banka borcu zaman aşımı süresi

Banka borcu zaman aşımı süresi, bankaya olan borçları yüzünden avukatlık olmuş veya borçları icra takibine düşmüş kişiler tarafından merak edilen konulardan birisi. Bankaya olan borçlarınız, düzenli olarak ödeme yapılması gereken ve sözleşmeler ile güvence altına alınmış olan borçlardır. Bu borçların ödenmemesi, bir bakıma sözleşmenin de ihlali olduğundan bankalar direkt olarak yasal takip işlemlerini başlatır. Elbette bu işlemlerin başlaması için de bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterleri detaylı olarak anlattığımız kredi yasal takip süreci isimli makalemizi okuyabilirsiniz. Bir kredi veya kart borcunun yasal takip işlemlerinin başlaması için üzerinden 3 ay geçmesi gerekiyor. 3 ay üst üste ödeme yapılmayan borçların tamamı avukatlara devroluyor. Peki bu borçlarda zamanaşımı oluyor mu? Banka kredi borcu zamanaşımı bilgileri yazımızda!

Banka Borcu Zaman Aşımına Uğrar Mı?

Türkiye Cumhuriyeti yasaları her ne kadar borçluyu koruyor olsa da, alacaklıları da koruyan ve gözeten bir çok kanun bulunuyor. Elbette haksız durumlarda borçlu kişinin de bir çok hakkı bulunsa da, haklı durumlarda alacaklı kişilerin bir çok yasal yaptırım hakkı bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de borçların tahsilatı amacıyla yasal takip sürecini başlatmak. Bu süreç içinde icra ve haciz işlemleri de devamında geliyor.

Bu konu hakkında kafalarda soru işareti oluşturan bir diğer konu da borçların silinip silinmediğidir. Banka borcu zaman aşımı süresi konusunda araştırma yapan bir kişi “Banka kredi borcu kendiliğinden siliniyor mu?” gibi bir soru sorabiliyor. Böyle bir durum mümkün olmadığı gibi, borç ödenmediği sürece yasal faiz işleyeceğini de bilmelisiniz.

Bu tarz borçlarda zamaaşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiş olup, TMSF bünyesindeki borçlarda ise zamanaşımı süresi 20 yıl olarak belirlenmiştir. TMSF statüsüne giren borçlar ve alacaklar, bir diğer adıyla da varlık yönetim şirketlerine devredilmiş borçlardır.

Bankaya olan kredi veya kart borçlarınız yasal takip süresi boyunca da ödenmemeye devam ederse bankalar bu borç tutarını varlık yönetim şirketlerine satıyor. Elbette bu süreç içinde borcunuza yasal faiz işlemeye de devam ediyor.

 

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi (GÜNCEL)

Bankaya olan borçlar, yalnızca kredili ürünler üzerinden ortaya çıkabiliyor. Bu ürünler ise kredi, kredi kartı, kmh gibi bankaların sunmuş olduğu bazı avantajlar olarak kabul ediliyor. Bir kimse, sigortalı bir işte çalışıyor ve banka siciline dikkat ediyorsa bankalardan rahatlıkla kredi kullanabiliyor. Kredi çekerken de imzaladığınız sözleşmelere göre, kredi süresi boyunca bu krediye her ay düzenli ödeme yapmanız gerekiyor.

Bankalara olan kredi, kredi kartı gibi ürünlerin ödemesini düzenli yapmadığınızda, banka tarafından sık sık aranarak uyarı mesajları alıyorsunuz. Bu süreç içinde 3 ay üst üste kredili ürünlerinize ödeme yapmadığınız taktirde banka yasal takip işlemlerini başlatıyor. Bu işlemler elbette direkt olarak haciz veya icra yöntemlerine başvurmak anlamına gelmiyor. Eğer maaşınız bulunuyorsa, 4’te 1’ine icra uygulama hakları bulunuyor.

Banka borcu zaman aşımı süresi ise icra işlemlerinden hemen sonra başlıyor. Eğer 7 günlük itiraz hakkınızı kullanmazsanız ve borcu kabul ederseniz bu borcu ödemekle yükümlü oluyorsunuz. Eğer borcun ödendiğini ispat edebilecek durumdaysanız 7 günlük süre içinde borca itiraz edebiliyorsunuz. Banka borcu zaman aşımı süresi mevcut olsa da, avukatlar dosyaları sürekli olarak güncel tutarak bu durumun önüne geçebiliyor.

Banka Borcu Zamanaşımı Süresi

 

Bankalar, borçları varlık şirketlerine de devredebiliyor. Borcun daha düşük tutarda varlık şirketlerine satılması durumunda, artık muhatabınız varlık şirketleri oluyor. Böylece ödemeleri bu firmalara yapmanız gerekiyor. Zamanaşımı süresi aynı şekilde varlık şirketleri için de geçerli oluyor fakat bir üstte de belirttiğimiz gibi avukatlar bunun önüne geçiyor.

Sürekli olarak icra dosyasını açık tutarak, icra masraflarını icra dairelerine düzenli olarak ödeyerek dosyanın güncel tutulması sağlanıyor. Tabiiki avukatlar veya firmalar tarafından yapılan bu ödemeler de tarafınıza borç olarak kaydedilmeye devam ediyor.

19 YORUMLAR

 1. 7 yıldır ödemedim kedi borcu var ve sahis şirketi kurdum vergiye tabiyim borcu ödemek için aradım 8 binlira 19 bin olmuş satilan borcu 9 bine kadar düşürdüm ve bunu ödersem krdi yollum acilirmi ticari kartm var ve bankada 30 binlira nakit para yatırdım ben bu borcu kapatirsam krdi ve krdi kartı yolu acilrmi kaç ay sürer?

 2. 7 yıldır borcum var bankalara ödeyemiyorum kredi kartına başvur dum onaylandı bu arada ticari araç alsam nakliye aracı vergiye tabi olsam borçlardan dolayı bi sıkıntı yaşar mıyım

 3. Bi yakınım 14 sene önce kartımı kullandı borc taktı ödemedi inat ettim bende ödemedim banka da görünmüyor kime vercem onuda bilmiyom ödesem borcu kredi yolu acılırmı

 4. Bir arkadaşım evimden hiç açılmamış kredi kartımı çalıp bu kart üzerinden toplamda 22.061 TL harcama yapıyo bende bu konuyu savcılığa suç duyurusunda bulundum şuanda soruşturma aşamasında ve bankaya olan ilk ödeme tarihi gelmiş ve geçiyo soruşturma aşamasında olduğu için taksitleri ödemesim faiz koyup benden alabilirlermi ?

  • Bu çok kapsamlı bir soru. Bunu bankanın yetkilileri ile görüşmeniz çok daha sağlıklı olur. Bu kartın çalıntı olduğunu, harcamaların siz tarafından yapılmadığını bankaya mutlaka bildirmelisiniz.

 5. Bankadan kıredı cektım 20 bın ödeyemedım ıcralıl oldum masıma hacız konuldu hacız konulması halınde benden 33 bın para alındı dogrumudur

 6. Tmsf ye devredilen Bank asya kredi kart borcum un faizinde indirim talep etsem alabilirmiyim.cunku anaparanın iki katına ulaşmış borcum

  • Sözleşmeye dayansın dayanmasın hiç bir borç için hürriyeti kısıtlayıcı (hapis) cezası verilemez, istisnası icra memuru önünde yapılan ödeme taahhütnamesi borcudur. Burda da borç nedeniyle değil taahhütü ihlal ettiğiniz için bildiğim kadarıyla 3 ay hapis cezası var. Ödeyemeyeceğiniz borç için kesinlikle ödeme taahhütnamesi vermeyin

 7. Benim 2008 de 3000 bin tl ve 900 tl kredi kartı borcum vardı bir başka Bankasya’da 700 tl borcum vardı bundan 3 sene önce nerden estiyse 700 tlik borcu ödemek istedim 1000 liraya anlaştım ödedim. Aradan 15 gün geçmeden bi bankada işlem yaparken kredi kartı istermisiniz dediler bana çıkmaz dememe rağmen deneyelim dediler ve 15 gün içinde evime kart gönderdiler. Ve 2008 den beri bankalar tarafından hiç bir şekilde hakkımda açılmış bi dava yok. Fakat ara ara hukuk büroları arıyorlar beni. Yaklaşık 2 senedir aracım var üstünde sadece aldığım finansman şirketinin rehni var. Acaba hukuk bürolarına arı bu saatten sonra bi işlem yapabilirler mi hakkımda ? Şimdiden teşekkürler

  • üzeinizde varlık veya maaş görürlerse yapabilirler, zaman aşımına uğramamış her borç için yenileme yapılabilir, yenileme yapıldığı icra dairesinden yapılacak bir icra takip bildirimiyle tarafınıza ihbar edilir.

  • 5 yıl önce 3 bankadan toplamda 60 milyar para çektim is için ortak is yapacağım adam paraları alıp kaçtı bende korkudan 5 yil sigortasız çalıştım .su anda faizli borcum 135 milyar olmuş sigortalı ise baslicam korkuyorum ne gibi sorun bekler beni

 8. Kredi kredi kartı borcum var 3 bankaya 1yili aştı odeyemiyofum kendime ufak çaplı bı dükkan acsam banka dükkanına el koyarmi

  • Dükkana el koyma gibi bir durum söz konusu olmaz. Ancak geliriniz üzerinden veya taşınır taşınmaz mallarınız üzerinden haciz işlemi başlatılabilir.

  • Hayır el koymuyor aynı durumu ben yaşıyorum 6 yıldır borcum var 3 yıldır dükkanım sorun yâşamadım

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin