ATM ile Kartsız Para Transferi

Günümüzde bankalar, tüm parasal işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz kurumlar haline gelmiş durumda. Gerek ödemeler, gerek para transferleri, gerekse de maaş işlemlerimizin tamamı bankalar üzerinden gerçekleştiriliyor. Hatta öğrenci dahi olsak, burs ödemeleri de bankalar üzerinden yapılıyor. Bankaların en sık kullanılan özelliklerinden birisi de para transferleridir. Bankalar, gerek mobil uygulamalar, gerek şubeler, gerekse de ATM’ler üzerinden para transferi yapmamıza izin verir hale gelmiş durumda. Çok kısa süre içinde hızlıca para transferi yapabiliyor ve karşı tarafa paranın ulaşmasını sağlayabiliyoruz. Bu gibi yöntemlerin dışında bazen de kartsız para transferi gündeme gelebiliyor. Banka kartımız yoksa veya o bankanın müşterisi değilsek, ATM ile kartsız para transferi yapılıyor mu gibi bir soru aklınıza gelebilir. Yazımızda bunun tüm detaylarını verecek, kartsız para transferi hakkında bilgiler vereceğiz. ATM ile kartsız para transferi nasıl yapılır?

ATM ile Kartsız Para Transferi Yapılır Mı?

Merak uyandıran bu sorunun yanıtını çoğu kişi merak ediyor. Özellikle teknolojiyle pek arası olmayan, banka işlerine hiç bulaşmak istemeyen kişilerin banka hesabı ve kartı bulunmuyor. Banka kartı bulunmayan kişilerin de ATM üzerinden para gönderebileceğini biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız, bir bankada kartınız veya hesabınız bulunmasa da para transferi işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bir ödeme yapmak veya birine para göndermeniz gerektiğinde ATM’lerden kartsız para transferi işlemi yapabilirsiniz.Tavsiye Edilen Makale: ATM Üzerinden Para Transferi Nasıl Yapılır?

İlk önce bazı bilgilere ihtiyaç duyulur. Parayı karşıya göndereceğiniz kişinin şube kodu, hesap numarası ve haliyle ismini bilmeniz gerekir. Aynı zamanda temel ATM kullanımına hakim olmalı, kartsız işlemler menüsünden doğru adımları izlemelisiniz. Peki ATM ile kartsız para transferi nasıl yapılır? Gelin birlikte inceleyelim.

ATM’den Kartsız Para Gönderme Nasıl Yapılır?

​​​​​​Öncelikle ATM üzerindeki giriş tuşuna basılır veya varsa kartsız işlemler ikonuna tıklanır. O ekranda hesap numarasına para gönderme seçilir. Ardından kişinin bütün bilgileri girilerek (Hesap numarası, şube kodu) doğrulama ekranına geçilir. Doğrulama ekranı bir koruma ekranı sayılır. Alıcının ve göndericilerin TC kimlik numaralarını ve oluşabilecek herhangi bir sıkıntı durumunda ise aranabilecek telefon numarasını girmenizi ister. Bu ekrandan sonra para miktarı belirlenir. 

Gönderilecek para ATM üzerinde genellikle alt bölmede yer alan para çek/yatır kısmına yatay ve düzgün bir biçimde yerleştirilir. Ardından ATM para sayım işlemine başlar. Bu işlem bittikten sonra sizden parayı doğrulamanızı isteyecektir. Onayladıktan sonra para alıcıya ulaşacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kartsız bir işlem olduğu için dekontun alınmasıdır. Bazı bankalar zaten kartsız işlemlerin tümüne dekont veriyor.

Banka müşterisi olmadığınız için ve kartınız bulunmadığından banka bu işlemler sırasında TC Kimlik ve telefon numarası bilgilerine de başvurabiliyor. Bu bilgileri eksiksiz ve tam girmeye dikkat etmelisiniz. Para transferi işlemi sırasında yaşanabilecek sorunlarda, bankalar vermiş olduğunuz telefon numarası ile size ulaşmak durumunda kalabilir.

Ziraat Bankası ATM’den Kartsız Para Yatırma

Ziraat Bankası ATM Kartsız Para Transferi

Devlet bankası olduğu için, çok sık kullanılan banka ATM’lerinden birisi de Ziraat Bankası ATM’leridir. Gerek kurum ödemeleri, gerek eğitim ödemeleri tamamen Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirilir. Bu sebeple de kişiler hesap açtırmak yerine daha çok kartsız işlemleri tercih etmektedir. Ziraat Bankası ATM ile Kartsız Para Transferi işlemleri için alttaki adımları eksiksiz olarak yerine getirmelisiniz;

 • Kartsız işlemler için öncelikle Giriş tuşuna basılarak menüye giriş yapılır,
 • Karşımıza gelen menüde Para Yatırma / Para Transferi seçeneği seçilir,
 • Daha sonra Hesaba Para Yatırma adımı takip edilir,
 • Başka hesaba seçeneğini seçtikten sonra TC Kimlik numaranızı girip devam edebilirsiniz,
 • Ardından cep telefonu numaranız, hesap numarası ve şube kodu bilgileri girilir,
 • Yatırmak istediğiniz tutar girildikten sonra, para bölmesine girilen tutar yatırılır.
 • Tutar doğrulandıktan hemen sonra dekont alarak para yatırma / para transfer işlemini sonlandırabilirsiniz.

Ziraat Bankası ATM ile para yatırma işlemi için alttaki videoyu da izleyebilirsiniz;

İş Bankası ATM ile Kartsız Para Transferi

Yine bir diğer banka ise İş Bankası. İş Bankası ATM ile Para Transferi yapabileceğiniz bankalardan birisidir. ATM ile kartsız para transferi yapmak istiyorsanız altta yer alan adımları takip ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası ATM'den Kartsız Para Yatırma

 • ATM’den giriş tuşuna veya ekrandan kartsız işlemler menüsüne basılır,
 • Gelen ekrandan önce Para Yatırma, ardından TC Kimlik Numaramla seçilir,
 • Daha sonra önce TC Kimlik numarası, ardından Cep Telefonu Numarası girilir,
 • Sonra para gönderilecek hesabın şube kodu, ardından hesap numarası girilir,
 • Kısa bir açıklama girilir ve para yatırılır.

İş Bankası ATM’den Kartsız Para Yatırma işlemi için alttaki videoyu da izleyebilirsiniz;

ATM ile Kartsız Para Transferi İşlemi Güvenilir Mi?

Bankalar bu işlemi güvence altında tutmak için sürekli çaba gösteriyor. Şuan için ATM’lerden kartsız para gönderme işlemi güvenilirdir diyebiliriz. Yazılan hesap numarası ve bilgiler doğru olduğu sürece daima doğru kişiye paranızın ulaşacağından emin olabilirsiniz. Denilen gibi dekontu aldığınız sürece ve para gönderme işlemini dikkatli bir biçimde yaptığınız sürece sıkıntı çıkmayacaktır. ATM karşısında teknik bir sorun yaşasanız bile, müşteri hizmetlerini arayarak bu sorununuza kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

Kartsız Para Transferi Sırasında Para Yanlış Giderse Ne Olur?

Bu işlem sonucu para eğer yanlış alıcıya ulaşırsa yapılması gereken en önemli şey yaptığınız önlemleri hatırlamak ve dosya halinde hazırlamaktır. Bu önlemlerde dekont almak, para gönderme işleminin yerini ve saatini bilmek, doğru alıcının bilgilerini dosya haline getirmektir. Bu savunma tipi dosyayı yazdığınız dilekçe ile ilgili bankaya teslim edip banka müdürü ile görüşmeniz gerekiyor. Banka bu işlem için bir araştırma süreci başlatır ve gelişmelerden vereceğiniz telefon numarası ile sizi haberdar eder.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin