ATM üzerinden para transferi

ATM ile Para Transferi Yapmak ve ATM para transferi hakkında bilgiler. Bankalar, sunmuş oldukları hizmetler ile hayatımızın her alanında bizlere yardımcı kuruluşlar olarak görev üstleniyorlar. Günlük ödemeler, kira ödemeleri, fatura ödemeleri ve diğer aklınıza gelebilecek bir çok ödeme işlemlerinde bankaları tercih ediyor ve kullanıyoruz. Ancak artık durum öyle bir hal aldı ki, banka ürünlerini kullanmak için banka müşterisi olmanıza bile gerek kalmayabiliyor. Örneğin bir para transferi işlemi yapmak istiyorsak, kişinin hesap numarası ve IBAN bilgilerini talep ederek ilgili bankanın ATM’si aracılığı ile işlem yapabiliyoruz. Karşı tarafın hesabına dilediğiniz miktarda para gönderebiliyor, karşı tarafın da bunu dakikalar içinde almasını sağlayabiliyorsunuz. Peki banka ATM üzerinden para transferi nasıl yapılır? Para transferi işlemleri hakkında her şey!

ATM Üzerinden Para Transferi Nasıl Yapılır?

ATM üzerinden para transferi işlemi bankadan bankaya değişiklik gösterse de genellikle aynı bilgiler istenir. ATM üzerinden para transferi yapmak için iki seçenek vardır. İlk seçenek ATM’den kartsız olarak para transferi yapmaktır. İkinci seçenek ise ATM’den kartlı olarak para transferi yapmaktır. Ayrıca para transferi yapılacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, İban numarası, telefon numarası ve adı soyadı gibi bilgiler istenecektir. Tabi ki de bu bilgiler paranın gideceği hesabın sahibine ait olmalıdır.Ancak yazımızın ilk bölümlerinde de belirttiğimiz gibi, bu işlemleri yapmak için bankanın müşterisi olmanıza gerek yoktur. ATM üzerinden Kartsız İşlemler menüsüne giriş yaptığınızda, müşteri olmasanız bile bir çok işlemi yapabildiğinizi göreceksiniz. Sizin ise bu aşamada giriş yapmanız gereken menü Para Transferi – Para Yatırma – Para Gönderme gibi alanlar olacaktır. Bu alanlara girdiğinizde ise banka sizden alttaki bilgileri isteyecektir;

 • Telefon Numaranız (Müşteri olmadığınız için iletişim kurabilmek adına)
 • TC Kimlik Numaranız
 • Hesap sahibi TC Kimlik
 • Hesap sahibi cep telefonu numarası
 • Hesap numarası, şube kodu veya IBAN

Bu bilgileri giriş yaptıktan sonra yatırmak istediğiniz tutarı girerek, ardından parayı açılan bölmeye yerleştirebilirsiniz. Hemen ardından işlem dekontu alabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: IBAN No Nerede Yazar?

ATM Üzerinden EFT Nasıl Yapılır?

ATM üzerinden EFT Havale Nasıl Yapılır

EFT, bir bankadan başka bir bankaya yapılan para transferi işlemidir. Bu işlem sayesinde karşı taraf ile aynı bir banka hesabına sahip değilsek bile bu kişiye para gönderebiliriz. Ancak EFT yapabilmek için mesai saatleri içinde olmamız gerekiyor. Saat 17’den sonra yapılan EFT’ler karşı tarafın hesabına bir sonraki mesai günü sabah 8’de ulaşıyor.

 1. Banka hesabınız varsa kartınızı ATM’ye takıp şifrenizi girmelisiniz,
 2. Banka hesabınız yoksa ATM’deki kartsız işlemler menüsüne giriş yapmalısınız,
 3. Daha sonra karşınıza gelen ekranda Para Transferi seçeneğini takip etmelisiniz,
 4. EFT yapacaksanız başka hesaba / başka bankaya seçeneğini tercih etmelisiniz,
 5. EFT işlemlerinde talep edilen bilgiler yukarıdaki gibi olacaktır.
 6. Karşınıza gelen ekrandan IBAN numarasını girerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

ATM üzerinden EFT yapmak için izlemeniz gereken adımlar bu şekildedir. Tüm bunların yanı sıra EFT işlemleri için bankalar belirli ücretler kesmektedir. EFT işlemleri bankadan bankaya değişik ücretlere tabi olsa da, ATM üzerinden yapılan EFT’lerden biraz daha fazla ücret alınmaktadır. Bunun için havale işlemi tercih edilebilir. ATM üzerinden havale nasıl yapılır?

ATM Üzerinden Havale Nasıl Yapılır?

Şüphesiz en çok tercih edilen para transferi işlemlerinden birisi ise havale yöntemidir. Havale, aynı bankanın hesapları arasında yapılan para alışverişi işlemidir. Bu sayede bankalardan yüksek masraflar ödemeden para transferi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 1. Banka hesabınız varsa kartınızı ATM’ye takıp şifrenizi girmelisiniz,
 2. Banka hesabınız yoksa ATM’deki kartsız işlemler menüsüne giriş yapmalısınız,
 3. Daha sonra karşınıza gelen ekranda Para Transferi seçeneğini takip etmelisiniz,
 4. Başka hesaba havale seçeneğini seçmelisiniz,
 5. Havale işlemlerinde girmeniz gereken bilgiler Şube Kodu ve Hesap Numarasıdır.
 6. Karşınıza gelen ekrandan IBAN numarasını girerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Eğer hesap numarası veya şube kodu gibi bilgiler yoksa, havale işleminizi IBAN numarası ile de yapabilirsiniz. Yapacağınız işlemlerden banka ücret talep edebileceği için, öncelikle resmi internet siteleri üzerinden bankaların işlem ücretleri ve komisyonlarına bakmalısınız.

Transferi Gerçekleşmiş Para İadesi Alınır mı?

İster ATM bankamatiği olsun ister mobil bankacılık olsun transferi gerçekleşmiş hiçbir bakiye veya döviz geri alınamaz. Ancak belli şartlar ve anlaşmalar ile miktardaki nakitler şubenin de yardımı ile geri tahsil edilebilir. Yine de bankanın Çağrı merkezini aramakta fayda vardır. Aynı zamanda karşı tarafı tanıyorsanız, kişi ile görüşme sağlayarak da gönderilen tutarın geri ödenmesi talep edilebilir.

Ziraat Bankası ATM Üzerinden Para Transferi Nasıl Yapılır?

ziraat bankası atm üzerinden para transferi

Her özel ve devlet destekli bankanın olduğu gibi Ziraat Bankası’nın da ATM bankamatikleri bulunuyor. Bu ATM’ler üzerinden birçok işlem şubeye gidilmeden gerçekleştirilebiliyor. Bu işlemlerden biride ATM üzerinden uzakta ki bir kişiye veya hesaba para transferi yapmaktan geçiyor. Bunun için izlenmesi gereken bazı yollar vardır. ATM işlemlerinden kartsız işlemler veya kartlı işlemler seçilmelidir. Daha sonra ” Para Yatırma ” seçeneği seçilmelidir. Daha sonra ise ” Başka Hesaba ” veya ” Kendi Hesabıma ” seçeneklerinden biri seçilmelidir. ( işleme göre değişir ) Son olarak bir takım bilgiler istenecektir. O bilgiler de girildikten sonra istenilen kişiye ya da hesaba para transferi yapılabilir. Ancak bu bilgilerin bilinmesi ve doğru girilmesi gerekecektir. Aksi taktirde para farklı bir hesaba gidebilir ve o hesaptan geri para iadesi alınamaz.

Mobil Bankacılık Üzerinden Para Transferi Nasıl Yapılır?

Her bankanın mutlaka bir tane mobil bankacılık uygulaması bulunuyordur. Tabi ki de bu bankadan bankaya değişiklik gösterecektir. Ancak genelinde aynı yollar izlenebilir. Uygulamaya girdikten sonra ” para transferi ” veya ” hesaba para gönderme ” seçenekleri seçilmelidir. Daha sonra hesap numarası veya İban girilerek para istenilen kişiye ya da hesaba gönderilebilir. İnternet üzerinden yapılan işlemler, diğer para transferi yöntemlerine göre çok daha hızlıdır.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin