atm kartımı yuttu

ATM kartımı yuttu, ATM kartımı geri vermiyor, ATM kartı geri vermedi, ne yapmam gerekiyor? Bankacılık işlemlerinin bel kemiği olarak sayılan ATM’ler, bizleri bazı sorunlarla karşı karşıya bırakabiliyor. Genellikle para çekerken kartı almayı unutarak, ATM’nin kartı yutmasına sebep olabiliyoruz. Bazı bankalar önce kartı, ardından parayı verirken, bazıları ise önce parayı sonra kartı vermektedir. Bu gibi işlemler de kafa karışıklığına sebep olarak kartımızı geri almamıza engel olabiliyor. Bazen şifremizi yanlış girmemiz, bazen ise kartın son kullanma tarihi geçmesi gibi durumlarda ATM kartımıza el koyabiliyor. Peki ATM karta el koyarsa ne yapabilirim? Bankamatik kartımı yuttu hakkında bilgiler.

ATM’ler Kartları Neden Yutar?

Bu durumun bir çok sebebi mevcuttur. Bazen bu sorun sizle alakalı olsa da, banka ile alakalı kaynaklanan durumlardan ötürü de kartınıza el koyulabilir. Bazı ATM arızaları da, ATM’nin kartı yutmasına sebep olabilir. Hatta bazen güvenlik sorunları, güvenlik açıkları nedeniyle dolandırıcıların ATM’lere yerleştirmiş olduğu düzenekler sebebiyle de kartınıza el koyulabilir. Bu gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğini yazımızın ilerleyen bölümünde anlatacağız.ATM’ler elektronik cihazlar olduğu ve herkes tarafından ortak kullanıldığı için, sık sık arıza yapmaktadır. ATM başına geçtiğinizde öncelikle ATM’nin ekranını kontrol etmeli, ardından kartınızı yerleştirmelisiniz. ATM ekranında herhangi bir arıza bildirimi varsa, kartınızı yerleştirmemeli ve başka ATM bulmalısınız. ATM’ler şu gibi durumlarda karta el koyabilir;

  • ATM arızaları,
  • Kart şifresinin üst üste yanlış girilmesi,
  • Borcun ödenmemesinden dolayı kartın iptal edilmesi,
  • Kartın son kullanma tarihinin geçmiş olması,
  • Dolandırıcılık yapmak üzere ATM’nin içeriğinin değiştirilmesi,
  • Kartınız ile kayıp ihbarı yapılması.

ATM Kartımı Yuttu, Nasıl Geri Alırım?

bankamatik kartımı yuttu

Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz işlemler çeşitlilik göstermektedir. Eğer banka şubesinin önünde yer alan bir ATM’de işlem yapıyorsanız ve işlem yaptığınız saatler mesai saatlerinin içindeyse, hemen banka güvenliğine haber vererek işlem yapmalısınız. Aynı gün olmasa da bir gün sonra mutlaka kartınız teslim edilecektir. Elbette öncelikle kartın gerçekten yutulup yutulmadığı teyit edilmelidir.

Eğer ATM’den işlem yaptığınız saatler mesai saatleri içinde değilse, kartınızı yutan bankamatiğin önünden asla ayrılmayın! Bazı dolandırıcılık yöntemleri sayesinde kartınız kopyalanabilir, siz ATM başından ayrıldığınızda kartınız geri alınabilir. Hemen ATM başındayken bankanız müşteri hizmetlerini arayarak şüpheli işlemler menüsünden ATM’nin kartınızı yuttuğunu ve hesabınızın kartınız teslim edilene kadar bloke edilmesini talep etmelisiniz. Bu sayede hesabınızı bloke ederek, kartınızı teslim alana kadar herhangi bir işlem yapılmasının da önüne geçebilirsiniz.

Tavsiye Makale: ATM Günlük Para Çekme Limiti

Eğer başkasının kartıyla işlem yapıyorsanız ve ATM kartınızı yutmuşsa, siz başka bir işlem yapamazsınız. Kartın asıl sahibi bankaya ulaşarak veya şubeye giderek kartın yutulduğunu söyleyerek kimlik teyidi yaptırabilir ve kartını teslim alabilir. Yine mesai saatleri içinde yapılan bildirimlerde kartlar gün içerisinde teslim edilecektir.

Bankamatik Kartımı Yuttu, Nasıl İptal Ederim?

Eğer bankamatik kartımı yuttu diyorsanız, izlemeniz gereken adımları bir üst bölümde anlatmıştık. Bu gibi aşamalarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kartınızın iptal edilmesidir. Eğer kartınızı aynı gün içinde teslim alamıyorsanız mutlaka müşteri hizmetlerini aramalı ve kartınızı iptal ettirmelisiniz. Kartınızı iptal etmek istemiyorsanız da geçici olarak hesabınıza bloke koymalı, kartınız gelmeden bu blokeyi de kaldırmamalısınız. Kredi veya banka kartı iptali, eğer mesai saatleri içinde değilseniz banka müşteri hizmetleri şüpheli işlem bildirimleri menüsünden yapılmaktadır. Bulunduğunuz konumu, ATM bilgilerini paylaştıktan sonra müşteri temsilcisi gerekli işlemleri yapacaktır.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin