliriz. Örneğin hesapta bulunan 1 kuruş için bile hesabı kapatmanıza engel olabiliyorlar. Bu sebeple, hesap kapatma işlemine geçmeden önce, banka hesap bakiyenizi sıfırlamanızı tavsiye ediyoruz.Tavsiye Edilen Makale: Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Çünkü bankalar müşteri portföylerini sürekli olarak korumayı amaçlarlar. Banka hesap kapatma işlemlerinizde izleyeceğiniz adımları sizlerle paylaşıyor ve hesabınızı kolaylıkla kapatmanın yollarını inceliyoruz. Adımlarımızı eksiksiz olarak tamamlamanız durumunda banka hesabınızı rahatlıkla kapatabilirsiniz. Banka hesabını kapatmak için ne yapmalıyım?

Banka Hesabı Kapatmak Nasıl Olur?

Bankalarda bulunan vadeli veya vadesiz banka hesaplarınızı kapatmanızın pek çok yolu bulunuyor. Altta vereceğimiz yöntemlerden herhangi birini tercih edebilir, size en kolay gelen yöntemi uygulayabilirsiniz. Fakat hesabınızı kapatmak için tüm bu adımlara dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Hesap kapatma yöntemleri arasında;

banka hesap kapama

 • Bankalara şahsi başvuruda bulunarak hesap kapatma formunu doldurabilirsiniz.
 • Bankalara gitmek istemiyorsanız, şubeye yönelik yazacağınız bir hesap kapatma dilekçesini, bankanızın şubesine posta yoluyla ulaştırabilirsiniz.
 • e-Mevduat hesabına sahipseniz, internet bankacılığınız aracılığıyla hesap kapatma talebinde bulunabilirsiniz.
 • Çoklu hesaba sahipseniz, internet bankacılığından bu hesapların bazılarını kapatabilirsiniz.

Görüldüğü üzere bankalarda bulunan hesaplarınızı kapatabilmenizin birden fazla yolu vardır. Ancak bu yöntemlerin, hesabınızda herhangi bir borç veya ödeme bulunmaması durumunda kullanılabilir olacağı unutulmamalıdır.

Banka Hesap Kapatma Dilekçesi Yazmanın Adımları

Bankalara şahsen başvurarak veya bankanıza hesap kapatma dilekçesini posta yoluyla ulaştırarak hesap kapatma işleminizi gerçekleştirebilme şansınız vardır. 

Hesap kapatma formunu, çalıştığınız bankadaki müşteri temsilciniz şubeye başvurduğunuz zaman size sunacaktır. Formda gerekli alanları eksiksiz doldurun ve şubenin bu formu bankanın ana merkezine göndermesini sağlayın. 

Şubenin ana merkezi tarafından değerlendirmeye alınan hesap kapatma formu, hesabınızda herhangi bir ödeme veya borç bulunmadığı taktirde işleme alınır ve hesabınız kapatılır. Banka hesabı kapatma dilekçesi, şube çalışanı tarafından iletilir.

Bankanıza banka hesabı kapatma dilekçesi yazacaksanız, bu dilekçede kapatacağınız hesap numarasını ve hesabı kullanan kişinin isim ve soyadını belirtmeniz önemlidir. Daha sonra bu dilekçeyi bankanıza ulaştırabilir veya bankaya şahsen teslim edebilirsiniz.

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka hesaplarını kapattırmadan önce, müşterilerin belirli noktalara dikkat etmeleri durumunda hesap sorunsuz bir şekilde banka tarafından kapatılıyor. Adımları eksiksiz uygulamanız durumunda hesabınızı kapatmak için engel yok.

Bunun için dikkate alacağınız adımlar ise şunlardır;

Hesabınızda ödenmemiş borç bulunmadığından emin olun.

 • Hesabınızı kullanmadığınız süreç 6 ay veya 1 yılı geçtiyse, bankanızla iletişime geçerek hesap kapattırma işlemlerinizi başlatın.
 • Hesabınızda bakiye bulunmadığından emin olun. Bakiye bulunuyorsa, tutarı ATM veya şubeler aracılığıyla çekin.
 • Hesabınızda otomatik ödeme talimatının aktif olarak kullanılmadığından emin olun. Otomatik ödeme talimatı hesabınızda ayarlıysa, bu işlemi iptal ettirin.
 • Hesabınızı kapattırmak için yaptığınız başvuruda hesap işletim ücreti talep ediliyorsa, bu ücreti bankanıza ödeyin.

Tüm adımların ardından, hesabınız sorunsuz bir süreçten geçerek banka aracılığıyla kapatılacaktır.

E-Mevduat Hesaplarının Kapattırılması İşlemleri

E-Mevduat hesapları, internet üzerinden işlem gören banka şubeleri tarafından oluşturuluyor. Bu sebeple fiziki şubelere sahip olmayan bir internet bankacılığında hesabınız bulunuyorsa, internet şubeleri aracılığıyla e-Mevduat hesabınızı kapattırabilirsiniz. Bu tür bir hesaba sahipseniz, internet bankacılığı işlemlerinize ulaşarak bankanızdan hesap kapatma formu talep edebilirsiniz. 

Tavsiye Edilen Makale: Kullanılmayan Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bazı internet bankacılıklarında bu hesap kapatma formu halihazırda mevcuttur ve işlemler menüsünden bu forma ulaşmanız yeterli olacaktır. Formu doldurduktan sonra bankanız tarafından E-Mevduat hesabınızın kapatma işlemleri başlatılacaktır.

ATM’lerden veya Müşteri Hizmetlerinden Banka Hesabı Kapatılır mı?

ATM’ler veya müşteri hizmetleri seçenekleriyle hesap kapatma işlemi henüz bankalarda aktif durumda değildir. Bu nedenle müşteri hizmetlerini veya ATM’leri kullandığınız zaman bu araçlar sizleri şubelerle görüşmeniz için yönlendireceklerdir. 

Şubelere yapacağınız başvurulardan önce bilgi almak amacıyla müşteri hizmetlerini arayabilir ve hesabınızda borç, otomatik ödeme talimatı, bakiye bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Banka hesabınızda borç veya bakiye bulunuyorsa bu ücretleri sıfırlamalı, otomatik ödeme talimatı ayarı aktif haldeyse iptal edilmesi gerekecektir.

İnternet Bankacılığındaki Çoklu Hesapları Kapatma

İnternet bankacılığı ile birden çok hesap kullanıyor ve bu hesapların bazılarını kapatmak istiyorsanız, izleyeceğiniz bazı adımlar bulunuyor.

İnternet bankacılığınızdaki çoklu banka hesaplarını kapatmak için;

 • Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı sistemine ulaşın ve müşteri hesabınıza giriş gerçekleştirin.
 • ’Hesaplarım’ sayfasına ulaşın. Hesap kapatma işleminizi internet şubelerinden yapabilmeniz için bu alanda birden çok hesaba sahip olmanız gerekiyor.
 • Hesap detayları bölümünün altında ‘Hesap Kapatma’ seçeneği çoklu hesap kullanan kullanıcılarda görüntülenecektir. Bu butona tıklayın.
 • Kapatmak istediğiniz hesap içeriklerini hesaplarınız arasından seçin ve hesabınızı kapatma işleminizi onaylayın.
 • Banka çoklu hesabınızda kapatmak istediğiniz hesabın talebini işleme alır. Böylelikle ileride banka hesap kapatma ücreti veya hesap işletim ücreti gibi kesintilerle karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Bu işlem adımları, e-Mevduat hesaplarını kapatmaktan daha kolaydır ve hızlı bir şekilde internet bankacılığınızdan tamamlayabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile hesap kapatma nasıl yapılır diyorsanız, üstteki adımları bir bir uygulayabilirsiniz.

Kullanmadığınız Banka Hesabı Kendiliğinden Kapanıyor mu?

Kullanmadığınız bir banka hesabı, bankalar nezdinde müşterilerin mağduriyet yaşamamaları adına dondurulmaktadır. Bu dondurma işlemi, hesabınızda yaklaşık 6 ay ile 1 yıl işlem yapılmaması durumunda devreye girmektedir. Hesap, hesap sahibi tarafından bir başvuru gerçekleştirilmediği sürece dondurulmuş olarak bekletilir ancak kendiliğinden kapanmaz.

Vadesiz hesap kapatma işlemlerinde mutlaka bankanızla görüşmeniz gerekiyor. Uzun süre kullanmadığınız bir hesap dondurulsa bile, şahsi başvuru yapmadığınız sürece hesap kendiliğinden kapatılmayacaktır. 

Bu durum, bankaya hesap kapatma işlemi için başvurduğunuz zaman hesap işletim ücretinin talep edilmesiyle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Kullanmadığınız bir hesap için ek ücretlerle karşılaşmak istemiyorsanız, hesap kapattırma işlemleri için kısa zamanda bankanıza başvurmalısınız.

Diğer Bankalardaki Kullanmadığınız Hesapları Kapattırın

Son yıllarda bankalar tarafından uygulanmaya başlayan hesap işletin ücreti, kullanılmayan hesapların müşteriler tarafından kapatılmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. Eğer diğer bankalarda kullanmadığınız eski hesaplarınız bulunduğunu düşünüyorsanız, bankalarla iletişime geçerek bu hesapların kapatılması işlemini hemen başlatabilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin