Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim

Babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim sorusu, bir kişinin babası vefat ettikten sonra miras konuları için merak edilen soruların başında geliyor. Eğer babanız vefat ettikten sonra üzerinize kalacak miras bulunuyorsa, bunu öğrenmenin birkaç yolu bulunuyor. Aynı zamanda bu yöntemlerin dışında, haberiniz olmayan bir mal veya banka hesabında para varsa, bunlar da mal varlığı sayılacağı için bunları sorgulama ihtimaliniz de yüksek oluyor. Bu sorgulamalar, daha çok bankada unutulan para sorgulama yöntemi gibi değil, kişinin ailesinden gizlediği bir mal varlığının olup olmadığına yönelik yapılıyor. Bu işlemlerin her birini gerçekleştirmek için de kişinin birinci dereceden akrabası yani bir diğer adıyla da mirasçısı olmanız gerekiyor. Babamın mal varlığını nasıl öğrenirim diyorsanız alttaki yöntemlerden size en kolay geleni uygulayabilirsiniz.

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babanız vefat ettikten sonra mal varlığını öğrenmek, size kalan miras konusunda fikir sahibi olmak için noterlerden işlem yapabiliyorsunuz. Noterlerin dışında Sulh mahkemeleri de bu gibi bir hizmet veriyor olsa da, daha gecikmeli olarak sonuç alıyorsunuz.

Bu sebeple, ilk olarak noterleri tercih ederek babanızın üzerinde bulunan tüm malları öğrenebilirsiniz. Bunu yapmanız için gereken tek şey bir adet veraset ilamıdır. Veraset ilamı çıkararak babanızın üzerindeki tüm mal varlığını liste halinde görmeniz mümkün.

Veraset ilamı, vefat eden kişinin ikamet ettiği ilde yer alan Sulh mahkemeleri ve Noterler tarafından kolaylıkla çıkartılabilir. Bu işlemi yapabilmek için de vefat eden kişinin birinci dereceden yakını ve mirasçısı olmanız gerekiyor. Tüm mirasçıların da başvuru yapması gerekiyor. Başvuru yapamayacak kişi varsa, mutlaka bir diğer kardeşe vekalet vermesi gerekiyor. Noterden yapacağınız işlemler çok kısa sürerken, Sulh mahkemelerini tercih ederseniz bu işlemlerin süresi 1 haftayı bile bulabiliyor.

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenirim?

Vermiş olduğumuz bu yöntemlerin haricinde, babanızın mal varlığını öğrenmek için bir seçenek bulunmuyor. Zaten mirasta hak sahibi olmak için de veraset ilamının çıkarılması gerekiyor. Veraset ilamı çıkarıldıktan sonra, vefat eden kişinin tüm mal varlığı görüneceği için, gözden kaçan veya haberiniz olmayan bir mülk olması durumunda bunu da öğrenebilirsiniz.

Veraset İlamı Ücretli Midir?

Sulh mahkemeleri ile veraset ilamı çıkartmak için çok daha düşük masraflar ödersiniz. Fakat bu şekilde yapmak istediğiniz bir işlemin çok uzun süreceğini söyleyebiliriz. Sulh mahkemeleri aracılığı ile veraset ilamı almak isterseniz bunun neredeyse 1 hafta süreceğini söylemek mümkün. Noterlerden yaparsanız da anında alabiliyorsunuz.

2011 yılına kadar veraset ilamı sadece mahkemeler tarafından veriliyor olsa da, artık yeni düzenlemeler ile birlikte 2011 yılından itibaren veraset ilamı yetkisi noterlere de verilmiş oldu. Bu da vatandaşların kolayca veraset ilamı çıkarmasına yardımcı oldu. Babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim diyen vatandaşlar noterden aynı gün içinde alabiliyor.

Veraset İlamı Ücretleri

Veraset ilamı çıkardıktan sonra evrağın üzerinde de görebileceğiniz gibi, artık yasal olarak mirasçı kabul edileceksiniz. Aslında bu evrak önemli bir evraktır ve ihmal edilmemesi de gereklidir. Veraset ilamı 2020 yılında ücretleri ise şöyle;

Veraset ilamı, noter yoluyla belirli ücretler karşılığında verilen bir evraktır. 2020 yılında babamın mal varlığını öğrenmek istiyorum diyen kişiler, veraset ilamı ücreti için 136 TL ödemek zorundalar. Eğer aynı evraktan 2 tane veya daha fazla çıkartmak istiyorsanız bunun da ilave bazı ücretleri olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Arif Mete Özay avatarı
  Arif Mete Özay

  Bu evrağı aldıktan sonra da belge üzerinde göreceğiniz gibi artık sizler mirasçı sayılacak ve belge üzerindeki taşınmazlarda hak sahibi olduğunuzu göreceksiniz diyorsunuz ama Mirasta zorluk cikaran kiz kardesimin mahkemeden cikarttigi ilamda sadece Mirsin 2ye bölünecegi yaziyor.
  Mirasin neler oldugu konusunda bilgi yok. Saygilar M.Özay

 2. Şaban BARUTÇUOĞLU avatarı
  Şaban BARUTÇUOĞLU

  Bu Belge içerisinde ölen kişiye veraset ile kalmış malların da listesini görebilecekmiyiz yoksa ölen kişinin sadece apulu mallarınımı görebiliriz…

 3. ferhat şimşek avatarı
  ferhat şimşek

  Merhaba;

  Bir akrabamız dedemin dedesinin veraset ilamını çıkarmış.T.C kaydı öldükten sonra verildiği için dedeme ait tapu bilgileri müdürlükten öğrenemedik.Bu sorgulama nasıl yapılabilir

Yorum yapın