Arabanın tamamına kredi veren bankalar

Yüksek vergiler ve araç fiyatları nedeniyle günümüzde araç sahibi olabilmek oldukça zor hale geldi. En uygun araba fiyatlarının 50-60.000 TL bandında olduğu ülkemizde orta sınıf bir vatandaşın kredi kullanmadan araç alması da bir hayli zor bir durumun içine girmiş oldu. Kredi kullanırken de bazı durumlarda elimizdeki peşinat yetmeyebilir ve alacağınız arabanın tamamına kredi kullanmak isteyebilirsiniz. Araba alırken peşinat vermeden araba tutarının tamamına kredi veren bankalar olup olmadığını araştırıyor olabilirsiniz, biz de sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Arabanın tamamına kredi veren bankalar var mıdır? Araba alacağım zaman fiyatın tamamına kredi kullanabilir miyim?

Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar 2018

Öncelikle satın alacağınız araç sıfır veya ikinci el olabilir. Bankalar her iki araç seçiminize de kredi verebiliyor. Ancak çoğu bankanın ikinci el araçlar için uygulamış olduğu belirli yaş sınırları var. Bu sınırlar ortalama olarak 5 yıldır. 5 yaşın üzerindeki araçlara taşıt kredisi kullanamazsınız. Ayrıca devletin de getirmiş olduğu sınırlamaya göre 100.000 TL’lik bir araç için fatura bedelinin %75‘ine kredi kullanabilirsiniz. 100.000 TL’den sonraki rakam için ise %80‘lik bir yüzde geçerli olacaktır. Durum böyle olunca bu kurallar dahilinde kredi veren bankalardan aracın tamamına kredi kullanamazsınız. Bu durumlarda ise fatura bedeli ise maalesef geçerli olmuyor.

Bazı internet sitelerinde aracın fatura bedelinin yüksek gösterilerek aracın tamamına kredi kullanılabileceği belirtiliyor ancak bu bilgi tamamen yanlış bir bilgidir. İkinci el araç satın alırken alacağınız aracın fatura bedelinin hiçbir önemi yoktur. Sizin alacağınız araç 40.000 TL olabilir, bu araç için 60.000 TL’lik bir fatura kestirmeniz banka tarafından dikkate alınmaz. Banka kredi kullandırırken bu aracın kasko bedelini göz önünde bulundurur. 40.000 TL’lik bir araç için kasko bedeli düşük veya yüksek bir meblağ olabilir. Bu meblağ genelde satın alacağınız değerin biraz üstünde olacaktır. Örneğin kasko değeri 50.000 TL olan bir araç için bankanız size %75’lik bir kısım için kredilendirme yapabilir.

 

Aracın Tamamına Nasıl Kredi Kullanabilirim?

Aracın tamamına kredi kullanmanız kanunlarla sınırlandırıldığı için mümkün değildir. Bunun yerine yazının devamını okuyarak alternatif yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Ancak bu durum yalnızca taşıt kredileri için geçerlidir. Yani taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi kullanarak aracın tamamını bu şekilde ödeyebilirsiniz. Elbette taşıt kredisi ile ihtiyaç kredilerinin de faiz oranlarının arasında farklar olacaktır.

Eğer bankalardaki siciliniz temiz, kredi notunuz yüksekse bir ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak aracın tamamına denk gelecek şekilde kredi çekebilirsiniz. Ancak araç bedeli çok yüksekse banka bu şekilde bir ihtiyaç kredisini de onaylamayabilir. Yani sicilinizin oldukça temiz, kredi notunuzun da epey bir yüksek olması gerekebilir. İhtiyaç kredilerinde belirlenen limitlerde kredi kullanabilirsiniz. Alacağınız araç ikinci el bir araçsa ve araç üzerine rehin koymadan kredi kullanmak isterseniz direkt olarak ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.


1 Yorum

  1. Model yükseltmek veya yenilemek için araç alırken eski aracın satış bedeline fark ekliyorsunuz ama ilk kez araba alacakların işi zor araç fiyatları sürekli yükseliyor. Yazıda bahsedilen taşıt kredisi + ihtiyaç kredisi alternatif bir yöntem.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin