Akbank Kimin? Akbank Sahibi Kimdir? (Tarihçesi)

Akbank Kimin

Akbank kimin sorusu, banka müşterileri tarafından sıkça merak edilen soruların başında geliyor. Akbank, Türkiyede uzun yıllardır hizmet veren bankalardan birisidir. Akbank, 1948 yılında Adana’da kurulmuştur. 1948 yılından beri de kesintisiz olarak hizmet verdiği için, Türkiyenin en eski özel bankalarından biri olarak kabul edilir. İlk olarak Akbank isminin nereden geldiğinden bahsedelim. Akbank, aslında bir kısaltmadır. Adana – Kayseri Bankasının kısaltmasıdır. Ne kadar ilginç değil mi? Adana bölgesinde kurulması sebebiyle de Çukurovadaki çiftçi vatandaşların yapacağı hizmetlere destek olması ve geliştirmeleri için finansman sağlamak amacıyla kurulmuş. Adanalı iş adamları olan Nuh Naci Yazgan, Hacı Ömer Sabancı ve Nuri Has gibi isimler tarafından kurulmuş olsa da, daha sonrasında yönetimin başına tamamen Sabancı ailesi geçmiştir.

Peki şuan Akbank kimindir? Ortaklık yapısı, hissedarları ve genel merkezi nerede? Bu büyük banka nerede yönetiliyor gibi bir çok sorunun yanıtını arayalım.

Akbank Kimin?

Akbank, kurulduğu yıllarda Adana ve çevresine hizmet vermeye devam etse de, sonrasında 1954 yılında hizmet ağını genişletmek için genel merkezini İstanbul’a taşımız ve tüm faaliyetlerini buradan sürdürmüştür. Daha sonrasında arkasındaki güçlü iş adamlarının da desteği ile büyümesini hızlandırmıştır. Akbank’ın günümüzde 1.000’e yakın şubesi, 15.000’den fazla çalışanı bulunuyor.

Akbank, genel merkezini İstanbul’a taşımasından sonra faaliyet alanlarını oldukça genişletmiştir. Aynı zamanda 1962 yılında çok büyük bir gelişme daha yaşanmıştır. Diğer ortaklar bankadan ayrılarak, tüm hisselerin sahibi Sabancı Ailesi olmuştur. O günden günümüze kadar da Akbank yönetimi Sabancı Ailesine aittir.

Akbank Ortaklık Yapısı

OrtaklarSermayePay (%)
Halka Açık Hisseler ve Diğer2.369.979.097 TL%59,25
Sabancı Holding1.630.020.903 TL%40,75

Akbank kimin bankası, Akbank sahibi kim gibi soruların en net cevabı yukarıda göreceğiniz tablodur. Akbank, uzun yıllar büyük bir ortaklık yapısı ile yoluna devam etmiş olsa da 1962 yılından itibaren Sabancı Holding bünyesinde hizmet vermiş, daha sonrasında hisselerini halka arz ederek yoluna devam etmiştir. Yine de günümüzde Sabancı Holding’in Akbank üzerinde büyük bir hissesi olduğunu görebilirsiniz.

Akbank Kime Ait, Akbank Sahibi (Yöneticiler)

Akbank sahibi, Sabancı Holding olduğu için, yöneticileri de Sabancı Holding bünyesinde bulunuyor. Akbank hisseleri halka açık olduğundan, günümüzde bu hisseler irili ufaklı bir çok yatırımcı tarafından satın alınmış ve %59.25’lik kısmı halka açık bölümüdür.

  • Akbank Genel Müdürü: Hakan Binbaşıgil
  • Akbank Yönetim Kurulu Başkanı: Suzan Sabancı Dinçer

2020 yılında Akbank sahibi ve kime ait diyorsanız üstteki tabloda yardımcı olacaktır. Günümüzde Akbank genel müdürlüğü görevini Hakan Binbaşıgil sürdürürken, Akbank yönetim kurulu başkanlığı görevi ise yine Sabancı ailesinden Suzan Sabancı Dinçer tarafından idare edilmektedir.

Akbank – Citibank Ortaklığı

Yabancı bankaların Türkiye’ye olan ilgisi ile birlikte, Citibank Akbank hisselerinin bir bölümünü 2007 yılında satın almıştır. Daha sonra Amerika Birleşik Devletlerinde baş gösteren ekonomik kriz ile birlikte 2015 yılında Citibank, Akbank üzerinde bulunan tüm hisselerini satmış, yaklaşık 9 yıl süren bu ortaklık son bulmuştur.

Akbank sahibi kim, akbank kimin bankası gibi soruların büyük bölümüne yanıt verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Eğer sizin de fikirleriniz varsa, altta bulunan yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın