Akbank Sim Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

akbank sim bloke kaldırma

Akbank sim bloke kaldırma nasıl yapılır? Akbank, uzun yıllardır Türkiye’de hizmet veren bir özel bankadır. Dijital girişimleri sayesinde de müşterilerinin taleplerini en hızlı şekilde yerine getirmeyi hedefleyen Akbank, Direkt mobil uygulaması ile bir çok işlemi online yapmanıza imkan sağlıyor. Yeni başvurular, başvuru takipleri, hesap işlemleri ve hesap ekleme-çıkarma işlemlerinizi saniyeler içinde Akbank Direkt sayesinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Güvenlik sebebiyle de müşterilerin sim kart yenileme işlemleri sonrasında SMS alışverişini tamamen kesen Akbank, cep telefonunuzun ele geçirilmiş olması ihtimaline karşın tüm bankacılık işlemlerini kısıtlıyor. Elbette bu bloke işlemi geçici olup, sim kart değişiklik işlemini sizin tarafınızdan yapılması durumunda dakikalar içinde kaldırılabiliyor. Dilerseniz ATM’lerden, dilerseniz müşteri hizmetleri, dilerseniz de online internet üzerinden Akbank sim kart blokesi kaldırma işlemlerini rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Akbank sim blokesi nasıl kaldırılır?

Akbank Sim Bloke Kaldırma

Bankacılık alanında yapılan işlemlerin artması ile birlikte bilinmesi gereken işlemler de son derece artmaya başlamıştır. İşlemlerin bilinmesi ile birlikte sim kart veya banka kartınız da dahil olacak şekilde yapılacak olan işlemler daha kolay bir hal alır. Uzun zamandır faaliyette olan Akbank’a ait bir bankadan almış olduğunuz mobil onay veya telefon onayınızın bloke olması durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tavsiye Edilen Makale: Sim Kart Blokesi Nasıl Kalkar?

Akbank sim kart bloke kaldırma işlemlerini bilmek için öncelikle neden olduğunu bilmek gerekir. Bu durumda daha kolay bir şekilde sorun hakkında bilgi edinmeniz ve çözmeniz mümkün olur. Akbank gelişen teknoloji ve alanlarda kendine yer edinmeye çalıştığından dolayı kısa süre içinde işleminiz hakkında bilgi verecektir.

Akbank Sim Bloke Nedir?

Akbank ile çalışan bir müşteri olarak online işlem yapmak veya herhangi bir nedenden dolayı giriş yapmak istediğinizde aniden sim kartın bloke olması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu işlemin temelde ne olduğunu bilmeyen müşteri kartının bloke olup olmadığını anlamaz. 

Anlamak için:

  • Giriş yaparken sim kart blokesi hatası vermesi
  • Online bir işlem yaparken veya onay sırasında sim kartla alakalı sorun çıkarması durumları ile karşı karşıya kalmanız gerekir. 

İnternet bankacılığı veya mobil uygulama kullanırken bankadan işlemler için verdiğiniz telefon numarasının tanımlanması söz konusu olur. Operatör değiştirme veya onay verilen sim kartla alakalı herhangi bir değişiklik olması halinde banka bunu güvenlik açığı olarak algılar. Bu durumda sim kart blokesi durumu devreye girer.

Sim Kart Blokesi Neden Olur?

Sim kart blokesinin oluşması bazen kullanıcı için acil durumlarda sorun oluşturacak bir olay olarak algılanabilir. Aksine işlemlerin daha güvenli olması ve hesabınıza ait olan telefon numarasının güvenlik ihlaline neden olmaması için için gerekli olan bir özelliktir. 

Genelde oluşması için ise:

  • Telefon numarasının kapatılması
  • Tanımlı telefonun operatör değiştirmesi
  • Hatla alakalı bir değişiklik algılanması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. 

Bu durumda yapılması gereken genelde hangi sorun ile karşı karşıya olduğunuzu anlamak için şubeye uğramak veya telefon bankacılığı aracılığı ile işlem yapmak olmalıdır. Sorunu anlattıktan hemen sonra gereken kontrol yapılır ve ardından da neden olduğu konusunda bilgi verilir.

Akbank Sim Kart Blokesi Nasıl Kalkar?

Akbank müşterisi olarak sim kart blokesi ile karşı karşıya kaldığınızda izlemeniz gereken iki yol vardır. Bu yolların ilki şubeye ulaşmak olmalıdır. Şubeniz sorunun neden kaynaklandığını bularak bu konuda sizden güvenlik açığı olmadığı konusunda onay alacaktır. Ardından da hemen giriş ve onay işlemlerinizde kullandığınız sim kart onayının yeniden aktif olmasını sağlar. Bu sayede kısa süre içine yeniden bankacılık işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için dikkatli olmak ve internet işlemlerinde güvenlik açığı durumunun her zaman olabileceğini düşünerek hareket etmek gerekir.

Akbank Sim Kart Bloke Kaldırma

GSM operatörü aracılığı ile sim kart değişikliği yaptıysanız, banka güvenlik gerekçelerini göz önünde bulundurarak bloke işlemi uygular fakat kaldırmak da çok kolaydır. Sim bloke ile karşı karşıya kalmanız durumunda Akbank müşteri hizmetlerini arayarak dakikalar içinde bloke kaldırabilirsiniz. Akbank sim bloke kaldırma;

Akbank Telefon Bankacılığı ile Sim Bloke Kaldırma

Teknik olarak Akbank sistemlerine giriş yaparken bu uyarı ile karşılaştığınızda söz konusu engel için hemen telefon bankacılığından yararlanmanız söz konusu olur. Telefon bankacılığı ile iletişim kurduğunuzda sorunu anlatmanız halinde hemen çözüm için gereken onayları vermeniz sağlanır. Ardından da yeniden giriş için izin verilir.

Tavsiye Edilen Makale: Akbank Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma

Bloke Kaldırmadan Sonra İşlem Süresi Nedir?

Akbank sim kart bloke işlemlerinin neden kaynaklandığını anladıktan sonra en çok sorulan soru bu işlemin ne kadar süreceğidir. Bankanın güvenlik durumundan dolayı bu işlem yapması halinde en az 24 saat geçmesi gerekebilir. Gece yarısı işlem sıfırlanması olduktan sonra bloke açılır. Bazen de işlem onay alır almaz sisteme giriş için izniniz verilir. Bu durum değişkenlik gösterebilir. Ancak genellikle sim blokesinin dakikalar içinde kaldırıldığını da belirtebiliriz.

Güvenlikten Dolayı Olduğunda

Kullanımda olduğunuz uygulamalar veya mobil işlemler için herhangi bir tanımlı telefon değişimi durumunda bankanızın güvenlik duvarı devreye girer. Hesabınızdan yapılacak olan işlemler için onay verilmesi veya giriş için telefonunuza gelen şifrenin onaylanması halinde giriş yapmanız son derece güvenli kabul edilir. Aksi bir durumda giriş yapanın siz olmaması da ihtimaller dahilinde olduğundan dolayı güvenlik gerekçesi ile bloke yapılır. Bu olayla karşılaşıldığında hemen şubeye gitmek veya telefon bankacılığı kullanmak önerilir.

Sim kart blokesi ile karşı karşıya kalmamak için yapılması gereken güvenlikle alakalı tüm adımların dikkatli atılması olmalıdır. Değişikliklerin bildirilmesi bloke durumunu engelleyecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın