10 Yaş ve Üzeri Taşıt Kredisi

10 yaş ve üzeri taşıt kredisi veren bankalar var mıdır? Araba almak, kendi arabanızın sahibi olmak günümüz şartlarında lüks olmaktan çıkarak daha çok bir ihtiyaç haline gelmiştir. Çocuklu aileler ve özellikle işlerine uzak noktalardan gidip gelmek zorunda olanlar için bir zorunluluk hali taşıyan araçlar, fiyatları sebebiyle de cep yakacak durumda. Çeşitli vergiler sebebiyle ülkemizde satış fiyatları oldukça yüksek olan bu araçlar, daha çok banka kredileri veya galerilerin kendi finans kuruluşları ile sahip olunabiliyor. Gerek galeriler, gerekse de bankalar aracılığı ile çekebileceğiniz taşıt kredileri sayesinde uygun faiz ve vade seçenekleri ile araba sahibi olabiliyorsunuz. Ancak yeni model araçların fiyatları oldukça yüksek olduğundan, daha çok yaşı büyük olan araçlar tercih ediliyor. Peki bankalar yaşlı arabalara kredi veriyor mu? 10 yaş ve üzeri taşıt kredisi veren bankalar hangileridir? Hep birlikte inceleyelim.

10 Yaş ve Üzeri Taşıt Kredisi Mümkün Müdür?

Bankalar, taşıt kredisi vereceği arabaların sağlam ve yeni olmasına dikkat ediyorlar. Bunun yanı sıra taşıt kredisi çekmek isteyen kişinin sicilinin iyi bir durumda ve kredi notunun da kredi kullanmaya elverişli düzeyde olması gerekiyor. Taşır kredisi çekilerek alınan arabalara banka tarafından borcun tamamı ödenene kadar rehin konuluyor. Eğer ki yapılması gereken ödemeler yapılmaz ise banka hukuki yollar ile arabayı kendisine alıyor. Bu aşamadan sonra da bankalar el koydukları araçları satışa çıkararak ilan sistemi ile duyurular yapıyor.Tavsiye Edilen Makale: Koçfinans Taşıt Kredisi Başvurusu

Ancak yapılan bazı banka kampanyaları ve araba markalarının kendi kurdukları finans şirketleri ile yaşlı arabalara kredi çekmek de mümkün olabiliyor. Yasal sınırın biraz üzerinde veya ihtiyaç kredisi kullandırımı yaparak kredi çekmeniz mümkün olabiliyor. Aslına bakarsanız, kredi notunuz ve aylık gelir durumunuz ihtiyaç kredisi çekmeniz için uygun ise, ihtiyaç kredisi çekerek istediğiniz marka, model ve yaştaki arabayı satın alabilirsiniz. Peki 10 yaş ve üzeri taşıt kredisi veren bankalar hangileridir?

Taşıt Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Bankalar genel olarak 5 yaşına kadar olan araçlar için kredi imkanlarını sunuyor. Aynı zamanda araçların kasko değerinin %70’ine kadar kredi işlemleri yapabiliyor. Bu durum kanuni düzenlemeler ile yerine getiriliyor. Son zamanlarda çıkan yeni düzenlemeler ile birlikte aracın 50 bin Türk Lirasına kadar olan kasko değerinin % 70’ini, 50 bin lira olan kısmına ise % 50 oranında kredi imkanı sunuyor. Bu özelliklerin yanı sıra 10 yaşa kadar olan araçlara taşıt kredisi veren bankalar da söz konusudur.

10 Yaş ve Üzeri Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Araba almak isteyen birçok kişi yasal düzenlemeler nedeni ile sadece 5 yaşa kadar araçlar için kredi imkanlarından yararlanabiliyordu. Ancak bazı bankalar yeni düzenleme getirerek bu süreyi 10 yıla kadar çıkardı. Bu durumda birçok kişi bankaların araç kredilerinden yararlanmaya başladı. Bu bankaların başında Garanti Bankası geliyor. Garanti Bankası yapmış olduğu duyuru ile 10 yaşa kadar araçlara kredi verdiklerini ilan etti. Garanti bankası aynı zamanda uygun faiz oranları ve 48 aya kadar varan vade seçenekleri ile araç sahibi olmak isteyenlerin bu imkanlardan yararlanmalarına olanak sağlıyor.

Yapı Kredi Bankası 10 Yaşına Kadar Taşıt Kredisi

Garanti Bankası haricinde 10 yaşa kadar olan araçlara taşıt kredisi veren bankalar arasında Yapı Kredi Bankası da bulunuyor. Birçok araç sahibi olmak isteyen kişi Yapı Kredi Bankasının şubelerine giderek tercih ettikleri 10 yaşa kadar arabalar ile ilgili kredi talebinde bulunabiliyor. Yapı Kredi Bankası da uygun faiz oranları ve vadeler ile ikinci el araç almak isteyen kişilere hizmet ediyor.

Vakıfbank 8 Yaşa Kadar Araç Kredisi Kampanyası

Köklü bir başka banka olan Vakıfbank da araç sahibi olmak isteyenlere kolaylıklar sağlıyor. Ancak Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Garanti Bankası gibi 10 yaşa kadar değil 8 yaşa kadar olan araçlar için müşterilerine kredi olanağı sunuyor. Vakıfbank’ın da almış olduğu bu karar ile birlikte birçok kişi 8 yaşa kadar olan araçlar için kredi kullanarak araç sahibi olabiliyorlar.

10 – 15 Yaş Arası Taşıt Kredisi Veren Bankalar

10 15 yaş arası taşıt kredisi

Araç kredileri birçok bankada 5 yaşa kadar olan araçlar için veriliyordu. Bu durum birçok kişinin araç sahibi olamamasına neden oluyordu. Çünkü 5 yaşa kadar olan araçların piyasa değerlerinin yüksek olması birçok kişinin bu bedelleri ödeyememesi anlamına geliyordu. Bu nedenle bir takım bankalar müşterilerinin bu durumlarını göz önünde bulundurarak araçların yaşlarını yukarı çekerek birçok kişinin araç sahibi olması için önemli bir adım attı. Atılan bu adım sayesinde araç kredisi çekmek isteyen birçok kişi banka şubelerine akın etti.

Tavsiye Edilen Makale: İcralık Araçlara Taşıt Kredisi Çekmek

Bankaların almış olduğu bu kararların bir başka yararı da sunmuş oldukları vade süreleri nedeni ile araç kredisi çekenlerin aylık ödemelerde sıkıntı yaşamadan kredi bedellerini düzenli bir şekilde ödemelerine olanak sağlamış olmasıdır. Yakın zamanda diğer bankaların da bu tür bir karar alması bekleniyor.

Aynı zamanda 10 15 yaş arası taşıt kredisi veren diğer bankalar da mevcuttur. Bu bankalar, sürekli olmasa da yaptıkları düzenli kampanyalar sayesinde bazı dönemlerde yüksek yaşlı araçlara kredi verebiliyor. 10 15 yaş arası taşıt kredisi veren bankalar ve güncel kampanyaları ise şunlardır;

  • Denizbank,
  • ICBC Bank,
  • QNB Finansbank,
  • Garanti Bankası,
  • Yapı Kredi Bankası,
  • Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin