Altın Hesabı Nasıl Açılır? (Tüm Bankalar)

Altın Hesabı Nasıl Açılır

Altın Hesabı Açmak ve Altın Hesabı nasıl açılır? Ekonominin inişli çıkışlı günden geçiyor oluşu ile beraber, gelirlerini yatırıma ve birikime dönüştürmek isteyen kişileri altın almaya, yastık altındaki altınları arttırmaya başlamıştır. Daha çok bankalar üzerinden yapılan yatırım işlemlerinin başında döviz ve altın hesapları gelmektedir. Gerek döviz alım satımları, gerekse piyasa ekranları ile bankalar yatırım alanında hemen hemen tüm hizmetleri sağlamaktadır. Bu hizmetlerden birisi de tüm bankalarda bulunan Altın Hesabı olarak kabul edilmektedir. Peki Altın Hesabı nedir? Tüm bu sorulara yanıt arayacağımız makalemizi sonuna kadar okuyabilirsiniz. Altınlar, yüzyıllar boyunca en değerli yatırım aracı olarak görülmüştür. Zarar etmemek adına daha çok hazır altın almak, bilezik gibi işlenmiş ve el emeği olan ürünlerden daha çok tercih edilmiştir. Bu sebeple de kuyumculara gitmek yerine doğrudan bankalar üzerinden işlem yapılarak Altın Hesabı sahibi olmak istenmektedir. Peki Altın Hesabı nasıl açılır? Altın Hesabı açmak hakkında tüm bilgiler!

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak en çok bilinen ve popüler olan yatırım yöntemlerinden bir tanesidir. Bankalar üzerinden açılan altın hesapları sayesinde zaman içerisinde düzenli bir gelir elde edebilir, altınlarınızı karşılaşabilecekleri potansiyel risklerden koruyabilir ve ciddi anlamda büyük avantajlar elde edebilirsiniz. Peki, altın hesabı hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız ne olacak? Problem yok! Yazımız altın hesabı hakkında bilmeniz gereken pek çok şeye değinmiştir, sadece okumanız yeterli.Altın hesabı açmak istiyorsanız, öncelikle altın satın alacağınız bankayı tercih etmelisiniz. Bankayı tercih ederken, altın hesabına en uygun özellikler sunan, altın fiyatları konusunda size en yakın gelen bankayı tercih edebilirsiniz. Banka tercih ederken altın hesabı özelliklerini iyice araştırmalı, şartlarını tamamen okumalısınız. Elbette bu aşamada vadeli veya vadesiz olacak şekilde tercih de yapmanız gerekecektir. Peki Altın Hesabı nedir? Altın hesabı açmak nasıl yapılır?

Altın Hesabı Nedir?

Her şeyden önce altın hesabıyla alakalı olan temel soruya cevap verilmesi gereklidir. Bu soru tahmin edebileceğiniz üzere altın hesabı nedir? Sorusudur. Altın hesabı bankalarda açılabilen bir hesap türüdür. Bu hesap altın yatırımı yapan kişilerin sahip oldukları altın tasarruflarını fiziki veya altın birikimi oluşturabilmek maksadıyla oluşturulmaktadır. Bu altın hesapları, geleneksel olarak yapılan yatırımlara ek olarak küresel piyasalarda da gözde yatırım modelleri arasında yer almaktadır. Bir altın hesabının nelerden oluştuğu da merak edilen konulardan bir tanesidir. Geleneksel olarak yatırım yapan yatırımcıların tasarruf olarak niteledikleri ziynet eşyaları, gümüş, platif, cumhuriyet altını ve çeyrek altını gibi kuyum olarak kabul edilebilecek olan işlenmiş altınlar da dahil olarak her türlü ziynet eşya ile altın hesabı açmak mümkündür.

Altın Hesabının Bankalardaki İsimleri

Altın hesapları, hemen hemen her bankada bulunan yatırım araçlarından biri olduğu için, bankalar bu hesaplara kendi içlerinde farklı isimler vermiştir. Alttaki listede yer alan bankalar ve altın hesabı açmak isteyenlere özel isimleri yer almaktadır.

Bankalara göre altın hesabının isimleri;

Altın Hesabı Açma

 • Ziraat Bankası Vadesiz Altın Mevduatı,
 • Kuveyttürk Altın Bankacılığı,
 • Türkiye İş Bankası Altın Mevduat Hesabı,
 • Akbank Altın Hesabı,
 • Yapı Kredi Altın Hesabı,
 • VakıfBank Altın Çağı Hesabı,
 • Garanti BBVA Altın Hesabı,
 • HSBC Altın Hesap,
 • Fibabanka Altın Hesap,
 • Denizbank Vadesiz Altın Hesabı.

Altın Hesabı Açma Yöntemleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Altın hesabı açmayı düşünen kişilerin sordukları sorulardan bir tanesi de altın hesabı tiplerinin neler olduğudur. Bankalar altın tasarrufu olan müşterilerine sadece fiziki bir biçimde altın hesabı oluşturmakla sınırlı kalmamaktadırlar. Bu altın hesabı tiplerinin bol bol çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlere örnek olarak altının fiyat dalgalanmalarına bağlı olarak oluşturulan altın fon hesabı, altın tasarruf hesabı ve altın birikim hesabı gibi pek çok hesap tiplemesi bulunmaktadır. Genel olarak bu hesap tiplerinin hangisini tercih edeceğiniz ise sizin tercihlerinize ve çıkarlarınıza kalmıştır. Gerekli olan bilgilendirmeyi bankanızdan öğrenme imkanınız bulunmaktadır.

Altın Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın tasarrufu bulunan ve yatırım yapmak isteyen kişilerin altın hesabı nasıl açılır sorusuna cevap bulmadan önce hesap açılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmeleri gereklidir. Altın hesabı nasıl açılır sorusunu cevaplayabilmek için sağlayacak bankaların bazıları altın hesapları üzerinden hesap işletim ücreti aldıkları bilinmelidir. Ancak yeni nesil şubesiz bankacılık hizmetlerinde böyle bir mevduat ürünleri üzerinde herhangi bir masraf alınmadığı söylenebilir. Bundan ötürü şubesiz bankacılık hizmetleri üzerinden hesap açmayı tercih etmeniz tavsiye edilebilir. Pek çok banka altın hesabı açmak isteyen kişilere ellerinde bulunan altınları altın hesaplarına taşımalarını sağlayacak imkanlar sunmaktadır. Şayet yastık altında altın bulunduran kişilerdenseniz altınlarınız üzerinden hesap açılışı yapabilir ve bu esnada altınlarınızı o günkü değerinden hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde sahip olduğunuz altınları bankaların altın eksperleri tarafından değer biçmesini sağlayabilirsiniz ve o günkü değeri üzerinden hesabınıza aktarabilirsiniz.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bütün bunları anlattıktan sonra okur doğal olarak kendi kendine altın hesabı nasıl açılır diye sormaktadır. Her şeyden önce altın hesabı açacağınız bankayı kesinleştirmeniz gerekmektedir. Eğer kendinize altın hesabı açacak bir banka bulduysanız şubeye gidip başvurmanız gereklidir. Ancak problem şuradadır ki bankaların şubelerinde her zaman ve her yerde altın eksperleri bulunmamaktadır. Dolayısıyla buda yatırım yapmak istediğiniz altınınıza değer biçilemeyeceği ve hesap açılamayacağı anlamına gelmektedir. Bundan ötürü bankalar belirli zaman ve tarihlerde şubelerine altın eksperleri getirmektedirler. Bankadan altın eksperinin geleceği gün, saat ve yerin bilgisini alarak yatırım yapmak istediğiniz tasarrufunuzu gidip gösterebilir ve değer biçilmesini sağlayabilirsiniz. 

Altın hesabı açmak için yapmanız gerekenler;

 • Banka şubesini ziyaret ederek,
 • Bankanın internet bankacılığını kullanarak,
 • Bankanın mobil bankacılığını kullanarak,
 • Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak.

Altın hesabı yatırımcısı genellikle bilezik, yüzük, kolye, çeyrek ve cumhuriyet altını üzerinden hesap açmak istediği için altın eksperi tarafından bunların değeri belirlenir ve bu değer uyarınca karşılığı kadar bir altın hesabı oluşturulur. Bütün bunlara ek olarak altın hesabı açan bankalar açılan hesabın toplam değeri üzerinden faiz geliri imkanı da sunmaktadır. Yani yatırımcı altınları hem saklama imkanına hem de altınları üzerinden para kazanma imkanına sahip olmaktadır.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası altın hesabında müşteriler herhangi bir gelir vergisi ödemeden altın alım satım işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilir. Ziraat Bankası altın hesabı sayesinde 7 gün 24 saat boyunca internet ve mobil bankacılık üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı

Altın Vakti Hesabı sayesinde eksper tarafından belirlenen altın değerleri, gram olarak değerlendirilir ve hesaba aktarılır. Hemen hemen her banka altın eksperleri ile işlem yapmaktadır. Her şubede altın eksperi bulunmayacağından, bankanız ile hesap açılışı öncesinde iletişim kurmalı, altın eksperi olan banka şubelerini tercih etmelisiniz.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bu kadar bilginin üzerinde altın hesabı açmak sorusunun cevabı verildiğine göre sıra altın hesabı nasıl kapatılır sorusuna cevap vermektir. Altın hesabı açmışsanız, belirli bir süre kullanmışsanız ve artık bir işinize yaramadığını düşünüyorsanız tek yapmanız gereken altın hesabınızı kapatmaktır. Altın hesabınızı kapatmak çok kolaydır. Bankalar bunun için size pek çok yol sunmuşlardır. Her şeyden önce bankanızın şubesine gidebilirsiniz. İnternet, mobil uygulamalar veya telefon bankacılığı üzerinden hesabınızı kapatabilirsiniz. Ya da bankanızın ATM’leri üzerinden de hesabınızı kapatma imkanına sahipsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta hesabınızı kapatmadan önce hesabınızda bulunan altınları o günkü değer üzerinden nakde çevirmeniz ve vadesiz hesabınıza aktarmanızdır.

Altın Hesabı Açmak ve Avantajları

Söz konusu altın hesabı açmak olduğunda altın hesabı açmanın avantajlarının neler olduğu sorusu hemen akla gelmektedir. Bankalar vadeli altın hesabı açmak isteyen kişilere sahip oldukları altın tasarrufları üzerinden gram ve ayar cinsinden saklama imkanı sunar ve tasarrufları üzerinden belirli bir miktar faiz geliri elde etmelerini sağlar. Bu sayede altın tasarrufu sahibi olan kişiler altınlarını yastık altında tutmak yerine vadeli altın hesabı açmak sureti ile hem koruyabilir, hem saklayabilir hem de belirli bir miktar gelir elde edebilir. Çalınma gibi, yıpranma gibi, ayar kaybı gibi pek çok tehlikeden azade bir şekilde altınlarını muhafaza edebilir.

Altın Hesabı Dezavantajları Nelerdir?

Altın hesabı dezavantajlarına gelirsek. Altın hesabı açmanın bahsettiğimiz gibi oldukça cezbedici avantajları bulunduğu kadar itici dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlarından en belirgin ve en bilinenin ise altın tasarrufunu bankalarda değerlendiren kişilerin altınlarının fiyat dalgalanmalarından ötürü sürekli bir şekilde etkilenmesi ve altınlarını bozdurmak istediğinde aleyhine bir şekilde ciddi farklar ödemek zorunda kalmasıdır. Bir başka dezavantaj ise altın hesabı sahibi kişilerin küresel piyasalarda ortaya çıkan fırsatları değerlendirmekten aciz kalmalarıdır. Aynı zamanda altın hesabı sahibi kişilerin altınlarını çekmek istemesi durumunda çalınma ihtimali, zaman kaybetme ihtimali ve ulaşım sıkıntısı gibi problemlerde baş gösterebilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın