Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi (Kredi Zamanaşımı)

banka borcu zaman aşımı süresi

Banka borcu zaman aşımı süresi, bankaya olan borçları yüzünden avukatlık olmuş veya borçları icra takibine düşmüş kişiler tarafından merak edilen konulardan birisi. Bankaya olan borçlarınız, düzenli olarak ödeme yapılması gereken ve sözleşmeler ile güvence altına alınmış olan borçlardır. Bu borçların ödenmemesi, bir bakıma sözleşmenin de ihlali olduğundan bankalar direkt olarak yasal takip işlemlerini başlatır. Elbette bu işlemlerin başlaması için de bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterleri detaylı olarak anlattığımız kredi yasal takip süreci isimli makalemizi okuyabilirsiniz. Bir kredi veya kart borcunun yasal takip işlemlerinin başlaması için üzerinden 3 ay geçmesi gerekiyor. 3 ay üst üste ödeme yapılmayan borçların tamamı avukatlara devroluyor. Peki bu borçlarda zamanaşımı oluyor mu? Banka kredi borcu zamanaşımı bilgileri yazımızda!

Banka Borcu Zaman Aşımına Uğrar Mı?

Türkiye Cumhuriyeti yasaları her ne kadar borçluyu koruyor olsa da, alacaklıları da koruyan ve gözeten bir çok kanun bulunuyor. Elbette haksız durumlarda borçlu kişinin de bir çok hakkı bulunsa da, haklı durumlarda alacaklı kişilerin bir çok yasal yaptırım hakkı bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de borçların tahsilatı amacıyla yasal takip sürecini başlatmak. Bu süreç içinde icra ve haciz işlemleri de devamında geliyor.

Bu konu hakkında kafalarda soru işareti oluşturan bir diğer konu da borçların silinip silinmediğidir. Banka borcu zaman aşımı süresi konusunda araştırma yapan bir kişi “Banka kredi borcu kendiliğinden siliniyor mu?” gibi bir soru sorabiliyor. Böyle bir durum mümkün olmadığı gibi, borç ödenmediği sürece yasal faiz işleyeceğini de bilmelisiniz.

Bu tarz borçlarda zamaaşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiş olup, TMSF bünyesindeki borçlarda ise zamanaşımı süresi 20 yıl olarak belirlenmiştir. TMSF statüsüne giren borçlar ve alacaklar, bir diğer adıyla da varlık yönetim şirketlerine devredilmiş borçlardır.

Bankaya olan kredi veya kart borçlarınız yasal takip süresi boyunca da ödenmemeye devam ederse bankalar bu borç tutarını varlık yönetim şirketlerine satıyor. Elbette bu süreç içinde borcunuza yasal faiz işlemeye de devam ediyor.

 

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi (GÜNCEL)

Bankaya olan borçlar, yalnızca kredili ürünler üzerinden ortaya çıkabiliyor. Bu ürünler ise kredi, kredi kartı, kmh gibi bankaların sunmuş olduğu bazı avantajlar olarak kabul ediliyor. Bir kimse, sigortalı bir işte çalışıyor ve banka siciline dikkat ediyorsa bankalardan rahatlıkla kredi kullanabiliyor. Kredi çekerken de imzaladığınız sözleşmelere göre, kredi süresi boyunca bu krediye her ay düzenli ödeme yapmanız gerekiyor.

Bankalara olan kredi, kredi kartı gibi ürünlerin ödemesini düzenli yapmadığınızda, banka tarafından sık sık aranarak uyarı mesajları alıyorsunuz. Bu süreç içinde 3 ay üst üste kredili ürünlerinize ödeme yapmadığınız taktirde banka yasal takip işlemlerini başlatıyor. Bu işlemler elbette direkt olarak haciz veya icra yöntemlerine başvurmak anlamına gelmiyor. Eğer maaşınız bulunuyorsa, 4’te 1’ine icra uygulama hakları bulunuyor.

Banka borcu zaman aşımı süresi ise icra işlemlerinden hemen sonra başlıyor. Eğer 7 günlük itiraz hakkınızı kullanmazsanız ve borcu kabul ederseniz bu borcu ödemekle yükümlü oluyorsunuz. Eğer borcun ödendiğini ispat edebilecek durumdaysanız 7 günlük süre içinde borca itiraz edebiliyorsunuz. Banka borcu zaman aşımı süresi mevcut olsa da, avukatlar dosyaları sürekli olarak güncel tutarak bu durumun önüne geçebiliyor.

Banka Borcu Zamanaşımı Süresi

 

Bankalar, borçları varlık şirketlerine de devredebiliyor. Borcun daha düşük tutarda varlık şirketlerine satılması durumunda, artık muhatabınız varlık şirketleri oluyor. Böylece ödemeleri bu firmalara yapmanız gerekiyor. Zamanaşımı süresi aynı şekilde varlık şirketleri için de geçerli oluyor fakat bir üstte de belirttiğimiz gibi avukatlar bunun önüne geçiyor.

Sürekli olarak icra dosyasını açık tutarak, icra masraflarını icra dairelerine düzenli olarak ödeyerek dosyanın güncel tutulması sağlanıyor. Tabiiki avukatlar veya firmalar tarafından yapılan bu ödemeler de tarafınıza borç olarak kaydedilmeye devam ediyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Özgür avatarı
  Özgür

  7 yıldır ödemedim kedi borcu var ve sahis şirketi kurdum vergiye tabiyim borcu ödemek için aradım 8 binlira 19 bin olmuş satilan borcu 9 bine kadar düşürdüm ve bunu ödersem krdi yollum acilirmi ticari kartm var ve bankada 30 binlira nakit para yatırdım ben bu borcu kapatirsam krdi ve krdi kartı yolu acilrmi kaç ay sürer?

 2. Nihat avatarı
  Nihat

  7 yıldır borcum var bankalara ödeyemiyorum kredi kartına başvur dum onaylandı bu arada ticari araç alsam nakliye aracı vergiye tabi olsam borçlardan dolayı bi sıkıntı yaşar mıyım

  1. Mert avatarı
   Mert

   İcra takibi başlatılabilir.

 3. Resul avatarı
  Resul

  Bi yakınım 14 sene önce kartımı kullandı borc taktı ödemedi inat ettim bende ödemedim banka da görünmüyor kime vercem onuda bilmiyom ödesem borcu kredi yolu acılırmı

  1. Mert avatarı
   Mert

   Üzerinden uzun süre geçtiyse varlık yönetim şirketlerine devredilmiş olabilir.

Yorum yapın