18 yaşından küçüklere banka hesabı

18 yaş altı banka hesabı açılır mı? 18 yaşını doldurmayan bireyler, bankalarda hesap açabilir mi? Bankalar, neredeyse tüm işlemlerimizde bizlere aracı kurumlar haline geldiğinden, 18 yaşına gelmemiş kişilerin de banka hesabı açması gerekebiliyor. Burs ödemeleri, devlet destekleri gibi bazı ödemeler de bankalar üzerinden yapıldığından, bu kişiler de bankalarda hesap açıp kart çıkartmak durumunda kalabiliyor. Ancak bu gibi sebepler olmadan da kişi, birikim yapmak veya normal kullanım amacıyla banka hesabı açmak isteyebiliyor. Tüm bankalar olmasa da, çoğu banka 18 yaş altındaki kişiler için ebeveyn gözetimi altında onayına sunarak banka hesabı açabiliyor. Peki banka hesabı açmak için neler gerekli? 18 yaşından küçüklere banka hesabı açabilir mi? 

18 Yaşından Küçüklere Banka Hesabı Açılır mı?

Bankaların kendilerince uyguladığı birçok prensip var. Bunun yanı sıra ise devletin getirdiği yükümlülükler ve haklar mevcut. Genellikle müşteri yararına olan kanunlar, 18 yaşın altındaki insanlar için de önemli bazı konuları ele almıştır. Bunların başında ise banka hesap açımı ve kredi konuları gelir. Bankalardan kullanacağınız ürünlerin genel şartları ele alındığında, bu şartlar altında net bir hüküm varsa, bu da bankacılık ürünlerinden yararlanabilecek kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerektiğidir.Ancak bankalar, normal kullanımlar için 18 yaş altı kişilere banka hesabı açabiliyor ve birikim yapıp geleceğe yatırım yapmalarını sağlayabiliyorlar. Eğer siz de birikim veya normal ihtiyaçlarınız için banka hesabı açmak istiyorsanız, aileniz ile beraber banka şubelerine giderek 18 yaşına girmemiş olsanız bile banka hesabı açabilirsiniz.

18 Yaşından Küçüklere Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaşından küçüklere banka hesabı açmak için, velilileri ile birlikte banka şubelerini ziyaret etmeleri yeterlidir. Banka şubelerinde 18 yaşın altındakiler için banka hesap avantajları mevcuttur. Pek çok banka 18 yaş altı insanlar için bankamatik kartları ve daha pek çok hesap avantajı sunuyor. Böylece 18 yaşından küçükler de bankamatikten kendi hesabına para yatırabilecek, kart ile güvenli bir şekilde alışveriş yapabilecek ve ihtiyacı olduğu zaman, ihtiyacı olduğu kadarını bankamatikten çekebilecektir.

Tavsiye Edilen Makale: 18 Yaş Altı Kredi Kartı

18 Yaşından küçüklere açılan banka hesabı eksi bakiyeye inmez. Yani 18 yaş altındaki biri bankaya borçlanamaz ve avans çekemez. Bu nedenle 18 yaş altındaki çocukların hem daha güvenli bir bankacılık deneyimi kazanmaları, hem de ekonomiyi daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Buradan anlayacağınız gibi, banka hesabı açsanız dahi bankanın kredili ürünlerinden faydalanamıyorsunuz.

18 Yaşından Küçükler Kredi Çekebilir Mi?

18 yaşından küçük bireylerin kredi çekmesi kesinlikle mümkün değildir. Kanunlar gereği bankalar, 18 yaşının altındaki bireylere kredi verme hakkına sahip değildir. Bu tamamen 18 yaşının altındaki bireylerin daha aklı başında kararlar alabileceği zamana kadar, kendilerini zarara sokabilecek durumlardan korumaya yöneliktir. Bu şekilde kontrolsüz harcama yapmalarının da önüne geçilmektedir. Kredi kullanabilmeleri için öncelikle 18 yaşını doldurmalı ve iş hayatına giriş yapmaları gerekmektedir. Keza bankalar sigortalılık durumuna göre gelir dengesi doğrultusunda kredi verebiliyor.

18 Yaşından Küçüklere Hangi Bankalar Hesap Açar?

Bankaların hemen hepsi 18 yaşının altındaki insanlara ön ödemeli bankamatik kartı vermekte ve banka hesabı açmaktalar. Tüm bankaların çeşitli uygulamaları olduğu gibi, hepsi hesaplarını aile kontrolü altında açmaktadır. 18 yaşına girmemiş birisi, tek başına banka şubesine gittiğinde işlem yapamaz ve ailesinin onayı gerekir. 18 yaşını doldurması ile beraber de işlemlerini tek başına yapmaya başlayabilir. 18 yaşından küçüklere banka hesabı açmak için alttaki bankaları tercih edebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası İlk İmza Hesabı Açmak

18 yaş altı banka hesabı

İş bankasının 18 yaşının altındakilere sunduğu en özellikli bankamatik kartı olan İlk imza ile, 18 yaşının altındaki gençler, alışverişlerinde bu kartı kullanabilir ve daha önce para yükledikleri bu kartlar ile bankamatik ve şubelerden para çekebilir. Böylece bir tatile tek başına gitseler dahi, yardımınız bir tık uzaklarında olur. Banka hesabının tüm özellikleri kullanılıyor olsa da, 18 yaşını doldurmadan mevduat hesabı kullanımı yapamazsınız.

Ziraat Bankası Büyüyen Çocuk Fonu

Ziraat bankasının 18 yaşının altındakiler için sunduğu bir hizmet olan büyüyen çocuk fonunun işleyişi, İş bankası, ilk imzadan biraz daha farklı. Ziraat bankasının bu banka hesabına para yatırabilirsiniz fakat bankamatik ve benzeri diğer işlemler banka hesabı sahibinin 18 yaşını doldurduktan sonra devreye girer. 18 yaşına girene kadar bankamatik işlemlerini gerçekleştiremez, böylece 18 yaşına gelene kadar birikim yaparak, ileri yılları için bir fırsat yaratır. Bankamatik işlemleri için İş Bankası tercih edilebilir.

Akbank Exi26 Neo Hesabı Açtırmak

Akbank da yine diğer bankalar gibi 16 ile 26 yaş arasındaki bireyler için masrafsız bankacılık hizmeti sunuyor. Eğer 18 yaşınızı doldurmamışsanız bu bankadan hesap açarak hem masrafsız bankacılığın keyfini sürebilir, hem de tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesap açmak için aileniz ile beraber Akbank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Kuveyttürk 18 Yaş Altına Banka Hesabı

18 yaşını doldurmadan banka hesabı açmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir diğer banka ise şüphesiz Kuveyttürk bankasıdır. Çünkü Kuveyttürk, açacağınız hesap sayesinde bir çok özelliği de sizlere sunuyor. Bankacılık işlemlerinden tamamen faydalandığınız gibi, aynı zamanda tarafınıza gelen kart ile internet alışverişi de yapabiliyorsunuz.

ING Bank 18 Yaş Altı Turuncu Hesap

18 yaş altı banka hesabı

Eğer ING Bank Turuncu Hesap açtırmak istiyorsanız, herhangi bir alt limit veya yaş sınırı yoktur. Aileniz ile beraber ING Bank şubelerini ziyaret ederek hesabınızı açtırabilir, tüm bankacılık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda tarafınıza iletilecek hesap kartı sayesinde de işlemlerinizi ATM’ler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: Garanti Bankası Yatırım Hesabı Açmak

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin